گروسی: فعالیت نظارتی آژانس در ایران مانند پرواز در آسمان به‌شدت ابری است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفتگو با یک رسانه غربی فعالیت‌های نظارتی آژانس در ایران را به پرواز میان ابرهای متراکم تشبیه کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، رافائل ماریانو گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه‌شب در مصاحبه با آسوشیتد پرس در حاشیه اجلاس آب‌وهوایی گلاسکو، مدعی شد که فعالیت‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران به پرواز در آسمان به‌شدت ابری شباهت دارد.

مدیرکل آژانس در خصوص روند بازرسی‌های آژانس به خبرنگار آسوشیتد پرس گفت: «من می‌توانم بگویم که ما در یک آسمان به‌شدت ابری پرواز می‌کنیم، البته ما همچنان به این کار ادامه می‌دهیم، اما نه برای مدتی بسیار طولانی.»

وی ادامه داد: «من امیدوارم به‌زودی برای مذاکراتی چشم در چشم و در سطوح بالا به ایران بازگردم؛ مذاکراتی که نظارت لحظه به لحظه آژانس بر فعالیت‌های ایران را احیا کند.»

گروسی در حالی چنین اظهاراتی را مطرح کرده است که بر اساس گزارشی که اواخر اردیبهشت‌ماه امسال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو این نهاد ارائه کرد، حدود ۱۳ درصد از کل بودجه پادمانی آژانس در سال ۲۰۲۰ (۲۲٫۳ میلیون یورو از ۱۷۲ میلیون یورو) در ایران صرف شده است و بازرسان آژانس تقریباً یک رکورد را در بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران به ثبت رسانده‌اند.

بر اساس گزارش آژانس که ابتدا شبکه خبری بلومبرگ مفاد آن را فاش کرد، تعداد بازرسان آژانس در ایران طی سال ۲۰۲۰ با افزایش ۶درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۹ به ۲۸۵ نفر رسیده است و به‌طور متوسط هر ماه تقریباً ۳ مورد بازرسی سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران صورت گرفته است.

در این گزارش اعلام شده است که در سال ۲۰۲۰ بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۶۱ مورد بازرسی سرزده از تأسیسات هسته‌ای کشورهای عضو آژانس به‌عمل آورده‌اند که بیش از  یک‌پنجم این بازرسی‌های سرزده سهم ایران بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل مهرماه امسال در گزارشی از ایران به‌دلیل ممانعت از نصب مجدد دوربین‌های نظارتی در مجتمع هسته‌ای تسای کرج ـ که در اقدامی خرابکارانه دچار آسیب شده بودند ـ انتقاد کرد؛ انتقادی که با واکنش شدید مقامات ایران مواجه شد.

کاظم غریب‌آبادی نماینده وقت جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به گزارش آژانس اظهار داشت: عمیقاً مایه تأسف است که بعد از سه اقدام خرابکارانه تروریستی در تأسیسات هسته‌ای ایران در طول یک سال گذشته، آژانس هنوز این اقدامات شرورانه را، برخلاف قطعنامه‌های متعدد کنفرانس عمومی آژانس و مجمع عمومی سازمان ملل و حتی به‌خاطر تجهیزات و اموال خود و ایمنی و امنیت بازرسانش، محکوم نکرده است.

وی یادآور شد: در طول گفت‌وگوها در تهران و اخیراً در وین نیز به‌طور واضح خاطرنشان گردید از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند، به همین خاطر بود که از عبارت «تجهیزات مشخص‌شده» در بیانیه مشترک  استفاده گردید، ازاین‌رو، گزارش ۲۶ سپتامبر مدیرکل آژانس دقیق نبوده و قطعاً فراتر از تفاهمات حاصله برابر بیانیه مشترک می‌باشد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام