‌6 هزار سانتریفیوژ در کشور فعال است/‌در سایت فردو یک هزار سانتریفیوژ کار می‌کند/‌توافق خرید هواپیما از ایتالیا و فرانسه را مثبت می‌دانم
+ پ -
‌۶ هزار سانتریفیوژ در کشور فعال است/‌در سایت فردو یک هزار سانتریفیوژ کار می‌کند/‌توافق خرید هواپیما از ایتالیا و فرانسه را مثبت می‌دانم

رئیس مجلس با بیان اینکه امروز در کشور ۶ هزار سانتریفیوژ کار می‌کند گفت: در خصوص مذاکرات هسته‌ای ۳۰ جلسه مفصل برگزار شده و مسائل پیگیری شد و در نهایت تصمیم درستی اتخاذ شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، علی لاریجانی عصر امروز در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پسابرجام با اشاره به اینکه در سال جاری در بخش صنعت و تجارت کشور با مشکلاتی روبه‌رو بودیم، بیان کرد: در سطح کلان اقتصادی نیز کشور با مشکلاتی روبه‌رو بود و به دلیل تحریم‌ها اقتصاد و صنعت فشارهای زیادی را متحمل شد.

وی با اشاره به اینکه بهای تمام شده تولید در کشور بالا بوده و این مسئله موجب شده است که در عرصه رقابت با دنیا نتوانیم به توفیق قابل توجهی دست یابیم، افزود: البته در شرایط کنونی با برداشته شدن تحریم‌ها باید قیمت تمام شده ۳۰ درصد کاهش یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه حل و فصل پرونده هسته‌ای ۱۲ سال به طول انجامید، خاطرنشان کرد: در داخل برخی‌ها مخالف مذاکرات بودند و در مجلس نیز برخی‌ها با روند پیگیری این پرونده مخالفت داشتند در حالی که مطالعات بسیاری در زمینه مذاکرات با طرف‌های غربی انجام شد تا در نهایت نتیجه مطلوبی عاید کشور شود.

لاریجانی با بیان اینکه به عقیده وی مذاکرات در کل به درستی دنبال شده است، بیان کرد: البته از لحاظ تاکتیکی می‌شد که در برخی از نقاط بهتر عمل کرد ولی کلیات به درستی دنبال شد و پیش رفت.

وی با تاکید بر اینکه مذاکرات هسته‌ای در نهایت دقت دنبال شد گفت: باید به برخی از نکات نظیر اینکه چه داده شد و چه چیزی مطالبه شد دقت داشته باشیم و مد نظر قرار دهیم که چگونه تحریم‌ها برداشته شد در حالی که دانش هسته‌ای حفظ شد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: در خلال مذاکرات غنی‌سازی، ورود به بازار مبادلات هسته‌ای و همچنین کلیات دانش هسته‌ای در کنار برداشته شدن تحریم‌ها عاید کشور شد؛ البته برخی از محدودیت‌ها نیز در تولید هسته‌ای پذیرفته شد ولی ما زمان فروختیم و به غنی‌سازی دست پیدا کردیم، در شرایط کنونی سوخت نیروگاه ما از روسیه تامین می‌شود و روسیه نیز در این خصوص متعهد شده است.

وی با بیان اینکه امروز در کشور ۶ هزار سانتریفیوژ کار می‌کند خاطرنشان کرد: در خصوص مذاکرات هسته‌ای ۳۰ جلسه مفصل برگزار شده و مسائل پیگیری شد و در نهایت تصمیم درستی اتخاذ شد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در فضای اقتصادی کشور باید گشایش ایجاد شده و نباید برای کشور هزینه ایجاد کرد، افزود: برخلاف برخی گفته‌ها امروز در سایت فردو هزار سانتریفیوژ کار می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی ضروری است که از فضای پسا برجام نهایت استفاده را داشته باشیم چرا که در شرایط کنونی دنیا آماده همکاری با ایران اسلامی است و باید از این فرصت و فضای جدید بهره‌برداری درست داشته باشیم.

لاریجانی با اشاره به ضرورت پیروی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: در بخش تجارت با کشورهای همسایه به ویژه عراق پیگیری‌های برای رفع مشکلات شده است.

وی با اشاره به برخی از قوانین که در روند تولید مانع ایجاد می‌کنند بیان کرد: کلیات این مسئله را قبول داریم ولی باید به صورت جزئی مسائل مورد بررسی قرار گیرد و گفته شود که کدام قانون در کدام بخش مانع ایجاد کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مشکل صادرات تنها با ارائه تسهیلات بانکی قابل حل نیست، خاطرنشان کرد: یکی از نکاتی که باید از سوی فعالان عرصه تولید و صادرات مد نظر قرار گیرد توجه به سلیقه کشورهای هدف است.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور امروز به تنفس نیاز دارد، اظهار کرد: در نظام اسلامی باید وضع اقتصادی سالمی داشته باشیم و مجلس نیز می‌تواند با تصویب قوانین رفع موانع تولید در مسیر تسهیل فضای کسب و کار و رونق تولید گام‌های ارزنده‌ای بردارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همه مشکلات اقتصاد کشور به تحریم ارتباط ندارد، گفت: در ساختارهای درونی کشور باید شاهد همگرایی باشیم تا هزینه‌های بخش تولید کاهش یابد.

وی بر ارائه مشوق‌های صادراتی تاکید کرد و با اشاره به تغییر صورت گرفته در آیین نامه داخلی مجلس گفت: در حال حاضر اتاق بازرگانی می‌تواند در بررسی بودجه در کمیسیون‌ها نماینده داشته باشد و از نظرات مشورتی اتاق بازرگانی می‌توان بهره‌مند شد.

لاریجانی با اشاره به اینکه برای حل مشکل معوقات بانی راهکارهای مختلفی وجود دارد، خاطرنشان کرد: استمهال پنج ساله پرداخت مطالبات، بخشودگی جرایم و…. از جمله این راهکارها‌ست.

وی با بیان اینکه کاهش ناگهانی نرخ سود بانکی برای اقتصاد مشکل‌آفرین خواهد بود، گفت: باید در این خصوص ضمن بررسی همه جوانب، شیب مناسبی در نظر گرفته شود. البته در خصوص کلیت کاهش نرخ سود بانکی تفاهم وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید راه آهن کشور به راه آهن آسیای میانه متصل شود، گفت:‌در این خصوص نیازمند سرمایه‌گذاری‌ هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر توسعه زیرساخت‌های ریلی در کشور تاکید کرد و گفت: تقویت حمل و نقل ریلی از مسائل مهمی است که باید در اولویت قرار گیرد و در خصوص راه‌آهن تهران ـ قم ـ اصفهان نیز توافقاتی با چینی‌ها صورت گرفته است.

لاریجانی ضمن مثبت ارزیابی کردن توافق انجام شده با ایتالیا و فرانسه در خصوص خرید هواپیما بیان کرد: در توافق صورت گرفته ۲۰ درصد سرمایه اولیه را شرکت خارجی تامین کرده و باقی هزینه خرید هواپیما در مدت زمان ۱۰ سال از طریق فروش بلیط تامین خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه برای اینکه به رشت ۸ درصدی برسیم باید از ظرفیت سرمایه‌گذاران خارجی استفاده کنیم، گفت: باید با وحدت در مسیر پیشرفت کشور حرکت کرد و نباید برخی از کش‌مکش‌ها موجب شود که اقبال سرمایه‌گذاران کم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رونق تولید با شعار دادن محقق نمی‌شود و باید سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی اجرایی شود، گفت: در صورت اجرایی شدن این سیاست‌ها شاهد رونق تولید و ایجاد اشتغال در کشور خواهیم بود.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff