گفتمان دینی «جایگاه مادر و نقش آن در تربیت فرزندان»در جاسک برگزار شد

به همت اداره تبلیغات اسلامی جاسک در دهه اول فاطمیه (س)، گفتمان دینی با موضوع«جایگاه مادری و نقش آن در تربیت فرزندان» در این شهرستان برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حجت الاسلام جعفر پور از اساتید متخصص گفتمانی اعزامی از قم در گفتمان تخصصی با موضوع شناخت جایگاه مادر و نقش آن در تربیت فرزندان جامعه که در گلزار شهدای بندر جاسک برگزار  شد ضمن بررسی دیدگاه ادیان الهی نسبت به مقام ارزشمند مادر اظهار کرد: اسلام بیش از دیگر مکاتب به مقام مادر توجه داشته و به مادر عظمت بخشیده است و حقوقی را که اسلام برای مادران مشخص کرده، بسیار فراتر از حقوقی است که برای دیگران حتی پدر قایل شده است، چرا که مادر، مربی انسان و در حقیقت پرورش دهنده جامعه است و اوست که می تواند فرد و جامعه را به سعادت و یا به شقاوت و بدبختی بکشاند.

وی سپس به این حدیت پیامبر اکرم(ص) که در تبیین مقام مادر فرمودند؛ بهشت زیر پاهای مادران است،اشاره کرده و تصریح میدارد: این حدیث حاکی از اینست که بدون رضایت مادر نمی توان به بهشت  وارد و به نعمت های آن دست یافت، اگر کسی بخواهد به درجات عالیه جنّت و رضوان نایل گردد، باید به مادر احترام بگذارد و به او خدمت کند.

این استاد متخصص گفتمان دینی ابراز داشت: خداوند در قبال صبر و بردباری مادر، اجر و مزد بی پایانی به او عنایت می کند،تحمل رنج و زحمت دوره بارداری و کودکی و تأمین نیازهای جسمی و روحی فرزند و قرآن کریم می فرماید: «حملته امّه کرها و وضعته کرها و حمله و فصاله ثلایون شهرا»مادرش او را با ناراحتی حمل می کند و با ناراحتی بر زمین می گذارد و مدت حمل و از شیر باز گرفتنش سی روز است  پس این همه سختی و مشقت در نظر خداوند نادیده گرفته نمی شود و قطعا” پاداش زیادتری را نیز مستحق او میداند.

جعفرپور در ادامه گفت: کلمه مادر در قرآن کریم به اشکال مختلف جمع و مفرد،مانند: ام ،والدتی، اُمّ موسی والدات و امّهات آمده است. هم چنین پدر و مادر به تثنیه نیز ذکر شده ،مانند:والدین وابوین که اگر به دقت نگاه کنیم،می بینیم خداوند در هرآیه با عظمت و بزرگی از «مادر» یاد و به نوعی از مقام او تمجید میکند.

وی افزود: وحی و الهام مستقیم خداوند به مادر موسی(ع) و اظهار ارادت و نیکویی حضرت عیسی(ع) به مادرشان نشان از ارزش و عظمت او دارد.

این استاد متخصص گفتمان دینی با بیان اینکه خداوند در آیات مربوط به احسان پدر و مادر، پس از امر به به نیکی کردن نسبت به پدر و مادر ،بدون ذکر زحمات پدر، مشکلات و ناراحتی های مادر را بیان میکند، تصریح کرد: گویی«مادر» عامل اصلی در لزوم نیکی به والدین بوده و کارش آن قدر ارزشمند است که احسان به پدر را نیز بر فرزند واجب می سازد. اگر نبود صبر و پایداری مادر در برابر سختی های دوران بارداری و پذیرش ناگواری های طاقت فرسای دوره شیر دهی و تربیت فرزند، شاید به این قطع و حتم به احسان والدین به صورت مطلق حکم نمیشد. تا آنجا که مسئله نیکی به پدر و مادر در قرآن کریم هم طراز با عبادت خدای متعال به حساب آمده است.

جعفرپور در پایان با تسلیت شهادت حضرت فاطمه (س) از ایشان به عنوان الگوی نمونه و بی بدیل برای زنان و مردان یاد کرد و افزود: این بانوی بزرگ نه تنها الگوی زنان که الگوی مردان نیز هست  چرا که معلم انسان های بزرگی چون بلال،سلمان،ابوذرو… بود و در عمل و رفتار،اموزه های اسلامی را به آنان می آموخت و مورد احترام همگان بود نه از آن جهت که دختر رسول خدا(ص) بود بلکه بیشتر بخاطر این که خود نمونه یک انسان کامل بود.

انتهای پیام/