منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۹
شناسه خبر: 312174
گروه :خبر
hormoz

گفته می‌شود برخی از آن‌ها در اثنای رقصیدن گریه می‌کردند و از دیگران کمک می‌خواستند. برای این پدیده دلایل مختلف زیستی و روانی بسیاری ذکر شده است. گروهی این پدیده را ناشی از مسمومیت غذایی و داغی خون این افراد برمی شمردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، در سال ١۵١٨در شهر استراسبورگ فرانسه، زنی به نام فرا تروفیا در حال عبور از خیابان بود. او ناگهان در وسط خیابان شروع به رقصیدن می‌کند، حرکات هیستریک و غیرقابل کنترلی از او سر می‌زند. او بدون اینکه متوقف شود به رقصیدن خود ادامه می‌دهد.

پس از چند روز، حدود سی چهل نفر دیگر نیز به او ملحق می‌شوند و در پایان ماه نزدیک به چهارصد نفر بدون دلیل مشخصی، شروع به رقصیدن می‌کنند. تعداد زیادی از آن‌ها بر اثر حمله قلبی، خستگی مفرط و ضعف جسمانی ناشی از حرکات تند و شدید رقص کشته می‌شوند. از این پدیده عجیب به عنوان طاعون رقص ۱۵۱۸یاد می‌شود؛ این پدیده یکی از معماهای تاریخی نیز به شمار می‌رود.

آشنایی با پدیده عجیب «طاعون رقص»

این اتفاق باعث شد تا متنفذین شهر در جستجوی راه حلی برای این موضوع باشند تا بتوانند به گونه‌ای آنچه تب رقص می‌دانستند از بین ببرند. بنابراین، موزیسین‌ها را فراخواندند تا برای این گروه بنوازند، ولی ماجرا پیچیده‌تر شد؛ یعنی نه تنها آن‌ها از هوس رقصیدن نیفتادند، بلکه با شدت بیشتری به رقصیدن ادامه دادند و در ‌‌نهایت جان خود را از دست دادند.

آشنایی با پدیده عجیب «طاعون رقص»

گفته می‌شود برخی از آن‌ها در اثنای رقصیدن گریه می‌کردند و از دیگران کمک می‌خواستند.
برای این پدیده دلایل مختلف زیستی و روانی بسیاری ذکر شده است. گروهی این پدیده را ناشی از مسمومیت غذایی و داغی خون این افراد برمی شمردند.

جان والر در کتاب خود به نام وقتی برای رقص، وقتی برای مردن فرضیات مختلفی را ذکر می‌کند. او در بخشی از کتاب خود این پدیده را یک بیماری روانی دسته جمعی و موجد آن را محرکات ذهنی این افراد عنوان می‌کند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی