کودکان بومی کیش میلاد امام مهربانی ها را جشن می گیرند

گرگیعان، گرگاعو (قرقاعو) و یا قرقیعان، مراسمی است که در میان عرب ها به عنوان یک آئین سنتی با ارزش و مهم است در این آئین که همزمان با شب میلاد امام کرامت و مهربانی، امام حسن مجتبی (ع) برگزار می شود کودکان برای جشنی زیبا و دریافت هدیه آماده می شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، در میان عرب ها شب پانزدهم ماه رمضان ، شب ولادت امام حسن مجتبی (ع) متعلق به بچه هاست. بچه های کوچک عرب به ویژه در مناطق عرب نشین ایران مانند اهواز، آبادان، خرمشهر و دیگر شهرهای جنوب و برخی کشورهای حاشیه برای نمونه مردم بغداد آن را “ماجینه” می نامند و اهالی جنوب عراق به آن “کرکیعان” می گویند در کشورهای حوزه خلیج فارس، بحرینی ها آن را “قرقاعون”، قطری ها به نام “قرنقعوه”و مردم کویت و عربستان به نام” قریقعان” می گویند این آئین در کشورهای عمان نیز “قرنقشوه” و در امارات “من حق اللیله” خطاب می شود، در این مراسم  کودکان پس از افطار با پوشیدن لباس های سنتی و محلی و با در دست داشتن سبد، کیسه ای پارچه ای یا پلاستیکی به صورت دسته جمعی به خانه ها می روند و با خواندن اشعاری از خانه ها شیرینی و تنقلات هدیه می گیرند.

 

در جزیره مرجانی کیش نیز شب ولادت دومین اختر آسمان امامت و ولایت با شکوه و شادی برگزار می شود و کودکان پس از افطار به صورت دسته جمعی و با شور و شعف فراوان به در خانه مراجعه می کنند. پسران دشداشه می پوشند و دختران چادرهای عربی به سر می کنند  و صاحبخانه که از قبل شیرینی و تنقلات خود را برای کودکان آماده کرده با هدیه های خود از آنان به گرمی پذیرایی می کند و این همه مهربانی و شادمانی  نشان از آن دارد که ولادت امام کرامت و مهربانی نیز با بخشش و کرم همراه بوده است.

 

اشعار و شعارهای گرگیعان

اجرای مراسم گرگیعان با شعارهای مختلفی است،  بچه های کویتی با  شعار قرقیعان و قرقیعان بین اقصیر۱ و رمضان ( قرقیعان و قرقیعان بین شعبان و رمضان) و بچه های اماراتی با شعارهای انطونه حق الله  یرضی علیکم الله (حق خداوند را بدهید خداوند از شما راضی باشد) و دیگر بچه های حوزه خلیج فارس با شعار عطونا الله یعدیکم   بیت مکه یودیکم ( به ما عیدی بدهید که خدا عیدی سفر مکه به شما بدهد) به کوچه ها روانه می شوند (سایت الاشعاع الاسلامی، ۱۳۸۲). در این میان بچه های عرب خوزستانی  پشت در خانه ها شعر می خوانند : “ماجینه یا ما جینه  حل الکیس و انطینا” (آمدیم و آمدیم – در کیسه را باز کن و به ماعیدی وشیرینی) بده، اگر اهالی خانه مثلا در پشت بام باشند خطاب به آنها می گویند: “یا اهل سطوح  تنطونه لو نروح” (ای افرادی که بالای  پشت بام ایستاده اید –  به ما عیدی می دهید یا برویم؟ همچنین ممکن است بچه هایی که دست جمعی برای گرفتن عیدی به کوچه ها می روند، دو گروه شوند و گروه نخست بگوید:” گرگیعان و گرگیعان ” و گروه دوم جواب دهد:” الله یعطیکم رضعان ”  (خدا به شما بچه دهد یا اینکه ” گرگیعان و گرگیعان –  الله ایخلی اولیدکم ( خدا پسر کوچولوی شما را نگه دارد، این دو گروه ممکن است به دو گروه دختر و پسر نیز تقسیم شود. در این مراسم، اهالی خانه ها به بچه ها که هر یک سبدی را در دست دارد ، باسورک (بادام)، شیرینی و عیدی می دهند این مراسم تا پاسی از شب نیمه ماه رمضان ادامه می یابد .

 

ولادت امام حسن مجتبی(ع)

امام حسن مجتبی (ع ) دومین اختر آسمان امامت و ولایت در شب نیمه ماه رمضان سال سوّم هجرت در مدینه تولد یافت. وى نخستین پسرى بود که خداوند متعال به خانواده کوچک و مهربان حضرت على(ع) وحضرت فاطمه (س) دردانه پیامبرعنایت کرد.

 

القاب

سبط، سید، زکى ، مجتبى است که از همه معروفتر (مجتبى ) از القاب این امام همام است.

 

کمالات انسانى

امام حسن (ع ) در کمالات انسانى یادگار پدر و نمونه کامل جدّ بزرگوار خود بود. تا پیغمبر (ص ) زنده بود، او و برادرش حسین در کنار آن حضرت جاى داشتند، گاهى آنان را بر دوش خود سوار مى کرد و مى بوسید و مى بویید.

 

از پیغمبر اکرم (ص ) روایت کرده اند که درباره امام حسن و امام حسین (ع ) مى فرمود: این دو فرزند من ، امام هستند خواه برخیزند و خواه بنشینند (کنایه از این که در هر حال امام و پیشوایند).

 

شهادت

امام حسن مجتبی (ع) در سال ۵۰ هجری قمری ۲۸ صفر توسط سمی مهلک که توسط جعده دختر اشعث بن قیس که همسر امام بود به دستور معاویه لعنت الله علیه به شهادت رسید.

 

بنابر اقوال ذکر شده در تاریخ معاویه به همسر امام وعده داده بود که در صورت شهادت امام وی را به همسری یزید در آورده و یک صد هزار درهم پاداش به وی دهد. معاویه پول را به وی داد اما وی را به همسری یزید در نیاورد .

 

مرقد امام حسن مجتبی(ع) در قبرستان بقیع است.

 

گشودن سفره های افطاری، دستگیری از نیازمندان، طرح اکرام ایتام همراه با برگزاری جشن های ولادت در مساجد و خانه های کیشوندان، پخش شربت و شیرینی در کوچه ها و خیابان ها از دیگر مراسم شب ولادت با سعادت امام حسن مجتبی (ع) در جزیره کیش است.

 

انتهای پیام/ی