منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸
شناسه خبر: 238254
گروه :خبر

روزنامه آلمانی دی ولت نوشت: دولت آمریکا تصمیم گرفت مقادیری از ذخایر راهبردی طلای سیاه آمریکا را بفروشد، این تصمیم به ظاهر بنا بر ضرورت تثبیت بودجه گرفته شد اما هدف از آن به راه انداختن جنگی در بازار مواد اولیه علیه ایران و روسیه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،  تصمیم آمریکا به فروش ذخایر راهبردی نفت خام خود قاطعیت آمریکا را برای پایین نگه داشتن قیمت نفت به منظور تضعیف رقبای اصلی خود از جمله روسیه ، عربستان سعودی و ایران می رساند.

مقامات آمریکایی به طور سنتی در مواقع اضطراری از جمله جنگ‌ها، بحران‌ها یا فجایع طبیعی به ذخایر راهبردی خود متوسل می شوند.

به طور مثال، دولت آمریکا در سال ۲۰۰۵ در پی طوفان کاترینا که بخش‌هایی از این کشور را ویران کرد، مجبور شد از ذخایر راهبردی خود استفاده کند.

به نوشته دی ولت، متوسل شدن به ذخایر راهبردی در این مورد خاص، تدبیری محافظتی بود اما توسل به این کار در شرایط فعلی بیشتر سلاحی در دستان آمریکاست.

کاخ سفید و کنگره توافق کردند هشت درصد ذخیره راهبردی نفت‌خام آمریکا را که در حال حاضر ۶۹۵ میلیون بشکه است، بفروشند. در مجموع، دولت آمریکا قصد دارد حدود ۵۸ میلیون بشکه نفت را در دوره ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ (پنج تا ده میلیون بشکه در سال) روانه بازار کند.

در سال ۲۰۲۵، درآمدهای حاصل از فروش نفت به صندوق وزارت خزانه‌داری آمریکا ریخته خواهد شد تا سپس برای تثبیت بودجه مورد استفاده قرار بگیرد. این رویکرد اگر چه به ظاهر جنبه اقتصادی دارد اما به نظر متناقض می رسد.

به نوشته دی ولت، از آنجا که فروش نفت خام بر اساس قیمت‌های کنونی تنها حدود سه میلیارد دلار درآمدزایی دارد، احتمال کمی وجود دارد که این مبلغ به آمریکا برای تسویه بدهی خود که بالغ بر ۱۸ هزار میلیارد دلار است، کمکی کند.

قیمت نفت در سال ۲۰۱۵ تقریبا به نصف کاهش پیدا کرد. قیمت نفت که سال گذشته حدود ۱۰۰ دلار در هر بشکه بود، اکنون حتی به ۵۰ دلار در هر بشکه نیز نمی رسد. بنابراین مصرف‌کنندگان از قیمت‌های پایین سوخت بهره می برند در حالی که این شرایط به ضرر کشور است.

دی ولت این پرسش را مطرح می کند که چرا واشنگتن طرح‌های فروش ذخایر راهبردی نفت خام خود را درست زمانی اعلام کرد که قیمت‌ها تا این حد پایین است؟ و جواب می دهد احتمالا به این علت که تنها مسئله پول مطرح نیست  تصمیمی سیاسی در کار است.

تصمیم به فروش نفت راهبردی با هدف تضعیف کشورهایی که نفت خام یکی از راه‌های تأمین بودجه آنها گرفته شده است و به این طریق فشاری مصنوعی بر آنها وارد می شود.

این روزنامه آلمانی نتیجه می گیرد که آمریکا با این روش، چالشی برای روسیه، عربستان سعودی و ایران به وجود می‌آورد و جنگی جهانی را در بازار مواد اولیه به راه می اندازد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری