تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 330700
تاریخ انتشار:دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۸:۰۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
بررسی هرمز از علت سقط 6جنین طی ۱۰ روز در روستای «ملکن» بشاگرد؛

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:کنترل بیماری هپاتیت A در بشاگرد/دهیار روستای ملکن:بیمارستان بشاگرد هیچ امکاناتی برای درمان بیماران هپاتیتی ندارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: به دلیل مصرف آبهای آلوده سطحی و بروز بیماری هپاتیت A در روستای ملکن و شهر گوهران بشاگرد بلافاصله با مراجعه تیم های عملیاتی و بیماریابی اکتیو ۵۲ مورد بیمار دارای سابقه علائم هپاتیت A شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند و همچنین در این رابطه دهیار روستای ملکن افزود: بیمارستان شهرستان بشاگرد هیچ امکاناتی برای درمان بیماران هپاتیتی ندارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:کنترل بیماری هپاتیت A در بشاگرد/دهیار روستای ملکن:بیمارستان بشاگرد هیچ امکاناتی برای درمان بیماران هپاتیتی ندارد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛دکتر میرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: برخی از اقدامات صورت گرفته و نتیجه بررسی های انجام شده درخصوص طغیان مذکور ، با تشکیل تیم های عملیاتی و بیماریابی اکتیو با مراجعه به درب تمامی خانه های روستای ملکن و شهر گوهران با شناسایی ۵۲ مورد از بیماران دارای سابقه علائم بیماری هپاتیت A در روستای ملکن بوده است .

 

وی از شناسایی ۳۸ مورد از بیماران دارای سابقه علائم بیماری هپاتیتA در شهرستان گوهران خبر داد ، و افزود : تهیه نقشه پراکندگی بیماران و بررسی عوامل محیطی تاثیر گذار بر طغیان های روستای ملکن و شهر گوهران و همچنین آموزش عمومی مردم روستاهای ملکن در خصوص بهداشت آب ، دفع بهداشتی زباله و فاضلاب ، بیماریهای منتقله از طریق آب در مسجد روستا و برگزاری کلاس آموزشی علمی برای کارشناسان مبارزه با بیماریها و بهداشت محیط بشاگرد بخش دیگری از اقدامات این شبکه است .

 

دکترمیرزاده  تصریح کرد : شناسایی و بازدید از سامانه های آبرسانی در روستای ملکن ، تیدر و گوهران منبع ، مخزن ، شبکه توزیع‌ ، نقطه مصرف ، نمونه برداری میکروبی و شیمیایی از آب آشامیدنی ۱۰ مورد میکروبی ، ۶ مورد شیمیایی‌ ، بررسی وضعیت توالت های بهداشتی ، دفع فاضلاب روستای ملکن ، خمینی شهر و گوهران ، بازدید مشترک با آب و فاضلاب روستایی استان از منبع ، مخزن و شبکه توزیع آب روستای ملکن برگزاری جلسه آموزشی درخصوص بیماری هپاتیت A و مسائل بهداشت آب برای کاردانان مراکز بهداشتی درمانی بشاگرد ، تحویل مواد گندزدا و ضد عفونی کننده به بهداشت محیط بشاگرد ، بازدید از وضعیت و جایگاه دفع پسماند های خمینی شهر در راستای پیشگیری این بیماری انجام شد .

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن تاکید بر این نکته که  سه  مورد سقط  و یک مورد زایمان  زود رس در این منطقه در طی روزهای اخیر ، ارتباطی  به  طغیان بیماری هپاتیت A نداشته افزود : جهت بررسی علل دیگر ، از این بیماران نمونه گیری انجام شده است ؛ که نتایج آن متعاقبا اعلام خواهد شد .

علت طغیان بیماری هپاتیت نوع A مصرف آبهای سطحی بوده است

وی ابراز کرد : آب شرب روستای ملکن  و شهر گوهران دارای شبکه لوله کشی بوده و بصورت مرتب کلر سنجی انجام ، و از لحاظ سلامت مشکلی نداشته است ؛ در همین راستا نمونه گیری آب از نقاط مختلف شبکه و از آب چشمه رو باز مورد استفاده اهالی نیز تهیه گردید .

 

دکتر میرزاده با اشاره به مجهز بودن مدرسه روستا به سرویس های بهداشتی و شیر آب گفت : متاسفانه دانش آموزان مشکوک به بیماری هپاتیت A سابقه استفاده از آب سطحی جهت شرب داشتند .

 

رییس مرکز بهداشت استان در پایان خاطر نشان کرد : با توجه به بیماریابی ، تهیه  نقشه پراکندگی و استفاده مردم روستا از آب سطحی برای شرب ، علت طغیان بیماری هپاتیت A در این مناطق استفاده از آب چشمه ای بود ،  که مردم روستای ملکن به علت کمبود آب لوله کشی و باورهای سنتی و بعضی مواقع بالا بودن میزان کلر از آب این چشمه که روباز و بدون بهسازی بود برای شرب استفاده می کردند .

 

عباس امینی دهیار روستای ملکن شهرستان بشاگرد در گفتگو با یکی از خبرنگاران مهر گفته بود: از اواخر اردیبهشت ماه تعدادی از اهالی روستای ملکن دچار نوعی بیماری که تب و تهوع داشت و کودکان را بیش تر اذیت می کرد، می شدند که با مراجعه چند تن به بیمارستان سردشت و اعزام آنها به بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب مشخص شد که این افراد همگی دچار بیماری هپاتیت نوع A شده اند.

 

وی افزود:  متاسفانه در عرض ۱۰ روز ۶ نفر از زنان باردار روستا سقط جنین کردند که برخی در بیمارستان سردشت و میناب و بندرعباس و دو تن نیز در روستا سقط جنین شان انجام شد و هم اکنون نیز روز به روز به تعداد مبتلایان به این بیماری در روستای ملکن اضافه می شود.

 

۶ مورد سقط جنین طی ۱۰ روز در روستای «ملکن»

دهیار روستای ملکن بیان داشت: سقط جنین مادران باردار که طی ۱۰ سال ممکن بود ۶ مورد در روستا داشته باشیم اکنون در عرض ۱۰ روز این اتفاق اقتاده است و این یک مورد غیر عادی است. البته شبکه بهداشت و درمان این موارد را عادی می داند و هیچ اقدامی در جهت کنترل این بیماری انجام نداده است.

 

امینی ادامه داد: دلیل بروز و پیدایش این بیماری به مصرف آب های آلوده بر می گردد. با توجه به کمبود شدید آب آشامیدنی روستای ملکن که طی ۲ روز فقط یک ساعت آب دارد و آب مهار شده برای این روستا از آب های سطحی و جاری رودخانه کنار روستا در بالا دست است، احتمال بالای آلودگی آب کل روستا وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: لازم است اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان بشاگرد آبرسانی سیار برای روستای ملکن انجام دهد زیرا بی آبی دلیلی بر پیشروی خاموش بیماری هپاتیت است.

 

دهیار ملکن همچنین گفت: برخی از روستانشینان ممکن است در وضعیت مالی نامناسبی قرار داشته باشند که برای این بیماری و ایاب و ذهاب تا شهرستان میناب هزینه های زیادی انجام می دهند و بیمارستان شهرستان بشاگرد هیچ امکاناتی برای درمان بیماران هپاتیتی ندارد.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=330700
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,522 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی