منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۱
شناسه خبر: 370741
گروه :خبر
img16245599

کاغذ یکی از مهم ترین فرآوردهای چوب است که برای تولید هر تن کاغذ باید 17 درخت تنومند را قطع کرد با توجه به اینکه چند سالی است که برای تفکیک پسماندهای کاغذ در شهرها و کشورهای مختلف اقداماتی صورت گرفته شده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کاغذ یکی از مهم ترین فرآوردهای چوب است که برای تولید هر تن کاغذ باید 17 درخت تنومند را قطع کرد و از آن  کاغذ مورد نظر مصرفی تهیه شود با وجود اینکه وضعیت محیط زیست کشور کمی وخیم است و برای کاشت هر درخت در محیط زیست هزینه های بسیاری می شود با جمع آوری پسماندهای کاغذ باعث جلوگیری قطع  هکتارها درخت می شود.

زمانی که وارد شرکت و ادارات که می شویم اولین چیزی که چشم هر فردی را به آن جلب می کند کاغذهای باطله ای است که در گوشه کنار قرار گرفته شده است که همه با بی توجهی از این کاغذ ها باطله می گذرند .

با توجه به اینکه چند سالی است که برای تفکیک پسماندهای کاغذ در شهرها و کشورهای مختلف اقداماتی صورت گرفته شده است اما بی توجهی برخی از  ادارات و شرکت ها باعث شده است برای پسمانده کاغذها اقداماتی صورت نپذیرد.

بازیافت کاغذها مزایایی بسیاری از جمله جانشین کردن کاغذهای بازیافتی برای تهیه کاغذهای جدید،کاهش قطع درخت برای تهیه کاغذ و کم شدن حجم و وزن زباله های شهری از مزایایی می توان باشد که تاثیر آن را در جامعه می توان مشاهده نمود.

بازیافت کاغذها باعث اشغالزایی در شهرها بزرگ و کوچک در استان های متعدد می شود با اشاره به اینکه بیکاری یکی از معضلی  برای جوانان شده است.

فرهنگ جداسازی کاغذهای باطله از مبدا و توجه به آن بسیار مهم است

پطرس ترابی،مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند بندرعباس با اشاره به جمع‌آوری و تفکیک پسماندهای خشک به منظور آموزش و ترغیب کارمندان ارگانها و ادارات شهر بندرعباس صورت گرفته شده است، گفت:فرهنگ جداسازی از مبدا و توجه به این مسئله بسیار مهم است و باید توجه داشت که کاغذ زباله نیست، زیرا باور اینکه ارزش کاغذهای باطله و استفاده شده برابر با کاغذهای استفاده نشده است، هنوز در جامعه رونق چندانی ندارد.

وی افزود:یکی از مهم‌ترین دلایل این امر عدم آگاهی است اگر چه اختصاص سطل‌های مخصوص پسماندهای کاغذی و یا استقرار چند ایستگاه جمع‌آوری پسماندهای تفکیک شده در سطح شهر می‌تواند تا حدی موثر باشد، اما مسئله آموزش شهروندان در راستای تفکیک پسماند بسیار مهم‌تر است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند بندرعباس اظهار کرد: سازمان مدیریت پسماند علاوه بر فعالیت‌های موفق گذشته، طرح‌ها و کارگاههای آموزشی زیادی را با موضوع تفکیک از مبدا پسماند برگزار می‌کند.

وی افزود: با در نظر گرفتن اهمیت تفکیک پسماند، این سازمان از ابتدای آذرماه جاری اقدام به توزیع و نصب بیش از 160 عدد سطل مخصوص جمع‌آوری کاغذهای باطله در شهرداری مرکزی، حوزه  معاونت خدمات شهری و مناطق سه‌گانه شهرداری کرده است.

ترابی بااشاره به جدا کردن سطل زباله کاغذ در ادارات خاطر نشان کرد: افزایش استفاده از کاغذ به خصوص در مدارس و ادارات، نیاز به بازیافت آن به عنوان سرمایه ارزشمند بیش از پیش احساس می‌شود که در این بین شهروندان می‌توانند نقش موثری را ایفا کنند.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت اهدای اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در حاجی آباد به هشت بیمار نیازمند برون سپاری، افزایش نظارت و کیفیت خدمات را به همراه دارد سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در کیش گشایش یافت تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد