تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 343175
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۸:۲۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یک متخصص طب سنتی:

گرم‌مزاج‌ها بهترین گزینه‌های اهداء خون هستند/ دموی مزاج‌ها دو – سه ماه یک بار خون اهدا کنند

متخصص طب سنتی گفت: اشخاص دموی گرم‌مزاج از سلامت جسمی بالایی برخوردار هستند و می‌توانند حداقل دو یا سه ماه یک‌بار خون بدهند چراکه به ‌سلامتی بیشتر آن‌ها کمک کرده و حتی خون چنین افرادی بر بدن خون‌گیرندِ نیز اثرات مثبتی خواهد داشت.اهدا خون گرم مزاجان باعث سلامتی آنها و گیرنده خون می شود.

گرم‌مزاج‌ها بهترین گزینه‌های اهداء خون هستند/ دموی مزاج‌ها دو – سه ماه یک بار خون اهدا کنند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حجت‌الاسلام مهدی بهشتی متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس درباره این عمل خیر از بعد معنوی، گفت: از نگاه معنوی شریعت یاری رساندن به مؤمنان و انسان‌های دیگر امری بسیار پسندیده است طوری که خداوند در قرآن کریم بر کمک و یاری کردن انسان‌های دیگر تأکید داشته و فرموده است که «مَنْ احیاها فَکَأَنَّما أَحْیَا النَّاسَ‏ جمیعاً» سوره مائده آیه ۳۲ و هر که انسانى را زنده کند (و از مرگ یا انحراف نجات دهد) گویا همه‏ى مردم را زنده کرده است.

وی افزود: همچنین خداوند یاری رساندن به مؤمنان در کارهای خیر را به انسان‌ها امر کرده است همان‌گونه که در سوره مانده آیه ۲ می‌فرماید: «تَعاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَ التَّقْوى‏».

حجت‌الاسلام بهشتی با اشاره به اینکه اهدای خون امری پسندیده و قابل ستایش است، عنوان کرد: یاری رساندن به دیگران بهتر است بی‌منت، مخفیانه، و با نیت الهی باشد که در اهدای خون نیز دو صفت بی‌منت و مخفیانه بودن قهرا صدق می‌کند، اما نیت خالص الهی را باید تقویت نمود تا در نجات جان دیگری یا یاری‌دادن به مؤمنان این کار برای جلب‌توجه پروردگار صورت گیرد.

این متخصص طب سنتی با اشاره به بعد معنوی اهداء خون اظهار داشت: ازنظر معنوی اجر و پاداش اخروی این کار به نیت فرد بستگی دارد، که اگر تنها برای سلامتی و گرفتن کارت اهدای خون یا پز دادن در مقابل دیگران باشد صرفاً پاداش دنیوی را شامل می‌شود که با تشکر سازمان مربوطه، خانواده یا شخص خون‌گیرندِ تمام می‌شود اما اگر به نیت الهی باشد پاداش دنیوی و اخروی را باهم به دنبال دارد.

دادن خون مستحب است اما گاهی واجب می‌شود

وی بابیان اینکه خون دادن نیز یکی از مصادیق یاری‌دادن انسان‌های دیگر است چراکه نجات جان انسان‌های دیگر را در پی دارد، ابراز کرد: اگرچه دادن خون مستحب است اما گاهی واجب می‌شود، ازاین‌جهت که به هنگام اضطرار بیماری نیاز مبرم به خون دارد، و شای در آن موقعیت یا وضعیت با گروه خونی خاص او کسی غیر از ما یافت نشود اینجاست که از دیدگاه شریعت اهدای خون برای نجات جان انسان دیگر امری واجب تلقی می‌شود.

حجت‌الاسلام بهشتی با اشاره به اثرات وضعی تغذیه حلال یا حرام بر خون انسان، بیان داشت: ما در مبانی دینی و اعتقادی اسلام به اثرات وضعی لقمه‌ها و خوراکی‌ها ازنظر حلال یا حرام بودن آن اعتقاد داریم در انتقال خون نیز این اثرات وضعی وجود دارد.

این متخصص طب سنتی افزود: به مقداری که یک انسان از تغذیه نامناسب استفاده کرده باشد به همان میزان با مصرف مواد غذایی غیرشرعی اثرات منفی آن خوراکی‌ها را بر خون خود حمل خواهد نمود.

شایسته است شخص خون دهنده انسانی مؤمن و سالم باشد

وی در ادامه گفت: رفتارها، گفتارها و کردارهای آدمی بر اعضا و جوارح و به ویژه او تأثیر خواهد گذاشت، به همین جهت شخص گناهکار نمی‌تواند منتقل‌کننده خوبی برای انسان پاک باشد، بنابراین در شرایط غیراضطراری باید شخص خون‌گیرنده مراقب باشد که از چه کسانی خون دریافت می‌کند چراکه این خون قرار است در اعضاء و جوارح او جریان یابد و در برهه‌ای از زمان اثرات وضعی براو بگذارد بنابراین باید به این مسئله توجه شود که شخص خون دهنده به لحاظ اعتقادی انسانی مؤمن و به لحاظ جسمی سالم باشد.

حجت‌الاسلام بهشتی درباره اهدای خون از منظر طب سنتی، عنوان کرد: اهدا خون اشخاص باید تحت نظر دقیق پزشکی و طب سنتی باشد تا به سلامتی فرد خون‌دهنده و خون‌گیرنده آسیب نزد، در حقیقت ازنظر پزشکی کسی می‌تواند خون اهداء کند که مشکل جسمی و خونی نداشته باشد.

طب سنتی بر روی چگونگی اهداء خون بسیار حساس است

وی افزود: طب سنتی بر روی چگونگی اهداء خون بسیار حساس است و هر نوع اهداء خونی را نمی‌پذیرد چراکه اعتقاد دارد باید تغذیه یا بیماری‌های ژنتیکی، زیستی و ارثی خون‌دهنده شناخته شود تا از گرفتن خون مشکل‌دار جلوگیری شود.

این متخصص طب سنتی اظهار داشت: در روایت داریم که یک دایه احمق را برای شیردادن به فرزند خود انتخاب نکنید، چراکه ممکن است از طریق شیر دادن حماقت او بر کودک اثرات بدی بگذارد، بر همین مبنا خون دادن برخی از انسان‌ها نیز می‌تواند بر خون‌گیرنده اثرات مخرب داشته باشد.

حجت‌الاسلام بهشتی با اشاره به اینکه براساس مبانی طب سنتی انسان‌ها به دو دسته سردمزاج و گرم‌مزاج تقسیم می‌شوند، بیان داشت: مزاج انسان‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شود، بااین‌حال تعداد زیادی از سردمزاجان از کم‌خونی رنج می‌برند، و همچنین معمول بیمارانان و یا استعداد بیماری در سردمزاجان زیاد است، به همین جهت برای سردمزاجان توصیه به خون دادن نمی‌شود هم از جهت اینکه برای خودشان مضر خواهد بود و هم اینکه احتمال انتقال خون بیمار به بدن دیگر می‌رود.

گرم‌مزاج‌ها بهترین موارد برای اهداء خون هستند

وی با بیان اینکه اشخاص گرم‌مزاج که دموی‌ مزاج هستند بهترین موارد برای اهدای خون هستند، عنوان کرد: چنین افرادی معمولاً از سلامت جسمی بالایی برخوردار هستند و می‌توانند حداقل دو یا سه ماه یک‌بار خون بدهند علاوه بر اینکه حجامت هم می‌توانند انجام بدهند، چراکه این عمل به‌سلامتی بیشتر آن‌ها نیز کمک خواهد کرد تا مقداری از قلیان یا حرارت خون آن‌ها کاسته شود و حتی خون چنین افرادی بر بدن خون‌گیرندِ نیز اثرات مثبتی خواهد داشت.

این متخصص طب سنتی افزود: از منظر طب سنتی اسلامی تنها کسانی می‌تواند خون اهدا کنند که از تنی سالم برخوردار باشند و مستعد انتقال بیماری‌ها نباشند و از کم‌خونی رنج نبرند، و توصیه می‌شود بازهم همین گروه که توانایی اهدای خون‌دارند یک یا دو هفته پیش از خون دادن از صاف‌کننده‌های خون مثل آلو، عناب، زرشک، شاه‌تره، انار، … استفاده کنند و از خوردن غذایی که باعث غلیظ شدن خون می‌شود اجتناب کنند، و همچنین در یک برهه قبل و بعد از اهدا خون از مایعات بیشتر استفاده کنند، تا هم‌خون سالم و صاف‌تری را به بیمار منتقل کنند و هم بدن خودشان به‌راحتی بتواند جبران مافات کند.

حجت‌الاسلام بهشتی در پایان خاطرنشان کرد: از بعد معنوی شایسته است اشخاص قبل از اینکه قصد اهدای خون داشته باشند با استغفار و طلب مغفرت برای خویش و ادای حقوق الهی و غیر الهی سبب تصفیه روحی حداقلی شوند، تا بدین واسطه اگر اثرات آلودگی‌های غیر مادی بر این خون‌بار شده است به‌واسطه‌ی این معنویت و با امید به رحمت خداوند پاک گردد تا خدای‌ناکرده اگر اثرات مخربی در آن خون است به دیگری منتقل نشود.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=343175
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,496 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی