گوجه فرنگی 200 تومانی روی دست کشاورزان ماند/ چرا مسئولان تدبیری نمی اندیشند
+ پ -
گوجه فرنگی ۲۰۰ تومانی روی دست کشاورزان ماند/ چرا مسئولان تدبیری نمی اندیشند

روند نزولی قیمت گوجه فرنگی در شهرستان پارسیان ادامه یافته و هم‌اکنون گوجه‌فرنگی با کمترین قیمت خود به فروش می‌رسد و حتی برخی از کشاورزان تمایلی برای برداشت محصول خود نیز ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمزبه نقل از پارسیان خبر؛ علی‌رغم حجم بالای تولید گوجه فرنگی در شهرستان پارسیان، وضعیت فروش این محصول همواره با چالش‌های جدی روبرو بوده است و در بسیاری از مواقع شاهد مشکلات کشاورزان در هنگام برداشت محصول برای فروش محصولات هستیم.

 

متأسفانه در حال حاضر قیمت فروش سر زمین مطلوب نیست و اندکی پایین است که امید می رود این قیمت افزایش نسبی پیدا کند تا کشاورزان بتوانند بخشی از هزینه هایی را که انجام داده اند،جبران کنند.

 

در حال حاضر واسطه‌گران گوجه‌های کشاورزان را با قیمت ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان و در برخی مقاطع تا ۱۰۰ تومان خریداری و با قیمت حداقل یک هزار و ۵۰۰ تومان در بازار به فروش می رسانند و این اتفاق داد کشاورزان را درآورده است.

 

یکی از گوجه کاران این شهرستان با اظهار گلایه از کنترل نکردن بازار توسط متولیان دولتی، گفت: با چه زحمتی گوجه فرنگی را که یک محصول زراعی پر آب و پر زحمتی است تولید کردیم ولی هم اکنون که فصل برداشت است باید عطایش را به لقایش ببخشیم! چون قیمت این محصول در سر « زمین» آنقدر پایین است که درآمد این محصول فقط کفاف پول کارگری که آن را جمع کند، نمی شود!

 

چیزی که مشاهده می کنیم این است که هیچ کس حاضر و جوابگوی ضرر و زیان کشاورزان نیست و مسلماً از بین رفتن کشاورزی و ورشکسته شدن کشاورزان می تواند ضرر بسیار سنگینی را به این بخش از اقتصاد و معیشت مردم شهرستان وارد آورد.

 

یکی دیگر از کشاورزان زیان دیده پارسیانی درگفتگو با خبرنگار پارسیان خبر اظهار داشت: ماهها تلاش کردیم وشب وروز به انتظار برداشت گوجه فرنگی نشستیم واکنون که محصول گوجه فرنگی به ثمررسیده، باکاهش قیمت نا امید شدیم.

 

وی افزود: هزینه های بسیار زیادی را برای تولید محصول خود پرداخت کرده ایم ولی با این قیمتی که محصول را از ما می خرند،اصلا جابگوی هزینه ها نیست.

 

کشاورزی به شکل فعلی منابع مملکت را هدر می دهد. آب و خاک حاصلخیز و … را به محصول تبدیل می کند اما نبود برنامه ریزی باعث می شود محصول بر روی دست کشاورز بماند. مسئولان متولی باید تصمیمات، برنامه ریزی و اقدامات لازم را انجام دهند تا کشاورزان متناسب با نیاز بازار و رعایت الگوی کشت اقدام به تولید محصول کنند.

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff