منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۲
شناسه خبر: 204297
گروه :خبر
2335_492

مدیر جهاد کشاورزی میناب با اشاره به طرح های پیشگیری از مصرف بی رویه آب باغات در میناب گفت: طبق بررسی های انجام شده در دشت میناب بیش از 1500 حلقه چاه وجود دارد که فقط 50 تا ازآنها دارای استفاده عمومی است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، محمد سالاری مدیر جهاد کشاورزی میناب در گفتگو با خبرنگار میناب جنوب گفت: طبق بررسی های انجام شده در دشت میناب بیش از 1500 حلقه چاه وجود دارد که 50چاه عمومی و مابقی چاه ها شخصی گزارش شده است.

 

وی در ادامه بیان داشت: از 40 هزارهکتار از زمین های زراعی و باغی شهرستان میناب 20 هزارهکتار از سیستم آبیاری تحت فشار استفاده می کنند، در حالی که مابقی هنوز از طریق سیستم سنتی آبیاری می شوند که نیاز به مدیریت صحیح برای تجهیز سیستم آبیاری به صورت تحت فشار است و این امر نیازمند حمایت و استقبال خوده کشاورز نیز می باشد.

 

وی با بیان اینکه میزان تبخیر در باغات میناب 2هزارو صد میلیمتر در سال می باشد عنوان داشت: در حالی که میزان بارندگی در خوشبینانه ترین حالت در میناب حدود 200 میلیمتر در سال می باشد اما این مقدار در مقایسه با میزان تبخیر سالانه رقمی بسیار ناچیز است.

 

وی عنوان داشت: آبیاری باغات بصورت سیستم تحت فشار باعث جلو گیری از هدر رفت آب و تبخیر حجم زیاد آب و همچنین باعث ذخیره آب می شود.

 

سالاری سیستم های سنتی آبیاری باغات را یکی از علت های کمبود آب و تاخیر در آبیاری باغات  میناب عنوان کرد و افزود: استفاده از روش های سنتی  باعث هدر رفت و تبخیر آب با حجم زیاد می شود و کمبود آب را برای آبیاری دیگر باغات به همراه خواهد داشت.

 

وی از طرفی با بیان اینکه استخراج بیش از حد آب از سفره های آب های زیرزمینی باعث پایین آمدن کیفیت آب شده است عنوان کرد : استخراج آب با بالا رفتن شوری و پایین آمدن کیفیت  آن همراه، و در پی آن باعث حساسیت درختان به آفات و بیماری ها و کاهش عملکرد باغات شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی میناب اضافه کرد : با توجه به استفاده بی رویه آب و افزایش تبخیر بیش از حد و عدم بارنگی مناسب در منطقه نیاز اساسی برای تجهیز باغات به سیستم آبیاری تحت فشار احساس می شود.

 

سالاری در ادامه بیان داشت:  مدیریت صحیح در مصرف آب از رکود و بحران آب در آینده جلو گیری می کند.

 

وی با بیان اینکه اولویت جهاد کشاورزی بر اجرای طرح آبیاری تحت فشار است اظهار داشت: پیشنهاد اولیه ما برای 1500 چاه موجود در میناب استفاده از این سیستم می باشد که باعث ذخیره آب و بازدهی بالا می شود.

 

وی یکی از برنامه های جهاد کشاورزی را اجرای طرح های تجمیع با استفاده از چاه های عمومی دانست و عنوان داشت: می توان با کاربرد این طرح در باغات و با مدیریت یک چاه باغات بسیاری را با استفاده از سیستم تحت فشار آبیاری کرد.

 

سالاری با مهم دانستن اطلاع رسانی در خصوص بحران آب و طرح های پیشگیری از این امر خاطر نشان کرد: دولت تدبیر و امید برای تغییر سیستم آبیاری از غرقابه به تحت فشار طرح های مشارکتی را اجرا می کند که 85 درصد از اعتبارات آن از طریق یارانه بلاعوض و 15 درصد مابقی از طریق باغدار پرداخت می شود.

 

 

انتهای پیام/س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است