تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 279376
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گفتگو/ فعال انقلابی استان هرمزگان؛

گسترش فسادفرهنگی قبل ازانقلاب بامحور تخریب نظام خانواده/ توزیع کتاب تنهاراهکارمقابله باسیاست رژیم بود

فعال انقلابی استان گفت: فساد در دوران قبل از انقلاب بیداد می کرد جوانان بیشتر به سمت فساد هدایت و بنیان خانواده را از بین می بردند.

گسترش فسادفرهنگی قبل ازانقلاب بامحور تخریب نظام خانواده/ توزیع کتاب تنهاراهکارمقابله باسیاست رژیم بود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، محمد رزم انقلابی هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار هرمزپرس؛ با اشاره اوضاع فرهنگی قبل از انقلاب اسلامی گفت: با توجه به پخش سریال های اخیر در خصوص خاندان پهلوی از جمله رضا شاه و محمدرضا شاه اوضاع فرهنگی قبل از انقلاب بطور ملموس مشاهده می شود علی رغم اقداماتی که انجام می شد فساد همچنان وجود داشت اما در آن دوران ایران نیز نسبت به سایر کشور از پیشرفتهای دنیا عقب نبود و پس از پیروزی انقلاب پیشرفتها چند برابر شد.

 

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه پیشرفت های دنیا در ایران پیگیری می شد اما در بعد فرهنگی تصمیمی برای اصلاح جامعه و رشد و تعالی افراد جامعه را نداشتند و سعی داشتند جامعه را بیشتر به سمت فسق و فجور سوق دهند با توجه به اینکه اینترنت و فضای مجازی از جمله واتساپ در آن زمان به گستردگی امروزه وجود نداشت اما در حد خود فساد جریان داشت و از تنها شبکه تلویزیونی و نشریات و مجلاتی مثل زن امروز و تماشا فساد را در جامعه ایجاد می کردند.

 

فعال انقلابی هرمزگان افزود: با توجه به اینکه در سالهای ۴۰ و ۵۰  مراکز سینما و تنها یک شبکه تلویزیونی وجود داشت تنها فیلمهایی را که بنیان خانواده را از بین می برد پخش می شد که بیشتر تخریب نظام خانواده را دنبال می کرد و حتی برای جوانان اردوهایی بود که بصورت مجزا و مختلط برگزار می شد که نه تنها ساختن جوانان نبود بلکه آماده کردن آنها برای ادامه فساد بود.

 

وی ادامه داد: هلال احمر که در زمان قبل از انقلاب با اسم شیرو خورشید بود و برخی از اردوها هم تشکیلاتی بود که  امور تربیتی را دنبال می کرد و شاید در برگزاری این  اردوها اهداف دیگری هم وجود داشت به گونه ای که احساس مسئولیت در جوانان را تقویت می کرد اما جنبه های منفی این اردوها از جنبه های مثبت بیشتر بود.

 

رزم با اشاره به اوضاع اجتماعی دوران قبل از انقلاب؛ بیان کرد: شرایط اجتماعی دوران قبل از انقلاب به گونه ای بود فردی که زندگی مالی خوبی داشت با یک تومان خرید مایحتاج زندگی خود را تامین می کرد و سطح حقوق ها هم پایین بود اما اقشاری که در استضعاف، کارتون خواب و کسانی که نمی توانستند شکم فرزندان را سیر کنند وجود داشت وقتی که فقر زیاد شود متاسفانه فساد هم در سطح بالایی قرار می گیرد.

 

وی یادآور شد: خانواده هایی فقیری وجود داشت که بخاطر فقر فرزندان هم پسر و هم دختر دچار فساد و فحشا می شدند و د بندرعباس نیز مثل سایر شهرها کاباره، دانسینگ ها و مشروب فروشی آزادانه وجود داشت به گونه ای که حتی بچه ده ساله هم می توانست مشروب تهیه کند و دو مکان در شهر و یک مکان در خارج از شهر به این کار اختصاص داده شده بود و مورد حمایت دولت بود و منکر این نیستم که امروزه وجود ندارد.

 

این فعال انقلابی تصریح کرد: اشرف پهلوی خواهر رضا شاه از سردمداران رژیم از ساپورت کننده های مواد مخدر بود و مواد مدری که از افغانستان وارد می شد به سمت اروپا ترانزیت می کردند بحتی بعنوان مبارزه با مواد مخدر وجود نداتش و اگر هم بود  تعدادی از  افراد دون پایهرا دستگیر می کردند که تاثیری در اصلاح جامعه نداشت.

 

وی گفت: امروزه از برکت وجود  انقلاب اسلامی و فضای بازی که برای جوانان فراهم شده است هر کتابی که بخواهد می تواند بخواند و انتقادات خود را بدون اینکه مشکلی بوجود بیاید بیان کند با این وجود نباید پا را از خط قرمزها فراتر گذاشت اما قبل از انقلاب جو پلیسی حاکم  کسی جرات نداشت علیه شاه حرکتی کند اگر کسی هم صحبت می کرد با وجود سازمان اطلاعات و امنیت حرکتهای مبارزین انقلابی را سرکوب می کردند از زمانی که امام خمینی(ره) انقلاب را آغاز کردند در استان هرمزگان افرادی چون  افرادی مثل مرحوم حاج علی مظفری، آقای رائری، نحوی، حمایتی و حجت الاسلام و المسلمین متین در بندرعباس  همچنین آقای عباسی، غفوری و شهید درویشی از انقلابیون استان هرمزگان هستند.

 

 

رزم ادامه داد: در راس همه انقلابیون استان هرمزگان حاج اقا انوری بودند و این افراد از لحاظ سنی از ما بزرگتر بودند و  انقلاب را در استان رهبری و راهبردی می کرند لذا با فعالیتهای این بزرگان در زمینه انجام فعالیت های انقلابی با سایر استانها هماهنگ بودیم.

 

 

وی با بیان اینکه دستگیری انقلابیون در تمام کشور وجود داشت، گفت: در بندرعباس دو قشر  انقلابی وجود داشت گروهی پیرو آیت الله خمینی(ره) و گروه دیگری که مذهبی و مسجدی اما طرفدار حاج اقا شریعتمداری بودند و هرگروه تفکرات خاص خود را داشت مدتی در تقابل با یکدیگر بودند مرکز فعالیت گروه طرفدار خمینی(ره) مسجد فاطمیه، مسجد کوفه و مسجد علی بی ابیطالب و مرکز فعالیت طرفداران شریعتمداری مسجد شاه محمدتقی بود که بیشتر فعالتهای انقلابی در این مرکز صورت می گرفت.

 

این فعال انقلابی اظهار کرد: با توجه به جو سیاسی حاکم در استان اگر فردی وارد مسجد می شد نیروهای امنیتی فایلی برای این افراد باز می کردند و دلیل رفتن به مسجد را جویا می شدند ،خواندن نهج البلاغه و قرآن ترجمه دار ممنوع بود به دلیل سختگیری های زیاد مشکلاتی را برای افراد ایجاد می کردند بنابراین در بندرعباس تنها راه مقابله با سیاست های رژیم مقابله به مثل بوسیله کتاب بود.

 

وی یادآور شد: کتابهایی که در زمان قبل از انقلاب توزیع می شد بیشتر نشر افکار انحرافی و از تشکیلات فرقه بهائیت که فرقه ظالمی بود حمایت می شد و مروج بی بند و باری بود  ما هم برای مقبله به مثل با آنها کتابخانه ای در مسجد شاه محمد تقی بود که کتابهای روشنگری را در بین مردم توزیع می کردیم و از همه اقشار از جمله پیر، جوان، مرد، زن و دانشجو در این کتابخانه عضو می شدند و در قالب ارائه کتاب با افراد مختلف آشنا می شدیم و افرادی که ظرفیت داشتند را شناسایی می کردیم.

 

رزم تصریح کرد: پس از شناسایی افراد با شرکت افراد در مراسمات مذهبی از جمله دعای کمیل،ندبه، جلسات قرآن عمومی و شرکت درنماز جمعه از افراد استفاده می کردند البته کسانی که در مراحل بعد شناخت بیشتری نسبت به آنها پیدا می شد در جلسات خصوصی که در منزل آقای زائری، شاغول، سعادت، کرمی و من برگزار می شد حضور پیدا می کردند.

 

وی خاطرنشان کرد: بعد از اینکه دو الی سه سال در زمینه فعالیتهای انقلابی بودیم دانش آموزن دبستانی و راهنمایی را شناسایی می کردیم و با برگزاری کلاسهای قرآن و حضور در جلسات قرانی که مهمانان روحانیون قم بودند نخبه ها را شناسایی و در جلسات خصوصی هدایت می شدند و از لحاظ فکری روی آنها کار می شد.

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=279376
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل