تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 74162
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۲ - ۹:۵۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

۷۴ نفر مبتلا به ایدز در شهرستان رودان شناسایی شدند

مدیر شبکه بهداشت و درمان رودان گفت:گسترش و شیوع اچ آی وی مثبت و ایدز زنگ خطر را برای خانواده ها و جامعه به صدا در آورده است. به گزارش هرمز، غلامعلی خجندی با اشاره به علل ابتلاء به این بیماری؛ راه انتقال ویروس HIV در شهرستان رودان از طریق رابطه جنسی را ۷۵ درصد […]

۷۴ نفر مبتلا به ایدز در شهرستان رودان شناسایی شدند

مدیر شبکه بهداشت و درمان رودان گفت:گسترش و شیوع اچ آی وی مثبت و ایدز زنگ خطر را برای خانواده ها و جامعه به صدا در آورده است.

به گزارش هرمز، غلامعلی خجندی با اشاره به علل ابتلاء به این بیماری؛ راه انتقال ویروس HIV در شهرستان رودان از طریق رابطه جنسی را ۷۵ درصد و انتقال از طریق اعتیاد تزریقی را ۲۵ درصد اعلام کرد.

وی ادامه داد: بر اساس آمار رسمی، تا پایان شهریور ماه ۹۲؛ ۷۴ نفر فرد مبتلا به HIV/AIDS در این شهرستان شناسایی شده اند که ۷۵/۳ درصد آنان را مردان و ۲۴/۷ درصد را زنان تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اینکه پیشگیری و کنترل ایدز مشارکت و احساس مسئولیت جمعی را می طلبد؛ اظهار کرد: برای کاهش روند رو به افزایش ابتلاء به بیماری اچ آی وی و ایدز همه افراد جامعه باید وارد عرصه شوند و با پرهیز از رفتارهای پر خطر تلاش نمایند تا این بیماری تحت کنترل قرار بگیرد.

خجندی خاطر نشان کرد: موضوع ایدز صرفا یک موضوع بهداشتی نیست و دارای ابعاد مخرب اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی می باشد از اینرو آگاهی بخشی عمومی و اطلاع رسانی مناسب در راستای کنترل رفتارهای پر خطر و مقابله با موج در حال گسترش این بیماری برای داشتن جامعه ای سالم و بالنده؛ امری ضروری و انکار ناپذیر است.

وی افزود: بمنظور برجسته سازی موضوع ایدز و حساس کردن آحاد جامعه به این موضوع، بزرگداشت روز جهانی ایدز همزمان با سایر کشورهای جهان ۱۱ آذر ماه (اول دسامبر) در تقویم رسمی ایران اسلامی گنجانده شده است و بر این اساس ویژه برنامه های متعدد آموزشی با محوریت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی و پیشگیری از این بیماری در سطح کشور اجرا می شود.

خجندی ادامه داد: تعیین یک مقطع زمانی خاص در سال؛ بمنظور برجسته سازی موضوع اچ آی وی و ایدز، حساس کردن سیاستگذاران، مسوولان و آحاد جامعه نسبت به این مسئله و جلب مشارکت و همراهی آنان برای کنترل و پیشگیری از این بیماری است.

وی آموزش و اطلاع رسانی در زمینه اچ آی وی و ایدز را یکی از استراتژی های برنامه کشوری پیشگیری از این بیماری برشمرد و خاطر نشان کرد: اجرای برنامه های مشاوره ای، انجام آزمایشات داوطلبانه و حمایت های اجتماعی ایدز از استراتژی های مهم و جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این راستا می باشد.

خجندی ادامه داد: امروزه بیماری ایدز یکی از مهمترین معضلاتی است که تمامی افراد بویژه قشر جوان را تهدید می کند؛ از اینرو اطلاع رسانی به نوجوانان و جوانان، اصلی ترین و مهمترین راهکار مبارزه با شیوع رفتارها و بیماری های پرخطر در جامعه است.

وی اظهار کرد: ویروس ایدز می تواند همه افراد جامعه را در گروه های سنی، جنسیت ها و موقعیت های مختلف آلوده کند و از آنجاییکه این بیماری در حال حاضر درمان قطعی ندارد، تنها راه مصونیت؛ پرهیز از رفتارهای پر خطر، پیشگیری و رعایت نکات بهداشتی می باشد.

خجندی اضافه کرد: هم اکنون درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و روش های شناخته شده تنها ممکن است موجب افزایش طول عمر بیمار و کیفیت زندگی فرد مبتلا به این ویروس شود.

وی با تاکید بر نقش و اهمیت آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در خصوص پیشگیری و مقابله با بیماری های پر خطر و ارتقای شاخص های بهداشت و سلامت در جامعه اظهار کرد: باید با تقویت فرهنگ خود مراقبتی و ارائه آگاهی و آموزش های لازم؛ تمامی افراد بویژه نوجوانان و جوانان را در راستای مراقبت از خود توانمند ساخت به گونه ای که آنان بتوانند در جامعه از خود در برابر خطر محافظت کرده و به سمت رفتارهای پرخطر نروند.

این مسوول استفاده مشترک از وسایل تزریق و یا سایر ابزار تیز و برنده مانند تیغ و سوزن خالکوبی، رفتارهای جنسی محافظت نشده و پرخطر، انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده از مادر مبتلا به نوزاد در دوران حاملگی، زایمان و شیردهی را از راه های انتقال این بیماری به انسان دانست.

خجندی خویشتنداری در زمان تجرد، پایبندی به موازین اخلاقی، وفاداری به همسر، پرهیز از مصرف مواد مخدر یا محرک، خودداری از مصرف تزریقی مواد مخدر، عدم استفاده از وسایل مشترک مانند تیغ اصلاح، سوزن خالکوبی و وسایل تزریقی را از راه هایی برشمرد که می تواند افراد را در برابر ابتلاء به ویروسˈ اچ آی ویˈ محافظت نماید.

وی در ادامه با اشاره به شعار روز جهانی ایدز سال ۲۰۱۳ ( انجام به موقع آزمایش اچ آی وی – تشخیص زودتر، درمان موثرتر – مراکز مشاوره بیماری های رفتاری پاسخگوی شماست) خاطر نشان کرد: مرکز مشاوره بیماری های رفتاری بهداشت و درمان شهرستان رودان با شماره تماس ۲۱۸۸ ۴۲۲-۰۷۶۶ آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شهروندان می باشد.

خجندی در ادامه شیوع و گسترش بیماری ایدز را یکی از مشکلات مهم در هزاره سوم برشمرد و با اشاره به آمار رسمی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص افراد مبتلا به این بیماری؛ بیان کرد: بر اساس آمار رسمی تا پایان شهریور ۹۲؛ ۲۷ هزار و ۴۱ نفر فرد مبتلا بهHIV/AIDS در کشور شناسایی شده اند که ۳/۸۹ درصد آنان را مردان و ۷/۱۰ درصد را زنان تشکیل می دهند.

وی اظهار کرد: بنابر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی علل ابتلاء از طریق اعتیاد تزریقی ۱/۶۸ درصد، رابطه جنسی ۷/۱۲ درصد، انتقال از مادر به کودک۲/۱، دریافت خون و فرآورده های خونی نه دهم درصد بوده و راه انتقال در ۱/۱۷ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

خجندی در ادامه خاطر نشان کرد: براساس آمار رسمی تا پایان شهریور ۹۲؛ یک هزار و ۲۱۸ نفر فرد مبتلا بهHIV/AIDS در استان هرمزگان شناسایی شده اند که ۸۵ درصد آنان مردان و ۱۵ درصد را زنان تشکیل می دهند.

وی بیان کرد: ابتلا از طریق اعتیاد تزریقی ۶۱ درصد، روابط جنسی ۳/۲۶ درصد، مادر آلوده به کودک ۴/۲ درصد، دریافت خون و فرآورده های خونی نیم درصد و راه انتقال در ۸/۹ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

نهم تا پانزدهم آذرماه بعنوان هفتهˈ اطلاع رسانی ایدز ˈ نامگذاری شده و در این هفته به موضوع سلامت جامعه و نقش انسان سالم در رشد و توسعه پایدار نگاه ویژه ای می شود.

منبع: ایرنا

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=74162
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,448 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل