منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۹:۲۲
شناسه خبر: 192045
گروه :خبر
1298209126

تاکتیک به معنای کارگروهی است اما درحال حاضردر دنیای فوتبال بویژه فوتبال سطح اول دنیا تا برنامه ای در معرض تمرین و هماهنگی بالای تیمی قرار نگرفته باشد و ازآن درجهت اعتلای اهداف واقعی درفوتبال استفاده نشده باشد نام تاکتیک نمی دهند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از ورزش5 ؛به عقیده تمامی کارشناسان تاکتیک با هوش بازیکنان رابطه مستقیم دارد و بازیکنان دارای ضریب هوشی پایین اصول تاکتیکی را به خوبی فرا نمی گیرند مسأله دیگر که با تاکتیک رابطه مستقیم دارد تمرین تیمی است هیچ تیم فوتبالی وهیچ بازیکنی را نمیتوان. یافت که بدون تمرینات طولانی و مداوم اصول تاکتیکی را فرا گرفته باشد.

با یک نگاه ساده به بازیها میتوان فهمید که نیازبه آشنایی با تاکتیکها و استفاده صحیح ازاین اصول با فوتبال با امیخته است و این امیختگی چنان است که بدون آن پیروزی و ارائه فوتبال زیبا شدنی نیست.

به لحاظ فنی تاکتیکها به سه دسته کلی تقسیم میشوند:

۱ تاکتیک فردی.                         ۲ تاکتیک تیمی.                        ۳تاکتیک ایستگاهی.
الف. تاکتیک فردی:

تاکتیک های فردی به برنامه هایی اطلاق میشود که بازیکن به تنهایی درجهت رسیدن به هدف وبطورمشخص و سازماندهی شده ازاین برنامه ها استفاده می نماید.  براساس اطلاعات فیفا تاکتیک های فردی در۱۰ دستور جای می گیرند.

۱_ هربازیکنی که صاحب توپ میشود یک حمله جدید آغازمیشود.

۲_ هربازیکنی که توپ را از دست میدهد باید دفاع کند حتی اگر توپ در منطقه حریف باشد.

۳_ بازیکن نباید اجازه دهد که توپ ازکنار وی عبورکند درصورتی که میتواند آن را تصاحب کند.

۴_ به خاطرحمایت ازبازیکن هم دسته باید پاس موردحمایت قرارگیرد.

۶_ بازیکن با استفاده از فرصت و زیرکی به موقع از دریبلینگ استفاده نموده و برای خود فضا ی ایجاد شده حرکت کند.

۷ بازیکن نباید اجازه دهد توپ به زمین بخورد.

۸_ بازیکن با قراردادن بدن بین توپ وحریف توپ را پوشش بدهد.

۹_ برای برقراری ارتباط بایدرو به توپ بازی کرد.

۱۰_ شروع مجدد یک حمله جدید است که با حمایت باید صورت بگیرد.
بازیکنان فوتبال بایدبتوانند ازتکنیک ها که مهارت اجرای حرکات هستند درخدمت تاکتیک استفاده نمایند تاکتیکی دارای احتمال موفقیت بیشتر است که با استفاده ازتکنیک اجرا شده باشد،باانجام تمرینات مداوم و صحیح نیز میتوان تکنیک اجرای حرکات را بهبودبخشید.
ب:تاکتیک های تیمی.

تاکتیک های تیمی خود به دو دسته تقسیم میشوند.

تاکتیک های هجومی.

تاکتیک های دفاعی.

تاکتیک های هجومی برنامه های هستند که تیم بطور هماهنگ و سازماندهی شده از آنها درجهت بازی سازی مالکیت ورساندن توپ به محوطه جریمه حریف استفاده مینماید تا به تیم حریف ضربه بزند و صاحب گل شود.

به لحاظ فنی اصول حمله شامل مواردزیر است:

۱ _ عرض.

۲ _ نفوذ.

۳_ خلاقیت.

۴ _ تحرک در حمله (بازی بدون توپ)

۵ _ حمایت.

درایجاد تاکتیک های هجومی داشتن مهارت در تکنیک هایی مانند کنترل , پاس , دریبلینگ و شوت و…… کاملا ضروری و لازم به نظر میرسد در حال حاضر تاکتیک های هجومی یکی از مهمترین تاکتیک هایی هستند که در فوتبال تراز اول دنیا نگاهی خاص به آنها میشود و تمرین وسازماندهی اینگونه برنامه ها برای تیمها الزامی است.

تاکتیک های دفاعی برنامه هایی هستند که بصورت گروهی از لحظه از دست رفتن توپ توسط تیم به معرض اجرا در می آید بدون شک مهمترین اصل در فوتبال اصل دفاع است.

براساس نظر کارشناسان اصول دفاع به قرار زیر است:

۱_ تاخیر.

۲ _ پوشش

۳_ تعادل.

۴ _ تمرکز.

۵ _ کنترل.

رعایت کلیه اصول دفاعی به همراه انجام تمرینات مستمر و برنامه های دفاعی میتواند وزنه ای سنگین برای هر تیمی باشد.

دفاع به ماهیت خاصی که درفوتبال دارد مهمترین اصل بازی است و توجه به آن برای همگان لازم است.
بازیکنان باید اصول دفاع را بیاموزند و توسط مربیان تمامی نقیصه های بازیکنان رفع گردد اجرای دفاع خوب میتواند درایجاد حملات خوب نیز موثر باشد زیرا حمله چیزی جزبه دست اوردن توپ نیست که با دفاع امکان پذیراست.

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند