منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۲
شناسه خبر: 186636
گروه :خبر

ایران با هدف کشف میادین جدید نفتی در دریای خزر، قصد دارد مناطق جدیدی را در این منطقه حفاری اکتشافی کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس ایران با هدف کشف مخازن جدید نفت و گاز قصد دارد بلوک های دیگری غیر از میدان نفتی و گازی سردار جنگل را حفاری کند.

به دلیل برخورداری ایران از منابع غنی هیدروکربوری در خلیج فارس، خوزستان و مناطق مرکزی، در سالیان طولانی اکتشاف و استخراج در دریای خزر مورد توجه قرار نداشته است، اما در سال‌های اخیر وزارت نفت توجه ویژه ای به توسعه میادین این منطقه کرده است.

در اردیبهشت ماه سال 91 حفاری چاه اول اکتشافی ساختار میدان سردار جنگل در دریای خزر پایان یافت و ذخایر نفت درجای آن 2 میلیارد بشکه برآورد شد که با احتساب ضریب بازیافت 25 درصد، 500 میلیون بشکه آن قابل استحصال است.

اخیرا نیز با توجه به پیشرفت حفاری در چاه دوم اکتشافی در دریای خزر و تکمیل اطلاعات مخزن این میدان، احتمال برداشت زودهنگام از این میدان مورد بررسی قرار گرفت.

شرکت نفت خزر پیش از این در خصوص امکان تولید زودهنگام نفت از میدان سردارجنگل، اعلام کرده بود: امکان تولید 15 تا 20 هزار بشکه نفت در روز از این میدان طی پنج سال آینده وجود دارد.

ایران با هدف کشف میادین جدید، نفتی در دریای خزر، قصد دارد مناطق جدیدی را حفاری اکتشافی کند.

در همین رابطه یک منبع آگاه به خبرنگار فارس در خصوص جزییات طرح جدید اکتشاف در دریای خزر، گفت:این بلوک جدید که با نام 1-8 شناخته می‎شود؛ در منطقه‎ای متفاوت از بلوک سردار جنگل قرار دارد.

وی ادامه داد: این بلوک از نظر شرایط زمین‎شناسی با میدان سردار جنگل که تاکنون دو حلقه چاه در آن حفر شده است، تفاوت‎هایی داشته و عمیق‎تر از آن بلوک قبلی است.

این مقام آگاه با بیان اینکه این چاه قرار است تا عمق پنچ هزار متری حفاری اکتشافی شود،تصریح کرد: دو چاه قبلی که پیش از این در میدان سردار جنگل و بلوک 2-6 حفر شدند، به ترتیب تا عمق 2500 و 3500 متر حفاری شده بودند.

وی خاطرنشان کرد: این عملیات حفاری اکتشافی توسط متخصصان داخلی و بدون مشارکت شرکت‎های خارجی انجام می شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است