منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۷
شناسه خبر: 285276
گروه :خبر
13900826095150_PhotoA

بیزینس اینسایدر نوشت: در حال حاضر عربستان با بحران اتمام آب‌های غیر قابل بازگشت خود طی دهه‌های آینده روبرو است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، عربستان طی سال‌های آینده با مشکل جدی تأمین آب مواجه خواهد شد. استفاده شدید آب توسط این کشور در حال از بین بردن ذخایر آبی این کشور است و در صورتیکه که مصرف آب در این کشور محدود نشود این مسئله می‌تواند به یک فاجعه زیست‌محیطی و اجتماعی تبدیل شود.

در صورتیکه فرایندهای کشاورزی در عربستان سعودی تغییر نکنند، این کشور با فاجعه جدی آب روبرو خواهد شد.

به گفته علی التخیس یکی از مقامات ارشد سابق کشاورزی عربستان، آب‌های زیرزمینی کنونی این کشور نیز باید حفاظت شود.

به گفته این مقام سعودی این کشور در حال حاضر به میزان قابل توجه و مخاطره آمیزی از آب‌های زیرزمینی خود برداشت می‌کند در صورتیکه الگوی مصرف در عربستان تغییر نکند، این کشور طی دهه‌های آینده با خشکسالی کامل مواجه خواهد شد و پیش‌بینی‌های دیگری نیز وجود دارند که شرایط بدتری را برای این کشور در صورت ادامه روند کنونی متصور شده‌اند.

بنا به گفته محمد الغمدی عضو دانشگاه ملک فیصل عربستان، آب‌های زیرزمینی این کشور در 13 سال آینده تمام خواهد شد.

وی ادامه داد: براساس ارزیابی مقامات سعودی، سطح آب کشاورزی در این کشور به شدت کاهش یافته است و همین امر وخامت اوضاع را نشان می‌دهد.

سرانه مصرف آب در عربستان سعودی حتی بیشتر از سرانه مصرف در مناطق اروپایی است که مشکل تأمین آب ندارند.

مصرف آب در عربستان به گونه‌ای است که براساس ارزیابی‌های صورت گرفته، سرانه مصرف در عربستان به طور متوسط 2 برابر سرانه اتحادیه اروپا است.

مصرف بیش از حد آب در کنار عدم امکان جایگزین کردن میزان مصرف شده با بارش‌ها باعث شده است که ذخایر آب طبیعی در این کشور به تلی از خاک بدل شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند