منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۰
شناسه خبر: 211846
گروه :خبر
45(1)

منظومه شمسی سامانه‌ای متشکل از خورشید و آن دسته از اجرام آسمانی است که براثر جاذبه خورشید در مدارهایی پیرامون آن به دام افتاده‌ و می‌گردند. بیشتر جرم این سامانه در خورشید متمرکز شده‌است.

به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبلاگ نجوم،سیارات منتشر کرد؛ ۸ سیاره و چند سیاره کوچک دور خورشید می‌چرخند که همه آن‌ها روی یک دیسک تقریباً مسطح به نام

دایرهالبروج قرار دارند. چهار سیاره داخلی (عطارد، زهره ، زمین و مریخ ) توپ هایی از سنگ و آهن هستند واز سیارات گازی کوچک ترند.

چهار سیاره دیگر که به غول‌های گازی معروف اند شامل مشتری، زحل، اورانوس، و نپتون می‌شوند. مشتری و زحل به طورعمده از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده‌اند در حالی که اورانوس و نپتون تا حد زیادی از یخ، آب،آمونیاک، و متان تشکیل شده‌اند و به “غول‌های یخی” معروف اند.

منظومه شمسی دارای اجرام بسیار کوچکتر از سیارات است. کمربند سیارکی که بین مریخ و مشتری نهفته‌است، به طور عمده از سنگ و فلز تشکیل شده‌است. فراتر از مدار نپتون، کمربند کویپر قرار داد که شامل اجسام فرا نپتونی است و عمدتاً از آب، آمونیاک و متان تشکیل شده‌است.

در این میان، پنج سیاره کوچک قرار دارد که به بزرگی سیارات نمی‌رسند و شامل سرس، پلوتو، هائومیا،ماکی‌ماکی، و اریس می‌شوند. علاوه بر این، هزاران اجرام کوچک آسمانی در منظومه شمسی قرار دارند. دراین میان می‌توان به دنباله‌دار، شهاب‌سنگ، و قمر اشاره کرد. هر یک از سیارات بیرونی توسط حلقه سیاره‌ای شامل گرد و غبار و ذرات دیگر محاصره شده‌اند.

به مدت زمانی که طول می کشد تا سیاره ای به دور خورشید بچرخد ، دوره مداری (سال آن سیاره ) گفته می شود.
سیاره ها در حال حرکت به دور خود نیز می چرخند. به مدت زمانی که طول می کشد تا سیاره یک بار به دورخودش بچرخد، دوره چرخش (روزآن سیاره ) گفته می شود.

سیاره ها از لحاظ اندازه با هم بسیار متفاوتند. زمین یکی از کوچکترین سیاره هاست که ۱۲۰۷۵۶کیلومتر قطردارد. بیش از ۱۳۰۰زمین را می توان در بزرگترین سیاره که مشتری است، جای داد.

سیارات با فاصله های مختلف نسبت به خورشید در مسیرهایی به نام مدار در حرکت اند. مدارها حلقوی نیستند، بلکه بیضوی شکل هستند. تمامی سیارات به یک سو می چرخند. (در جهت خلاف عقربه های ساعت )سیاره ها نسبت به مدار گردش خود به دور خورشید حالت ایستاده ندارند. محور هر سیاره (خطی که حول آن می چرخد )  با زاویه ای مختلف کج شده است.

قمر ها جسم هایی هستند که به دور سیارات می چرخند. زمین یک قمر به نام ماه دارد و مشتری دارای بیشترین قمر یعنی ۶۳قمر  می باشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است