منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۳
شناسه خبر: 318793
گروه :خبر
1100695_PhotoA

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: برخی افراد همچون آقای هاشمی روی برجام سرمایه‌گذاری حیثیتی کردند و نمی‌توانند اذعان کنند که برجام درحال تبدیل به خسارت محض است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، فوآد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل  با اشاره به سخنان هاشمی رفسنجانی در دانشگاه آزاد قزوین مبنی براینکه اگر دولت دستاوردهای برجام را منتشر کند جلوی خانواده شرمنده می‌شوید، اظهار داشت: در برجام قرار شد ایران تعهداتی را صورت دهد و طرف مقابل نیز تحریم‌های هسته‌ای را لغو کند.

وی افزود: زمانی که به توافق لوزان و برجام رسیدیم آن محدودیت‌های گسترده ایران در مورد هسته‌ای برجای خود ماند و تعهدات طرف مقابل نیز تقلیل یافت و به رفع ت حریم‌های مالی، بانکی و نفتی بسنده شد اما همین نیز قید خورد.

کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: در عمل طرف مقابل تعهدات گسترده‌ای گرفت و ما بر روی کاغذ امتیازهای محدودی گرفتیم و در حقیقت قیدهایی بر روی کاغذ دریافت کردیم که در عمل همان‌ها را نیز نگرفتیم.

ایزدی به فرمایش مقام معظم رهبری در فروردین امسال اشاره و خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری درباره برجام فرمودند که برجام دارد تبدیل به یک خسارت محض می‌شود و این خسارت محض به این معنی است که ما بر روی کاغذ امتیازهای محدودی بگیریم و در عمل همان امتیازها را نیز نگیریم.

وی با بیان اینکه گرفتن این امتیازهای محدود صحبت منتقدین عملکرد دولت در حوزه مذاکرات نیست، تصریح کرد: خود مسئولان دولتی و مقامات آمریکایی نیز بر عدم محقق شدن این امتیازهای محدود اذعان دارد. زمانی که آقای کری (وزیر امور خارجه آمریکا) می‌گوید که ایران قرار بود 100 میلیارد دلار بگیرد و با دست اشاره می‌کند که سه میلیارد دلار هم نگرفته صحه بر صحبت‌های آقای سیف است که می‌گوید ایران تقریبا هیچ چیز از برجام‌ عایدش نشده.

این کارشناس مسائل بین‌ الملل معتقد است که مشکلی که امروز در قضیه برجام به وجود آمده این است که بعضی از افراد مثل آقای هاشمی بر روی برجام سرمایه‌گذاری حیثیتی کردند و نمی‌توانند اذعان کنند که برجام دارد تبدیل به یک خسارت محض می‌شود چون احساس می‌کنند آبروریزی می‌شود.

ایزدی اضافه کرد: آمریکایی‌ها نیز متوجه شده‌اند که هرچقدر برجام توسط منتقدین نقد شود چون برای بعضی‌ها جنبه حیثیتی پیدا کرده است بنابراین طرف ایرانی در قوه مجریه اعتراض خیلی جدی نمی‌کند و در عمل عملکرد آمریکایی‌ها را توجیه می‌کند.

وی یادآور شد: وقتی از آقای عراقچی درباره برجام می‌پرسند می‌گوید که متن برجام نقض نشده بلکه روحش نقض شده است در حالی که در بند 24، 26، 28 و 29 مقدمه برجام و در پیوست دو بند 4، 1، 4 که مربوط به نقل و انتقالات مالی است برجام نقض شده است. بنابراین دولتی‌ها در عمل کار خود را توجیه می‌کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه خود مقامات آمریکایی می‌گفتند که ما برجام را نقض خواهیم کرد، گفت: خود آقای کری می‌گوید که برجام ضمانت اجرایی ندارد و از نظر حقوقی الزام‌آور نیست و کنگره نیز می‌گوید بگذارید برجام تثبیت شود تا ما در اراک بتن بریزیم و اورانیوم‌های غنی‌شده را از ایران خراج کنیم بعد هر کاری که می‌خواهید صورت دهید.

ایزدی ادامه داد: دولت آمریکا و دیگر قوای این کشور هر هفته یک قانون ضد ایرانی علیه ایران مصوب می‌کنند یا پول‌های ایران را می‌دزدند و یا فعالیت دیگری صورت می‌دهند و این به دلیل این است که بعضی‌ها در داخل به جای توجه به منافع ملی منافع شخصی و حزبی را در نظر گرفته‌اند که در راس آنها آقای هاشمی قرار دارد.

وی ادامه داد: همین افراد به جای اینکه به آمریکایی‌ها اعتراض کنند به افرادی اعتراض می‌کنند که پیش‌بینی‌هایشان قبل از برجام الان درست تعبیر شده است بنابراین برای آقای هاشمی حیف است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا باشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند