تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 444060
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۶ - ۵:۰۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
مسئولان و خیرین به پا خیزند :

کمبود پمپ تزریق دسفرال و مرگ بیماران تالاسمی در قشم

کمبود پمپ تزریق داروی بیماران تالاسمی یکی از مشکلاتی اساسی در شهرستان قشم است که بیماران تالاسمی را دچار مشکلاتی کرده است .

کمبود پمپ تزریق دسفرال و مرگ بیماران تالاسمی در قشم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از قشم آزاد ؛ نسیم احمدی ، رییس انجمن تالاسمی شهرستان قشم گفت : این انجمن با تحت پوشش داشتن حدود ۱۳۰ بیمار تالاسمی که از این تعداد بیمار ۷۰ نفر نیازمند پمپ تزریق دسفرال می باشند .

وی ادامه داد : پس از درخواست ۴۰ عددی پمپ تزریق دسفرال انجمن تالاسمی در شهریور ماه ۱۳۹۵ بعد از ۱۴ ماه بیست عدد پمپ تزریق دسفرال توسط سازمان منطقه آزاد در حالی قرار است خریداری شود که در این مدت چند بیماران تالاسمی را به دلیل نبود این دستگاهها طعم تلخ مرگ را چشیده اند.
رییس انجمن تالاسمی قشم به خطرات موجود در این بیماری اشاره کرد و افزود : بیماران بوسیله خونی که تزریق و غذاهایی که مصرف می کنند درصد آهن موجود در خون بدنشان بالا رفته و افزایش بی رویه آهن در بدن این بیماران موجب از کار افتادگی اندامهایی همچون قلب و کبد و کلیه و نهایتا منجر به مرگ خواهد شد .
وی تصریح کرد : این دارو به دلیل اینکه درد زیادی دارد بیماران بوسیله زمان بندی صحیح این دستگاه هر پنج دقیقه سه قطره از دارو وارد بدن بیمار می کنند و این عمل نیاز این دارد که هر بیمار یک پمب در اختیار داشته باشد.

سردبیر روزنامه ساحل قشم در یادداشتی در پاسخ به سخنان رییس انجمن تالاسمی قشم یا تیتر « شمارش دندان های اسب پیشکشی» واکنش نشان داده است .

ساعاتی از خبر تسهیلات برای کاهش آلام بیماران تالاسمی نگذشته بود که یکی از سایت‌ها مطلبی از سوی نسیم احمدی نائب رئیس انجمن تالاسمی را منتشر کرد که با اشاره و کنایه به خبر منتشره ایراداتی وارد کردند.
با نگاهی به دو خبر می بینیم که آمار و اطلاعات هر دو خبر مشابهند؛ پس سوال اینجاست که منشا تفاوت (یا بهتر بگویم تضاد) دیدگاه در کجاست؟
سرنخ این تضاد دیدگاه را می توان از مصاحبه دکتر شیخ زاده در زمستان ۹۵ با هفته نامه صدف جستجو کرد. ایشان در قسمتی از مصاحبه اینگونه بیان می کنند که” بدترین آسیب این است که همه به سازمان منطقه آزاد قشم به صورت یک بانک نگاه می کنند، این یک تفکر اشتباهی است که برای هر کاری باید سازمان منطقه آزاد هزینه کند.”
با پذیرش این موضع منتشر شده رسمی، نهادها و انجمن ها بایستی متوجه این موضوع باشند که مسوولیت فعالیتشان را تماماً خودشان برعهده دارند و نه سازمان منطقه آزاد یا خیرین، البته خیرین و سازمان منطقه آزاد قشم نقشی تسهیلگر و کمک کننده به امور خیریه بر عهده دارند که الحق و الانصاف تا به امروز حمایت خود را دریغ نداشته اند.
اگر ما با اهمال در این مدت، موفق به ارایه خدمات شایسته به اعضا نبوده ایم باید پاسخگو باشیم نه اینکه در مقابل سازمانی که نیمی از نیاز انجمن را تامین کرده است با ناسپاسی موضع بگیریم و با این موضع خدای ناکرده بصورت غیرمستقیم به دیگران این آلارم را بدهیم که ما فقط نیمه خالی لیوان یعنی قسمت انجام نشده کار را می بینیم و اهل تشکر و قدردانی نیستیم.
در جای دیگر متن اشاره ای به بیمارستان خلیج فارس شده است که چرا برای تحویل دستگاه ها آنجا در نظر گرفته شده است؟ جواب این سوال هم بسیار ساده است و اگر کمی تامل می شد و این سوال را از مسوول مربوطه می پرسیدند متوجه می شدند که بیمارستان خلیج فارس تنها بیمارستان متعلق به سازمان منطقه آزاد قشم است و طبیعیست که سازمان از مجموعه خود برای ارایه خدماتش استفاده کند.
ازسوی دیگر با توجه به کثرت جمعیت مبتلایان به تالاسمی در روستاهای قشم، جی جیان مقصد نزدیکتری محسوب می شود.
همه منصفین به کوشش و تلاش مومنی در قامت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اذعان دارند. این مرد پرتلاش حتی دشمنان خود را به تحسین وا داشته است.
پس بیاییم در مواردی که زحمت کشیده و حمایت کرده مراقب باشیم؛ بله پمپ بیشتری نیاز داریم ولی راهش نادیده گرفتن تعداد تخصیص داده شده نیست. قدیمی های ما خوب گفته اند که “دندان اسب پیشکشی را نمی شمارند” اگر به اشتباه شمردیم از اشتباه خود برگردیم که خستگی در تن کسی که برایمان تلاش کرده نماند.

 

پاسخ نایب رئیس انجمن تالاسمی قشم در پی اظهارات سردبیر ساحل قشم

بله دندان اسب پیشکشی را ما میشماریم چون ما چند برادر و خواهر و دوست خود را از دست داده ایم و ۱۴ ماه پیگیری کرده ایم و حرف و حدیث شنیده ایم .
۱. آن مخاطبین ذکر شده طی این ۱۴ ماه گذشته و در زمان فوت عزیزان ما کجا بوده اند؟
۲. همیشه از بابت کمکهای بی دریغ و انسان دوستانه مدیران سازمان سپاسگزار بودیم و هستیم و خواهیم بود و در گفته های بنده هیچ کنایه و ایرادی نبود .
۳. آمار و اطلاعات زمانی تفاوت خواهد داشت که انتشار کننده آن دو فرد مجزا با دو تفکر و زاویه دید متفاوت باشند وقتی قبل از انتشار خبر آمار از بنده گرفته شده بود و هیچ نقل قولی از اسم بنده و انجمن هم ذکر نشده بود خب بدیهی هست که آمار یکیست اما اشخاص متفاوت و خب این باعث چالش ذهنی عزیزان و مخاطبین می شود .
۴. آیا هزینه کردن جهت درمان و بیماران یک شهر و منطقه ، هزینه کردن برای هر کاریست؟ پس اگر قرار هست بابت درمان و بیماران ثعب العلاج شهر هزینه نشود پس زمینه فعالیت حوزه سلامت سازمان کجاست و چیست؟
۶. ما به مسئولیتمان بهتر از هر فرد دیگر آگاهیم و عملکرد چندین ساله ما نشانگر این امر است که از سوی ما تعلل یا سستی صورت نگرفته که فرد یا افرادی شاکی شوند و اگر نیمی از نیاز های انجمن تهیه ۲۰ عدد پمپ بود انجمن دیگر پیگیری ۱۴ ماهه نداشت و آن اتفاقها رخ نمی داد .
۷. ناسپاس هم نبوده و نیستیم و موضعی نداشته و نداریم و همانگونه که قبلا هم عرض کردم همیشه سپاسگزار حمایتها و مساعدت های سازمان و خیرین بوده و هستیم و خواهیم بود.
۸. خودتان قضاوت کنید شما درخواستی از سوی شهرداری بابت خرید وسیله ای دارید آیا پس از تهیه ، آن وسیله را به اداره آب منتقل می کنید که از آنجا در اختیار شهرداری قرار گیرد؟
طبیعیست وقتی درخواستی از سوی یک ارگان به ارگان دیگر ارسال می شود ارگان مساعدت کننده موارد درخواستی را در اختیار درخواست دهنده قرار میددهد نه محلی دیگر و این امر بدیهیست .
۹. بیماران ما تنها در زمان مراجعه خود جهت خونگیری به بیمارستان پیامبر اعظم(ص) قادر به دریافت پمپها هستند بهتر است کار را برای بیماران سخت نکنید و به تسهیل این امر کمک کنید .
۱۰. اگر آقای خبرنگار و یا مخاطبین مذکور بیمار تالاسمی در منزل داشتند و در این مدت آن بیمار را از دست می دادند دندان اسب پیشکشی را که می شمردند هیچ ، از سالم بودن نعل اسب هم اول مطمئن می شدند بعد از آن سواری می گرفتند .
حمیدرضا مومنی به کمک های سازمان منطقه آزاد به بخش بهداشت و درمان برای بیماران تالاسمی جزیره قشم اشاره کرد و ادامه داد: ۲۰ دستگاه دسفرال با ۴۸۰ میلیون ریال اعتبار این سازمان با توجه به سرانه پائین انجمن حمایت از بیماران تالاسمی قشم با هدف کمک به سلامت افراد مبتلا به این بیماری خریداری شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بیان داشت: این دستگاه ها از طریق درمانگاه خلیج فارس در روستای جی جیان قشم و براساس اولویت افراد مبتلا به تالاسمی در اختیار آنان قرار می گیرد و برای بقیه نیازمندان به این دستگاه هم در آینده اقدام خواهد شد.
حمایت و کمک سازمان منطقه آزاد قشم و دیگر دستگاه‌های دولتی می‌توانند با تهیه دستگاه پمپ تزریق دسفرال مرهمی بر درد این بیماران باشد تا علاوه بر رنج بیماری رنج کمبودها را نکشند .

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=444060
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,210 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل