یک بام و دو هوا در صنعت هوایی/ از خرید ده‌ها هواپیما تا دعوت از هواپیماهای انگلیسی برای پرواز در آسمان ایران
+ پ -
یک بام و دو هوا در صنعت هوایی/ از خرید ده‌ها هواپیما تا دعوت از هواپیماهای انگلیسی برای پرواز در آسمان ایران

در حالی ایران برای خرید ۱۵۸ هواپیما با فرانسه به توافق رسیده و در حال مذاکره با ۲ شرکت هواپیماسازی دیگر برای خرید هواپیماست که اخیرا از شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز انگلیس هم برای ایجاد خط هوایی به ایران دعوت شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، علی رغم اقدامات انجام شده در گسترش توان حمل و نقل هوایی داخلی، مسئولان هواپیمایی کشورمان هفته گذشته با شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز انگلیس طی قراردادی توافق کردند تا پرواز های خود به مقصد ایران را از سر بگیرد.

در هفته های گذشته خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس توسط ایران از فرانسه جزو داغترین موضوعاتی بود که در رسانه ها به آن پرداخته شد.

ارزش این قرارداد با در نظر گرفتن لیست قیمت ایرباس حدود ۲۷ میلیارد دلار از سوی رسانه های خارجی اعلام شد.

از سوی دیگر یک قرارداد دیگر نیز برای خرید ۲۰ تا ۴۰ فروند هواپیمای دیگر بین ایران و شرکت هواپیماسازی ATR که این شرکت نیز زیر مجموعه ایرباس است بسته شد که ارزش این قرارداد نیز از سوی رسانه های خارجی حدود ۱ میلیارد یورو اعلام شد.

در کنار موارد بالا که به اضافه شدن حدود ۱۵۸ فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور منجر خواهند شد، مقامات ایرانی در ادامه بازار گردی خود در حال مذاکره با دو شرکت هواپیما سازی بوئینگ آمریکا و امبرائر برزیل برای خرید هواپیماهای بیشتر هستند.

 به نظر می رسد در حالی که با تأیید قرار داد خرید ایرباس ها از سوی آمریکا، تا چند ماه آینده اولین فروند از این هواپیماها وارد ایران می شود و مجددا با در نظر گرفتن اینکه تعدادی از این هواپیماها از جمله ایرباس های ۳۸۰ که از سال ۲۰۱۹ به ایران تحویل می شود برد پروازی بالایی داشته و باید در مسیرهای خارجی طولانی مورد استفاده قرار گیرند، توافق با شرکت های هواپیمایی خارجی می‌تواند پیش از ورود این هواپیماها جای آْنها را در داخل تنگ کند.

از سوی دیگر با باز شدن بندهای تحریم از صنعت هوایی کشور، حدود ۷۰ درصد از هواپیماهای زمین گیر شده ناشی از نبود قطعات، به چرخه پرواز باز می گردند و ورود هواپیماهای ایرباس و ATR و هواپیماهای تعمیر شده، تعداد هواپیماهای حاضر در خطوط هوایی داخل به سه برابر ۱۳۵ فروند کنونی خواهد رساند.

با توجه به اینکه در حال حاضر به دلیل هزینه های بالای سفرهای خارجی نسبت به سرانه درآْمد داخلی، کمتر از ۵ درصد از کل مردم ایران از ناوگان هوایی استفاده می کنند، به نظر می رسد اقدام در مذاکره با بوئینگ و امبرائر در کنار توافق با شرکت های هوایی خارجی برای برقراری خطوط پروازی شرایط را برای افزایش بازدهی و یا حتی سوددهی خطوط هوایی داخلی سخت‌تر خواهد کرد.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff