کولاک حاشیه نشینی در قطب اقتصاد کشور/ زخم ساخت و سازهای غیر اصولی برپیکر بافت فرسوده بندرعباس
+ پ -
کولاک حاشیه نشینی در قطب اقتصاد کشور/ زخم ساخت و سازهای غیر اصولی برپیکر بافت فرسوده بندرعباس

خانه های مخروبه ای که به سختی سقفی بر سر ساکنان مناطق حاشیه نشین بندرعباس می باشند این روزها ساخت غیر اصولی و رشد طبقاتی واحدهایی را به دوش می کشند تا تعداد بیشتری از قشر ضعیف جامعه را درخود جای دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛استان هرمزگان با شرایط ویژه جغرافیایی و منحصر به فرد اقتصادی میزبان اقوام و گروههای مختلفی از اقصی نقاط کشور است که برای انجام فعالیت های اقتصادی و کار به این استان سرازیر می شوند، این امر در سال ها اخیر باعث رشد۵۰درصدی شهرنشینی در این استان اقتصادی شده است.

 

نیاز به مسکن یکی از عوامل گسترش حاشیه نشینی در بندرعباس است از رو حاشیه نشینان بندرعباس که بیشتر از روستاهای اطراف به دلیل  فقر اقتصادی و عدم منابع درآمدی و معیشتی مهاجرت کرده اند.

 

در شهر بندرعباس مجموع سکونت گاههای غیررسمی و بافت های فرسوده حدود ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار است که نشان می دهد حدود نیمی از اراضی شهر بندرعباس دارای اسکان غیررسمی است و موجب شده  نزدیک به ۵۰ درصد از شهر بندرعباس را بافتهای فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی شامل شود.

 

در حال حاضر حدود ۱۲محله که نیمی از شهر بندرعباس را تشکیل می دهد بالغ بر  ۳۰ درصد جمعیت شهر را در خود جای می دهد جز محلات حاشیه‌نشین و فرسوده محسوب می‌شود.

 

مهم ترین مشکلات در این سکونتگاه ها، گسل هایی است که در این مناطق وجود دارد و ممکن است با زلزله های ساده برای خانه های این مناطق مشکلاتی ایجاد شود.

 

وضع اجتماعی نامناسب همچون وجود محیط غیربهداشتی ، داشتن مساکن غیرمتعارف و جمعیت زیاد در خانه های مخروبه ،نبود امکانات تفریحی وغیره مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی بسیاری را با خود بهمراه دارد که روزانه بسیاری از مردم این مناطق را با آن درگیر کرده است.

 

این روزها مناطق حاشیه نشینی شهر بندرعباس با معضل جدید به نام ساخت و ساز غیر اصولی مواجه است که ساخت و ساز غیر اصولی خطر آسیب پذیری را در مناطق حاشیه نشین شهری بیشتر می کند.

 

خانه های مخروبه ای که به سختی سقفی بر روی سر ساکنان مناطق حاشیه نشین بندرعباس می باشند این روزها ساخت غیر اصولی و رشد طبقاتی واحدهایی را به دوش می کشند تا تعداد بیشتری از قشر ضعیف و فقیر جامعه را درخود جای دهند.

 

توسعه ساخت و سازهای بی رویه و غیر مجاز خطر آسیب پذیری را در مناطق حاشیه نشین شهری بیشتر کرده است که اکثر این موارد به جهت استفاده از مصالح کم دوام و غیر استاندارد و عدم نظارت بر ساخت آنها خطر آسیب پذیری این اماکن را بیشتر نموده است.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff