۱۹ اثر ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است
+ پ -
۱۹ اثر ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است
رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور:

۱۹ اثر ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است

مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور: در حال حاضر ۱۹ اثرایرانی به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است که نشان دهنده جایگاه فرهنگی، تاریخی و تمدنی ایران بزرگ است.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ، روز گذشته در حاشیه بازدید خود از آثار تاریخی جوین گفت:ایران با داشتن یک سابقه فرهنگی و تاریخی ۱۱ هزار ساله ، یک کشور موزه محسوب می شود.

وی افزود:درهمه نفاط کشور بناهای تاریخی ارزشمندی وجود دارد که بیانگر زندگی بشر وتمدن ها در طول قرون مختلف است.

سلطانی فر بیان داشت:در حال حاضر نزدیک به ۳۲ هزار بنا ، سایت ومحوطه تاریخی در کشور شناسایی و ثبت ملی شده که از این تعداد ۱۹ اثر به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه این بناها دارای ارزش واهمیت ویژه ای است، یادآورشد: یکی از مهم ترین مفاهیمی که کشف این بناها به ما نشان می دهد، این است که ایران سرزمین صلح ادیان الهی بوده است وهمیشه در این سرزمین پیروان ادیان الهی به شیوه های مسالمت امیز در کنار هم زندگی می کردند.

وی تصریح کرد:در حال حاضر ۱۷۲ اثر کلیسا، ۱۶۱ آتشکده و تعدای اماکن مذهبی مربوط به ادیان مختلف دیگر در بین آثار ثبت شده در کشور وجود دارد.

سلطانی فربا بیان اینکه کشف این آثار نشان می دهد که ایران دارای قدمت وهویت تاریخی وتمدن دیرینه و مهد فرهنگ بوده است، گفت:این بناهای تاریخی به شدت مورد توجه گردشگران داخلی وخارجی قرار گرفته است به طوری که در ۲ سال گذشته شاهد رشد قابل توجه ورود گردشگران خارجی به ایران بوده ایم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور ادامه داد:در طول ۲ سال گذشته علی رغم اینکه رشدگردشگران در دنیا ۴٫۶ درصد ، در اروپا ۳ درصد ودر آسیا ۵ درصد بوده ،ما شاهد رشد ۱۲ درصدی ورود گردشگران به ایران بوده ایم که این میزان سه برابر میانگین رشد ورود گردشگران در دنیا است.

وی با اشاره به اینکه در فضای پسا تحریم علی‌رغم رکود اقتصادی در بخش‌های مختلف، شاهد رونق بخش گردشگری هستیم ، گفت : در حال حاضر حوزه گردشگری فرصتی یرای حضور سرمایه گذاران خارجی وداخلی، محسوب می شود.

سلطانی فر افزود:ما خودرا برای ورود حجم سنگینی از گردشگران خارجی آماده کرده ایم که امیدواریم با فراهم کردن امکانات بتوانیم این فرایند را مدیریت کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در خصوص بازسازی مجموعه آق قلعه جوین گفت: با کمک های مسئولین استان وبا اعتباری که در اختیار اداره کل میراث فرهنگی وگردشگری استان قرار می گیرد امیدوار هستیم که بتوانیم این مجموعه را هرچه سریع تر بازسازی کنیم.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff