کمیسیون حقوق‌ بشر نیجریه: ۴ گلوله به‌ سمت شیخ زکزاکی شلیک شد/ ۱۰۰۰ نفر در حمله ارتش کشته شدند
+ پ -
کمیسیون حقوق‌ بشر نیجریه: ۴ گلوله به‌ سمت شیخ زکزاکی شلیک شد/ ۱۰۰۰ نفر در حمله ارتش کشته شدند

رئیس کمیسیون حقوق‌ بشر نیجریه از کشته شدن هزار نفر در حمله اخیر ارتش این کشور به مراکز اسلامی خبر داد.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، رییس یکی از نهادهای حقوق‌بشری نیجریه به تازگی از بالابودن آمار کشتار شیعیان توسط ارتش نیجریه، برخلاف آمار ادعایی فرماندهان نظامی خبر داده است.

رییس کمیسیون حقوق‌بشر نیجریه امروز اعلام کرد جنایت ارتش این کشور در کشتار شیعیان نیجریه در شهر شمالی «زاریا»، منجر به شهادت بالغ بر هزار نفر شده است.

«چیدی اودینکالو»، با «قتل‌عام‌» خواندن این جنایت هولناک، اقدام به انتشار تصاویری از تخریب یکی از مکان‌های متعلق به «جنبش اسلامی نیجریه» توسط بولدوزرهای ارتش کرده است.

کمیسیون حقوق‌بشر نیجریه در سال ۱۹۹۵ با هدف کمک و دادرسی به قربانیان جنایات حقوق‌بشری در این کشور تأسیس شد. سازمان عفو بین‌الملل (AI) تاکنون به‌دفعات درباره ارعاب این نهاد ازسوی فرماندهی پلیس نیجریه، ابراز نگرانی کرده است.

طبق اعلان اودینکالو، به‌رغم ادعای ارتش مبنی بر سلامت «شیخ ابراهیم زکزاکی» دبیرکل جنبش اسلامی نیجریه، شواهد حاکی از آن است که در جریان حمله نیروهای نظامی به خانه‌ این روحانی ۶۳ ساله، چهار بار به سمت وی شلیک شده است. این مقام نیجریایی همچنین از شهادت همسر شیخ در جریان حمله مذکور خبر داد.

درپی ارتکاب این جنایت توسط ارتش نیجریه،‌ تاکنون کشورهایی نظیر ایران، پاکستان، عراق و جنبش حزب‌الله لبنان،‌ کشتار مسلمانان را در این کشور آفریقایی محکوم کرده‌اند.

در حمله ارتش نیجریه به سه مکان حسینیه بقیه الله، خانه شیخ زکزاکی و دارالرحمه‌ی شهر زاریا، که به شهادت و جراحت هزاران نفر منجر شده است، چند عضو ارشد جنبش اسلامی نیز بهمراه چهارمین پسر شیخ زکزاکی به خیل شهدا پیوسته‌اند.

سه پسر دیگرِ شیخ ابراهیم زکزاکی سال گذشته در راهپیمایی روز قدس، بدست نیروهای پلیس به شهادت رسیده بودند. زکزاکی، بعنوان رهبر معنوی شیعیان نیجریه تاکنون دستکم ۱۰ بار به زندان افتاده است. برخی منابع خبری درگذشته اعلام کرده‌ بودند درنتیجۀ فعالیت‌های تبلیغیِ شیخ ابراهیم در نیجریه، چیزی حدود ۸ تا ۱۲ میلیون نفر به جمع شیعیان اهل‌بیت پیامبر(ص) در این کشور پیوسته‌‌اند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff