منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۱
شناسه خبر: 264720
گروه :خبر
13941006000715_PhotoA

یک پایگاه تحلیلی آمریکایی با اشاره به اقدامات ریاض برای گسترش تروریسم در جهان، نوشت که در تنش‌های به وجود آمده میان عربستان و ایران، آمریکا باید تهران را انتخاب کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پایگاه اینترنتی پولتیکو در گزارشی به تنش‌های اخیر بین عربستان و ایران اشاره کرد و نوشت که آمریکا نباید از عربستان جانبداری کند و منافع آمریکا بیشتر با تهران هم راستا است.

طبق این گزارش، دوست قدیمی آمریکا که عربستان سعودی است، هفته گذشته یکی از گردن‌ زدن‌های دسته‌جمعی روزمره خود را انجام داد و در بین آنها، شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعه عربستان نیز حضور داشت.

این گزارش ادامه می‌دهد، دشمن قدیمی ما ایران نیز از این اقدام خشمگین شد و به سفارت عربستان حمله کرد و آن را آتش زد و یک روز بعد نیز عربستان روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد.

پولتیکو با اعلام این مطالب نوشت که آمریکا باید تمامی اقدامات ممکن را برای دوری از جانبداری به کار گیرد اما گرچه تاریخ می‌گوید که ما باید به سمت عربستان سعودی که همپیمان قدیمی ما است، گرایش داشته باشیم اما اگر به آینده نگاه بیاندازیم، می‌بینیم که ایران شریک منطقی‌تری است. دلایل آن ساده‌تر است: منافع امنیت ملی ایران در مقایسه با منافع امنیت ملی عربستان، به آمریکا نزدیک‌تر است.

این پایگاه تحلیلی سپس استدلال کرد که طرفداری از عربستان سعودی، فاجعه‌بار خواهد بود. این مسئله صحت دارد که از نظر نظامی، عربستان و ایران در یک جایگاه قرار ندارند. عربستان در بین کشورهایی است که بسیار از نظر تسلیحات نظامی مجهز است و مبالغ زیادی را برای خرید پیشرفته‌ترین سامانه‌های جنگی در جهان هزینه می‌کند. این در حالی است که ایران برای چندین دهه تحت تحریم‌های زیادی بوده است و ارتش این کشور در مقایسه با جنگ 30 سال پیش ایران و عراق، خیلی زیاد تجهیز نشده‌اند.

با اینحال پولتیکو عقاید و باورهای عربستان و ایران را مقایسه کرد و گفت که سعودی‌ها به دلیل نفرت از ایثار و از خودگذشتی بسیار بدنام هستند. آنها اتباع خارجی را به استخدام درمی‌آورند تا کارهای روزمره آنها را انجام دهد. کمتر سعودی پیدا می‌شود که زندگی خود را به خاطر کشورش به خطر اندازد. برای جنگ یمن، عربستان سعودی صدها مزدور از کلمبیا را به کارگرفت.

این گزارش ادامه داد، ایرانی‌ها با سعودی‌ها متفاوت هستند. اگر بدانند که باورهایشان مورد تهدید واقع شده است، حتی اگر کمان داشته باشند، به میدانهای نبرد می آیند. این تفاوت در احساسات میهن‌پرستانه معنی و مفهوم دارد. خاندان آل سعودی 83 سال است که به وجود آمده و ایران بیش از 2 هزار و 500 سال است که وجود دارد.

پولتیکو سپس نوشت، تصمیم عربستان برای به وجود آوردن چنین بحرانی دستکم با هدف وادار کردن آمریکا به جانبداری از این کشور صورت گرفته است. حمایت از عربستان در مقابل ایران، راهی برای آسیب زدن به منافع آمریکا است.

این گزارش سپس به قدرت نفوذ ایران اشاره کرد و نوشت که ایران تا حد زیادی به جامعه شیعیان افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و بحرین ارتباط دارد و می‌تواند به گونه‌ای بر آنها نفوذ داشته باشد که هیچ کشور دیگری نتواند و همین مسئله به ثبات در منطقه کمک می‌کند.

بنا به گزارش پولتیکو، عربستان سعودی یک کشور سرکوبگر است و از حامیان اصلی داعش، القاعده و طالبان به حساب می‌آیند.

این گزارش سپس به تلاش عربستان برای ترویج وهابیت اشاره کرد و نوشت که ایران از این گروههای تروریستی نفرت دارد زیرا آنها خواستار کشتار شیعیان هستند اما عربستان از آنها حمایت می‌کند.

پولتیکو در پایان نوشت که آمریکا منافع خود را از طریق توافق هسته‌ای سال گذشته با ایران تقویت کرد و می‌تواند با قراردادهایی برای بهبودی روابط با ایران، منافع خود را بیش از این تقویت کند. ایران در مقایسه با عربستان، شریک بهتری برای آمریکا به حساب می‌آید.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است