منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۲
شناسه خبر: 281515
گروه :خبر
20160111_165018

برکه های موجود در استان هرمزگان که در گذشته نقش مهمی را درزندگی ساکنین ایفا می کردند هم اکنون در آستانه تخریب قرار دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس، کمبود آب از مشکلات قدیمی شهر و روستاهای حاشیه خلیج فارس بوده است که  آب انبارهایی به شکل گنبدی برای نگهداری و ذخیره آب ساخته می شد و علاوه بر ایفای نقش مهمی در زندگی مردم  از دیرباز در فرهنگ و اعتقادات مردم از موقعیت خاصی برخوردار است.

 

آب انبار که در مناطق جنوبی کشور برکه نامیده می شود  نوعی مخزن سرپوشیده و اغلب در پایین تر از سطح زمین به منظور ذخیره سازی آب آشامیدنی برای ایام کم آبی در شهرها، روستاهها و مسیر راهها ساخته می شد نکته جالی که در برکه ها حائز اهمیت است انعکاس صدای خوبی دارند.

 

از آنجای که با توسعه شهرها مردم کمتر با مشکل کم آبی مواجه می شوند با گذشت زمان کمتر از آنها استفاده می شود به گونه ای که هم اکنون هیچ گونه رسیدگی به برکه ها نمی شود.

 

با وجود اینکه آب انبارها از آثار تاریخی و فرهنگی در استانهای جنوبی می باشد اما هم اکنون در معرض تخریب  قرار گرفته و برای بازسازی آنها هیچ گونه اقدامی نمی شود.

 

آب انبار واقع در کوی پلیس بندرعباس یکی از بزرگترین برکه های موجود در  شهر بندرعباس است که در گذشته نقش مهمی در زندگی ساکنین این منطقه داشته است که پس از گسترش شهر و افزایش امکانات رفاهی همچنین تامین آب آشامیدنی از طریق آب شهری و لوله کشی در سطح شهر نیازی به استفاده از برکه نبود لذا این منفذی که آب از برکه بهره برداری می شد و تمام منفذهای ورودی این برکه به جز یک ورودی بسته شده است.

 

به گفنه جوانی که در کوی پلیس سکونت دارد در یک دوره زمانی خاص قرار بود از این برکه محلی برای تمرین گروه های هنری تئاتر استفاده شود اما بنابر نظارت ارگانهای دولتی اجاه چنین کاری داده نشد و پس از آن هم کسی برای بهره برداری و مراقبت از این آثار تاریخی اقدامی نکرد.

 

وی افزود: به دلیل عدم رسیدگی به این بنای تاریخی هم اکنون در آستانه تخریب قرار دارد اما هیچ یک از نهادها و مسئولین استانی بویژه میراث فرهنگی برای حفظ این اثر باستانی اقدامی انجام نمی دهند.

 

هم اکنون دیوارهای بیرونی و درونی این برکه محلی برای خط خطی کردن فرزندان این منطقه مسکونی تبدیل شده است.

 

 

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور