۳ خرداد 300 هزار رأی تبریز بازشماری می‌شود/ ابطال انتخابات «بندرلنگه» و صدور دستور تحقیق از انتخابات «اهر و هریس»
+ پ -
۳ خرداد ۳۰۰ هزار رأی تبریز بازشماری می‌شود/ ابطال انتخابات «بندرلنگه» و صدور دستور تحقیق از انتخابات «اهر و هریس»

شورای نگهبان در بررسی صحت مرحله دوم انتخابات مجلس در ۵۵ حوزه انتخابیه، صحت انتخابات در ۵۲ حوزه را تأیید و انتخابات «بندر لنگه» را باطل کرد؛ برای نتایج انتخابات «اهر و هریس» نیز دستور تحقیق صادر و مقرر شد آرای «تبریز» نیز بازشماری شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دور دوم انتخابات مجلس دهم ۱۰ اردیبهشت‌ماه در ۵۵ حوزه انتخابیه برگزار شد تا در رقابت ۱۳۶ کاندیدا، تکلیف ۶۸ کرسی باقی مانده مجلس دهم مشخص شود.

شورای نگهبان تاکنون صحت مرحله دوم انتخابات مجلس دهم در ۵۲ حوزه انتخابیه را تأیید کرده است، اما در این میان صحت انتخابات در حوزه انتخابیه «بندر لنگه، بستک و پارسیان» به دلیل اثبات مخدوش بودن روند برگزاری انتخابات در این حوزه انتخابیه و همچنین اثبات تخلفات صورت گرفته، به تأیید شورای نگهبان نرسید و ابطال شد.

خالد زمزم‌‌نژاد در رقابت با احمد جباری از حوره انتخابیه «بندرلنگه، بستک و پارسیان» در دور انتخابات مجلس دهم حائز بیشترین آراء شده و رأی آورده بود.

همچنین شورای نگهبان به دلیل برخی گزارشات، دستور تحقیق از نتایج انتخابات حوزه انتخابیه «اهر و هریس» را صادر کرده و مقرر شده است برای بررسی دقیق‌تر نتایج انتخابات در این حوزه انتخابیه، بازرسان به اهر و هریس اعزام شوند.

بیت‌الله عبداللّهی کاندیدای اصلاح‌طلبان در رقابت با مهدی حسینیان کاندیدای اصولگرایان از حوزه انتخابیه «اهر و هریس» در دور انتخابات مجلس دهم حائز بیشترین آراء شده و رأی آورده بود.

دیگر حوزه انتخابیه‌ای که هنوز صحت انتخاباتش در دور دوم انتخابات مجلس دهم به تأیید شورای نگهبان نرسیده است، حوزه انتخابیه «تبریز، آذرشهر و اسکو» است.

این حوزه انتخابیه دارای ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است که در دور اول انتخابات مجلس دهم که ۷ اسفندماه در سراسر کشور برگزار شد، «مسعود پزشکیان» کاندیدای اصلاح‌طلبان و «احمد علیرضا بیگی» کاندیدای اصولگرایان موفق به کسب بیش از ۲۵ درصد آرای صحیح مأخوذه شدند و به مجلس دهم راه یافتند و ۸ کاندیدای دیگر این حوزه انتخابیه برای رقابت به دور دوم انتخابات مجلس راه یافتند تا تکلیف ۴ کرسی دیگر این حوزه انتخابیه روشن شود.

«محمدحسین فرهنگی» کاندیدای اصولگرایان، «زهرا ساعی» با گرایش اعتدالی، «علیرضا منادی» با گرایش مستقل، «محمداسماعیل سعیدی» کاندیدای اصولگرایان، «میرعلی‌اصغر موسوی»، «محمدرضا میرتاج‌الدینی» با گرایش اصولگرایی، «شهاب‌الدین بی‌مقدار» کاندیدای اصلاح‌طلبان و «عباس عباس‌زاده» دیگر کاندیدای اصلاح‌طلبان در مرحله دوم انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه «تبریز، آذرشهر و اسکو» به رقابت پرداختند.

در این میان «محمدحسین فرهنگی»، «شهاب‌الدین بی‌مقدار» و «زهرا ساعی» در مرحله دوم انتخابات مجلس دهم موفق به کسب اکثریت نسبی آرای مأخوذه شدند و به مجلس دهم راه یافتند.

در ابتدا اعلام شد «علیرضا منادی» حائز اکثریت نسبی آراء شده و در رقابت با «محمداسماعیل سعیدی» به مجلس دهم راه یافته است، اما مدتی بعد به دلیل برخی شکایات، شورای نگهبان دستور بازشماری ۱۵ درصد آرای مأخوذه را صادر کرد که در بازشماری آراء، رأی «محمداسماعیل سعیدی» نسبت به «علیرضا منادی» بیشتر از تعداد آرای اعلامی قبل شد، به همین دلیل شورای نگهبان در جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته ۲۹ اردیبهشت‌ماه، مجدداً دستور بازشماری ۸۵ درصد مابقی آرای حوزه انتخابیه «تبریز، آذرشهر و اسکو» را صادر کرده است.

محمداسماعیل سعیدی که هم‌اکنون نمایندگی مردم تبریز در مجلس نهم را نیز بر عهده دارد، اعلام کرد روز دوشنبه این هفته سوم خردادماه بازشماری ۸۵ درصد آرای باقیمانده حوزه انتخابیه «تبریز، آذرشهر و اسکو» آغاز می‌شود.

وی در همین زمینه توضیح داد: قرار است حدود ۳۰۰ هزار رأی از ۹۰۰ صندوق با حضور نماینده شورای نگهبان بازشماری شود که اگر در بازشماری باز هم رأی بنده بیشتر از آقای منادی باشد، بنده به مجلس دهم راه می‌یابم.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff