باغداران رودانی از عدم حمایت بانک‌ها گلایه‌مند هستند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ شهرستان رودان رتبه نخست تولید لیموترش کشور را دارد و تأمین ۴۲ درصد از تولید لیموی کشور را به خود اختصاص داده است.

بنا به گفته متخصصان لیموترش حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان و ویتامین ث است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش فشار خون بالا شده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می دهد و مرکباتی مانند لیموترش باعث دفع سنگ های کلیه نیز می شوند.

آهن موجود در لیموترش باعث افزایش ساخت گلبول‌های قرمز و بهبود انتقال اکسیژن در بدن شده و احتمال ابتلا به کم‌خونی فقرآهن و علائم آن را کاهش می‌دهد و همچنین لیموترش به بهبود جذب آهن از غذاها کمک کرده و به این ترتیب به پیشگیری و درمان کم‌خونی کمک می‌کند.

رودان ظرفیت‌های زیادی در بخش کشاورزی دارد که می‌تواند در راستای تحقق “جهش تولید” نقش‌آفرینی کند و علیرغم پتانسیل بالای در تولید لیموترش در سطح کشور  انتظار می‌رود در مقابل در راستای حل مشکلات تولیدکنندگان اقدامات مؤثری صورت پذیرد.

شهرستان رودان با ۹ هزار۳۱۸ هکتار سطح زیرکشت هم اکنون رتبه نخست سطح زیرکشت و تولید لیموترش کشور را به خود اختصاص داده است و مکزیکن لایم، لیسبون، قوسی، چله ایی، خوشه ایی، خارکُل و پرشین لایم از ارقام لیموترش در شهرستان رودان است.

كشاورزان رودانی با بدهكارى زیاد زمین‌گیر شده‌اند و عدم همكارى سیستم بانكى با اغلب كشاورزان باعث شده كه كشاورزان بدهكار باقى بمانند که تهدیدی برای باغداران به شمار می رود و باید تصمیمات مناسبی برای رفع مشکلات این قشر لحاظ شود.

بانک ها همکاری لازم را با باغداران ندارند

جهانگیر زارعی یکی از باغداران اهل دشت صفا برنطین رودان در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: روزانه بیش از 70 تن لیمو برداشت و در کارگاه خریداری و بسته بندی می شود و به سایر استان ها از جمله تهران و اصفهان و سایر کشور ها از جملع عراق و افغانستان صادر می شود.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که وجود دارد در بحث نقدینگی می باشد و بانک ها همکاری لازم را با باغداران ندارند که اگر با ما مدارا بکنند می توانیم روزانه 30 الی 40 نفر به صورت مستقیم و 60 الی 70 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی کنیم و از مسئولین می خواهیم فریاد رس ما باغداران باشند که اگر اینگونه پیش برود کار برای ما سخت و سخت تر می شود.

زارعی عنوان کرد: اگر این چنین کارگاه هایی مشکلاتشان برطرف شود، می توانند در برند سازی کمک شایانی به لیموی رودان کنند و باید بدانی که لیموی رودان بهترین کیفیت و طعم در استان و کشور را دارد و همگی باید در برندسازی این محصول ارزشمند دست به دست هم دهیم.

لیموی رو را باید دریابیم و پای دلالان را از بازار بیندازیم تا که بتوانیم لیموی رودان را در کشور و جهان برند یک تبدیل کنیم و باید به همت مسئولین این کار صورت بپزیرد و مردم رودان و هرمزگان باید قدر محصول لیمو را بدانند و رودان پایتخت لیموترش کشور خواهد شد که تحقق این امر مهم نیازمند حمایت مسئولان، نمایندگان است.

۴۶ درصد لیموترش کشور در رودان هرمزگان تولید می شود

مصطفی غلامپور فرماندار شهرستان رودان در گفتگویاظهار کرد: شغل غالب مردم رودان در بخش کشاورزی است و باید  تمام تلاش خود را برای توسعه بخش کشاورزی در شهرستان به کار بگیریم.

وی افزود: با حمایت از حقوق باغداران و کشاورزان رودانی با اجرای برنامه هایی در راستای برند سازی محصولات ارزشمند شهرستان رودان از جمله لیموترش تلاش می‌کنیم چرا که این شهرستان بین ۴۲ تا ۴۶ درصد لیموترش کشور را تولید می کند.

غلامپور ادامه داد: لیموترش رودان می تواند معرف، شناسنامه و توسعه شهرستان و استان هرمزگان باشد بنابراین باید قدر این ظرفیت را دانست.

وی اضافه کرد: برندسازی تاثیرگذار در بخش کشاورزی، در گرو تکمیل بودن زنجیره طراحی تولید، فرآوری، بازاریابی، فروش و صادرات است.

فرماندار رودان با اشاره به نامگذاری سال جاری «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری، خاطر نشان کرد: باید برای تحقق این شعار در بخش کشاورزی طرح‌هایی در اولویت اجرا قرار داده شوند و واقعیت این است که ظرفیت عظیمی در بخش کشاورزی وجود دارد و دسترسی به جهش تولیدات کشاورزی دور از دسترس نیست.

دولت می تواند با یارانه هزینه کشاورزان را کاهش دهد

افضل خاشعی رئیس مجمع صنفی کشاورزی رودان در گفتگو با هرمز اظهار کرد: دولت می تواند با یارانه ای که برای کود و سم می دهد هزینه کشاورزان را کاهش دهد، اگر یارانه ای را که در بخش کشاورزی اختصاص دارد در کود، بذر و سموم استفاده شود در قیمت تمام شده کلیه محصولات تاثیر گذاشته و برای کشاورز نیز به صرفه است.

وی افزود: دولت علاوه بر اینکه می تواند در صنایع تبدیلی به ما کمک کند حقوق مصرف کننده را نیز باید در نظر بگیرد زمانی که کشاورز محصولی را تولید می کند ۱۲ ماه تلاش می کند تا به نتیجه برسد.

خاشعی تصریح کرد: با وجود اینکه در استان هرمزگان تعاونی درخوری نداریم اما دولت می تواند کمک کند تا نهادها هزینه های بیشتری را به کشاورزان تحمیل نکند، کود و ابزار کشاورزی گران نشود و در هزینه ها به آنها کمک کند.

رئیس مجمع صنفی کشاورزی رودان ادامه داد: این عرضه و تقاضا است که قیمت را مشخص می کند اما قدرت خرید مردم نیز کاهش یافته است، اگر سمی که پارسال لیتری ۳۰ هزار تومان بوده امسال افزایش داشته باشد برای کشاورز یک ضرر است که این را نیز باید کنترل کنیم تا گران نشود.

وی با تاکید بر اینکه لیمو از رودان باید به اسم رودان خارج شود ادامه داد: کشاورزان رودانی به این بلوغ فکری رسیده اند که محصول خود را با بهترین برند عرضه کنند که دستاورد بزرگی برای کشاورز است نظام صنفی رصد کرده و اگر مشاهده کند برخورد خواهد کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد لیموی رودان برای خشک کردن مصرف می شود اما قابلیت سردخانه ندارد زیرا بلافاصله پس از یک هفته تغییر رنگ داده و زرد می شود، ماه آبان که کشاورز لیمو را عرضه می کند باید یک توجیح اقتصادی داشته باشد تا ضرر نکند زیرا زمانی است که تداخل استانی داشته و اوج برداشت لیموی جهرم است.

رئیس مجمع صنفی کشاورزی رودان خاطرنشان کرد: در یک اطلاع رسانی و ارسال کلیپ هایی در فضای مجازی به کشاورزان آموزش دادیم تا لیموی باکیفیت برداشت کنند یک ماه پیش با این معضل روبه رو بودیم که لیموی بی کیفیت از شهرستان خارج می شد و یک تنش برای کشاورز بود اما اکنون لیموها به کیفیت مطلوب رسیده است و روزی ۱۰۰۰ تن برداشت می شود.

انتهای پیام/