کم آبی چالش پیش روی مردم بستک در تابستان
+ پ -
کم آبی چالش پیش روی مردم بستک در تابستان

کم آبی معضلی است که همه ساله به ویژه در فصل تابستان سایه آن بر سر مرم بستک سنگینی می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از جهانگیریه،معضل کمبود آب به ویژه در فصل گرما چندین سال است که سایه سنگین خود را از سر مردم بستک بر نمی‌دارد و همه ساله در فصلی که مصرف آب مردم به دلیل گرما بیشتر می‌شود قطعی آب نیز آغاز می‌شود.

اقدامات موقت و مقطعی تا کنون نتوانسته مشکلی از کمبود آب مصرفی مردم در فصل تابستان بر طرف کند و این موضوع به صورت کج‌دار و مریز دوران خود را سپری می‌کند.

 

انتقال آب طرح محرم از بندر چارک به بستک به عنوان طرحی ملی با پیشرفت کار قابل توجه هنوز نتوانسته انتظارات را برآورده کند و این طرح گویا در پیچ و خم کمبود اعتبارات گم یا لنگ شده است.

 

مدیرعامل آبفای استان احداث خط انتقال آب از خط محرم و آبشیرین کن منطقه چارک به بستک را از برنامه های جامع مدیریت مصرف و تامین آب جهت رفع بخش اعظم کمبودهای فعلی و نیازهای آتی این شرکت عنوان کرد اما سوالات زیادی در خصوص این طرح وجود دارد که مهمترین آن معطلی چندین ساله طرح مذکور است.

 

سد نیمه تمام لاور میستان با چیزی حدود ۲۵ درصد پیشرفت کار دوران رکود را تجربه می‌کند تا دشتی که بیشترین بار تأمین آب شهر بستک و برخی دیگر از نقاط شهرستان را به عهده دارد خود تشنه باشد و روز به روز چاه‌های ایجاد شده در آن منطقه نیاز به کف شکنی بیشتری داشته باشد.

 

در سال‌هایی که شهرستان‌های جنوبی کمترین سهم از میزان بارندگی‌ها دارند و همین اندک بارش یا تبخیر می‌شود یا سهم دریا، باید چاره‌ای اندیشید تا مانع تبخیر آب‌ها شد و این نعمت خدادادی در خدمت به مردم قرار بگیرد.

 

عدم لایروبی سد بزرگ کوخرد و انباشت آب قابل توجه پشت آن اگر چه سهم دریا را از این منبع عظیم تغذیه به صفر رسانده است اما بخش قابل توجه این آب سهم هوا می‌شود تا در یک فرایند تجدید پذیر تبخیر شده و نقطه دیگری از جهان را سیراب کند.

 

سد کوخرد اگر چه سهمی در آبرسانی به مردم بستک ندارد و خاک‌های رس مانع از نفوذ آن در زمین می‌شوند اما مردم به کمترین بهره از آن یعنی گذراندن اوقات فراغت خود در جوارش قانع شده‌اند و جز این نمی‌توانند کاری کنند.

 

اما تکمیل سد خاکی ملاتی لاور میستان با آنچه در دیگر مناطق شهرستان می‌بینیم متفاوت است این سد با توجه به سرچشمه سنگی ماسه ای می تواند بهترین منبع تغذیه زمین باشد تا کشاورزان نیز با فراغی بال فعالیت های تولیدی خود را در حاصلخیز ترین منطقه شهرستان داشته باشند.

 

در ادامه باید دید آیا مدیران و مسئولان شهرستان بستک تدبیری در خصوص تأمین آب مصرفی شهروندان دارند یا مانند سال های گذشته فرسودگی ها و شکستگی ها و دیگر بهانه ها به کمک آنان خواهد آمد و بار مسئولیت کار به دوش لوله و اتصالات خواهد افتاد یا خیر؟

 

شهرستان بستک با ۸۲ هزار نفر جمعیت از جمله شهرستان هایی است که همه ساله در رده شهرستان های بحرانی بی آبی قرار می گیرد و در ادامه قطعی آب امان را از مردم می برد و در پاره ای مواقع بنا بر آنچه رسانه ها انتشار داده بودند روش های سنتی استفاده از آب انبار جایگزین لوله های آب می شد.

 

سال های گذشته و با هدایت فرماندار وقت خیرین وارد عرصه آبرسانی شدند و با تأمین اعتبار آبرسانی به چندین روستا و در سال‌های اخیر با احداث آبشیرین کن بخشی از مشکلات روستاهای منطقه گوده و بخش کوخرد هرنگ را برطرف کردند که ابتکار خوبی بود و ادامه این روند اگر به درستی مدیریت شود می تواند بار زیادی را از دوش بخش دولتی بردارد و مشکلات مردم را برطرف کند.

 

توسعه شهرها و روستاها و ایجاد شهرک های جدید مصرف آب را با رشد فزاینده ای مواجه کرده است لذا توسعه شبکه آب رسانی و منبع تأمین آن نیز باید به صورت متناسب رشد داشته باشد تا در یک فرایند عرضه و تقاضا، تقاضا از عرضه پیشی نگیرد.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff