منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۷
شناسه خبر: 236197
گروه :خبر
13940526000280_PhotoA

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با بیان اینکه اجرای برجام از اوایل سال میلادی جدید اجرایی می‌شود، گفت: تحریم‌ها باید مطابق برجام لغو، تعلیق و یا متوقف شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،  نوذر شفیعی نماینده مردم ممسنی و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از نشست عصر امروز کمیسیون متبوعش که با حضور عراقچی و کمالوندی برگزار شد، پرداخت و اظهار داشت: کشف و خنثی‌سازی عملیات انتحاری در ایام تاسوعا و عاشورا نشان از قدرت اطلاعاتی- امنیتی جمهوری اسلامی ایران دارد، این تدابیر برای ایام اربعین نیز اتخاذ خواهد شد.

وی افزود: در این جلسه عنوان شد که علاوه بر داخل، تدابیر لازم در خصوص حفاظت از کاروان‌های اربعین حسینی که راهی عراق هستند اتخاذ خواهد شد، این تدابیر شامل صدور ویزا تا حفاظت فیزیکی از کاروان‌هاست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر پیگیری تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در جهت بررسی دقیق حادثه منا برای این منظور گفت: ضرورت دارد آقای اوحدی در جلسه کمیسیون حاضر شده و ضمن ارائه گزارشی از روند پیگیری تشکیل این کمیته، درباره آخرین وضعیت مفقودین حادثه منا توضیحاتی ارائه دهد.

وی همچنین در زمینه تهیه پیش‌نویس مکانیسم نظارتی کمیسیون امنیت ملی برای نظارت بر اجرای برجام، تصریح کرد: در این پیش‌نویس گزارش یک ماهه نهادها و مؤسسات متأثر از برجام، گزارش دو ماهه تیم هسته‌ای، گزارش سه ماهه وزیر امور خارجه و گزارش شش ماهه کمیسیون امنیت ملی به صحن علنی مجلس از جمله مکانیسم‌های نظارتی کمیسیون امنیت ملی بر اجرای برجام قلمداد شده است.

شفیعی با اشاره به حضور عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی در کمیسیون امنیت ملی، به آخرین وضعیت برجام پس از تصویب اشاره و تأکید کرد: عراقچی در این نشست گفت که در روز تصویب، شورای وزیران اتحادیه اروپا سه مصوبه خود در خصوص تحریم‌های ایران را لغو و یا اصلاح نمود و در همان روز، دستور اوباما برای آماده‌سازی مقدمات اجرای برجام صادر شد و وزیر خارجه آمریکا وزارت خزانه‌داری، خارجه، بازرگانی و انرژی را نسبت به توقف تحریم‌ها علیه ایران (توقف فرامین اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا) مطلع کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر همین اساس عنوان کرد: عراقچی همچنین گفت که اقدام شورای وزیران اتحادیه اروپا و اقدام وزیر خارجه آمریکا (اعلام توقف فرامین اجرایی رئیس‌جمهور) همگی در چارچوب برجام صورت می‌گیرد و از دید جمهوری اسلامی ایران این اقدامات یعنی عمل اروپا و آمریکا بر اساس برجام؛ بدیهی است این فقط تعهد به لغو یا توقف است و اجرای واقعی و عملی آن به روز اجرای برجام موکول می‌شود، این مهم در عین حال به معنی اجرای بند یک فرمان مقام معظم رهبری در خصوص برجام است.

وی ادامه داد: عراقچی تأکید کرد که تمامی موارد نقشه راه بین ایران و آژانس مگر 2 مورد اجرا شده است تا حدود یک ماه دیگر آقای آمانو گزارش خود را که گزارش بینابینی است ارائه می‌دهد و پانزده دسامبر شورای احکام تشکیل جلسه می‌دهد و قطعنامه‌ای را برای خاتمه پرونده PMD ارائه خواهد داد که پس از انجام این دو مرحله، نوبت ایران در خصوص «ذخایر» و «اراک» می‌شود، در این زمان سازمان انرژی اتمی قرارداد مربوط به ذخایر و اراک را امضا خواهد کرد.

شفیعی خاطرنشان کرد: عراقچی گفت که در مجموع انتظار می‌رود در اوایل سال میلادی جدید (2 ماه آینده) اجرای برجام آغاز شود و تحریم‌ها مطابق برجام لغو، تعلیق و یا متوقف شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حضور کمالوندی در جلسه کمیسیون یادآور شد: کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی، پرونده هسته‌ای ایران را یکی از پیچیده‌ترین مباحث سیاست خارجی کشور طی دهه‌های گذشته قلمداد کرد و گفت که سازمان انرژی اتمی در خصوص اجرای برجام به دو نکته توجه دارد یکی اجرای تعهدات مطابق برجام و دیگری حرکت بگونه‌ای که امکان برگشت پذیری وجود داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی بر همین اساس خاطرنشان کرد: کمالوندی تأکید کرد که برگشت‌پذیری معطوف به زمانی است که 1+5 از انجام تعهدات خود پرهیز کنند و ایران مجبور باشد طبق برجام عمل کند و به برنامه‌های قبلی خود بازگردد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند