منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۸:۱۴
شناسه خبر: 362781
گروه :خبر
maxresdefault1

استان هرمزگان بعنوان دومین خاستگاه کشت طبیعی گیاه آلو ورآ ظرفیت تولید سالانه 100هزار تن برگ در هر هزار هکتار داراست لذا توسعه کشت این گیاه زمینه مناسبی برای اشتغال بومی و ایجاد فضای سبز در زمین های ساحلی و غیر قابل استفاده می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛تاریخچه شناخت گیاه آلوئه ورا در  بندرعباس به زمان های دور بر می گردد، در گذشته  این گیاه را بر سر مزار مردگان می کاشته و هم اکنون نیز با گذشت دهه های متوالی این رسم در بندرعباس مرسوم است.

این گیاه که بومی آفریقای شمالی است و زادگاه آن در کشورهای مراکش ، الجزایر و تونس می باشد از دیرباز در مناطق خشک وگرمسیری جهان به عنوان گیاه تزئینی و درمانی کشت می شود و در کشور ما نیز از زمان های قدیم در استان های جنوبی، مناطق ساحلی و جزایر هرمزگان دیده می شود.

بنا به اظهار نظربرخی سالخوردگان این گیاه توسط بازرگانان و جهانگردان طی قرون گذشته وارد استان هرمزگان خصوصا جزیره قشم شده که در سالهای اخیر با مطرح شدن خواص معجزه آسای این گیاه به صورت انبوه در مزارع گسترده کشت می شود.

اسم اصلی این گیاه از واژه عربی آلوئه به معنی تند، تیز و تلخ رفته شده و نام دیگر آن صبر زرد می باشد که علت نام گذاری به صبر شاید میزان تحمل گیاه به خشکی و کم آبی است که در زمان خشکی به رنگ زرد مایل به قهوه ای در می آید و به زندگی خود ادامه می دهد.

برای این گیاه خواص متفاوتی ذکر شده که به عنوان مثال شیره برگ آلوئه ورا دارای آنتراکنترون است و به عنوان ملین به کار می رود همچنین در کاهش قند خونف بهبود التهابات دستگاه گوارش، التیام زخم های پوستی، جلوگیری از آفتاب سوختگی، قابلیت جذب اشعه بنفش،ضد آلرژی، ضد میکروب، و دارای دیگر خواص درمانی می باشد.

جنس آلوئه ورا بالغ بر400 گونه دارد و گونه های زیادی از آن مطرح می باشد که مهمترین آن آلوئه ورا است و به شکل های مختلفی هم از مایع، پودر، کرم، لوسیون، کپسول، عصاره و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

ژل خاص این گیاه که از برگهای آن بدست می آید در استفاده از کرمها و شامپو ها کاربرد دارد و به طور کلی در صنایع غذایی، درمان بیماری ها و بیماری های پوستی مفید است.

گیاه آلو ورآ در سایر استانها در گلخانه کاشته می شود درحالیکه استان هرمزگان ظرفیت تولید طبیعی این گیاه را دارد  هم اکنون نیز دو  گونه آلوئه ورا گل زرد (aloe vera) و گل قرمز aloe litoralis ) )  ارزش تجاری داشته و بصورت باغی کشت می شود.

طهماسب غلام پور،معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با بیان اینکه به ازای هر هکتارسطح زیر کشت بیش از 100تن برگ گیاه آلوئه ورا برداشت می شود، گفت:استان هرمزگان بعنوان دومین خاستگاه کشت طبیعی گیاه آلو ورآ  می باشد که ظرفیت کاشت یک هزار هکتار با تولید سالانه 100هزار  تن برگ این گیاه وجود دارد.

وی افزود: در صورت کشت و توسعه مزارع گیاه آلو ورآ با استفاده از روش های نوین از جمله آبیاری قطره ای در هرمزگان به ازای هر هکتار سالانه 124 میلیون ریال درآمد ناخالص بدست می آید .

در سال های اخیر مرکز پژوهش های بیوتکنولوژی خلیج فارس منطقه آزاد قشم کارخانه تولید صنعتی آلوئه ورا با ظرفیت سالانه 200تن ژل و پودر آلوئه ورا را طرحی کرده است لذا توسعه کشت توسط مردم هرمزگان زمینه مناسبی برای اشتغال بومی و ایجاد فضای سبز در زمین های ساحلی و غیر قابل استفاده کشاورزی است چرا که این گیاه بی نیاز به آبیاری دائم و آب شیرین است.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد آمریکا با نقض برجام بار دیگر دشمنی خود با ایران را اثبات کرد / استکبار بداند که برجام برای ما مقدس نیست/ وادادگی دولت با عزت انقلاب اسلامی سازگاری ندارد اگر برجام را نقض کنند آن را به آتش می کشیم/ تربیت دانشجوی انقلابی در دانشگاه ها یک ضرورت است افزایش ۲۰ درصدی سهم حمل و نقل ریلی/ رشد ۸۲ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینری در هرمزگان شهدا مدافعان همیشگی انقلاب اسلامی ایران هستند/ حضور شهیدان گمنام در سواحل نیلگون خلیج فارس نشان دهنده ثبات و امنیت است امام رضا(ع) در ایران باعث تقویت پیوند بین امت با ولایت شده است/ علمای اهل سنت امام رضا(ع) را معدن علم و عرفان می دانند تشییع پیکر ۲ شهید گمنام در بخش بندزرک+ تصاویر شهدای گمنام را شهدای خوشنام بنامیم/ مردم ایران در راه انقلاب ثابت قدم مانده اند نگرانی مردم بشاگرد از بی توجهی مسئولان /برخی مایل نیستند بشاگرد امام جمعه داشته باشد ایران نقطه عطف جهان اسلام است/ بدترین نقض حقوق بشر در آمریکا رخ می دهد/ داعش برگرفته از پلیس آمریکا است