گُم گُم سحری، آیینی سنتی برای بیدار کردن مردم برای سحر+فیلم

به صدای طبل و دهل در گویش محلی هرمزگان گُم گُم سحری می گویند در شهرها و روستاهای هرمزگان چند نفر از اهالی به همراه بزرگ محله با نواختن بر روی طبل و دهل و درب های منازل مردم ، آنها را برای سحری بیدار می کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ جای جای ایران اسلامی به مناسبت های مختلف آداب و رسوم خاصی دارند؛ رسوماتی که از آبا و اجداد خود به ارث برده اند و همچنان آن را زنده و پویا نگه داشته اند.

چهارشنبه سوری، ایام نورروز، جشن نیمه شعبان ،ماه مبارک رمضان و….. هر کدام دارای آداب و رسومات خاص هستند که اگرچه برخی از آنها در سراسر کشور مشترک بوده اما با توجه به فرهنگ ها در شرق و غرب و شمال و جنوب نحوه پرداختن به آن متفاوت است.

ماه رمضان که ماه مغفرت و مهربانی به شمار می رود در جنوبی ترین نقطه کشور دارای آداب و رسومات خاصی است؛ یکی از این سنت ها گُم گُم سحری است.

به صدای طبل و دهل در گویش محلی هرمزگان گُم گُم سحری می گویند و در گذشته های دور که تکنولوژی این چنین پیشرفت نکرده بود در شهرها و روستاهای هرمزگان چند نفر از اهالی به همراه بزرگ محله با نواختن بر روی طبل و دهل و نواختن درب های منازل مردم آنها را برای سحری بیدار می کردند.

مردم با شنیدن صدای گم گم سحری ضمن گفتن خداقوت به مناجات خوانان که همراه با زننده طبل و دهل بودن اعلام بیداری می کردند؛ اگرچه آیین و سنت های کهن ما در طول تاریخ دست خوش تغییراتی شده اما در محلات قدیمی بندرعباس مانند سید کامل، پشت شهر، محله فینی ها و حسین آباد و روستاهای هرمزگان همچنان با قوت این سنت ها وجود دارد.

گروهی دیگری نیز با مناجات خوانی بر روی بام خانه ها یک ساعت قبل از اذان صبح مردم را هوشیار می کنند که برای سحری بیدار باشند.

انتهای پیام/