تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 343945
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گفتگوی فرهنگ کده با هنرمندی جاسکی؛

کمبود فضای فرهنگی و هنری در جاسک/ضرورت توجه به هنرمندان برای تعالی هنر/ ورودم به عرصه هنری به واسطه خواهرم صورت گرفت/ اگر فرصتی باشد دوباره به صحنه تئاتر باز خواهم گشت

فیلمساز جاسکی افزود: شهرستان جاسک با ظرفیت بالای فرهنگی تنها سالنی که برای کارهای فرهنگی دارد تنها سالن مجتمع شهید باهنر می باشد که حداکثر گنجایش به صد نفر هم نمی رسد و در مراسمات و جشنواره ها حتی برای خود شرکت کننده ها هم با کمبود جا مواجه هستیم.

کمبود فضای فرهنگی و هنری در جاسک/ضرورت توجه به هنرمندان برای تعالی هنر/ ورودم به عرصه هنری به واسطه خواهرم صورت گرفت/ اگر فرصتی باشد دوباره به صحنه تئاتر باز خواهم گشت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛عباس اشرافی جاسکی، فیلمساز و بازیگر تئاتر و موسیقی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ کده با بیان اینکه در دوران ابتدایی علاقه مند به برنامه های فرهنگی مدرسه بودم و در همه ی مراسمات نقش فعالی داشتم؛ اظهار کرد: در آن زمان درگروه سرود مدرسه عضو بودم و فعالیت های قرآنی داشتم به گونه ای که مقام های اول در بخش قرآن، نهج‌البلاغه ، اذان و سرود را تا پایان دوران متوسطه داشتم.

 

 

وی با اشاره به اینکه جرقه کار هنری به صورت جدی و تخصصی از سال ۷۶ با عضویت در گروه هنری هلال وابسته به سازمان جوانان هلال احمر آغاز شد ؛ افزود:با هدف ارضاء کردن عطشم نسبت به کارهای فرهنگی وارد این حرفه هنری شدم.

 

 

این فیلمساز جاسکی بیان کرد: مشوق بنده در مرحله نخست خانواده ام بودند چرا که پدربزرگم از بانیان آیین تعزیه در جاسک بود و ورود من به عرصه ی کارهای هنری به واسطه خواهرم صورت گرفت.
این بازیگر تئاتر هرمزگانی گفت: مانند اکثر بچه‌های جنوب همزمان در چند رشته ی هنری فعال بودم و بازیگری تئاتر را از سال ۷۶ آغاز کردم و همچنین نویسندگی برای آیتم های نمایشی،  آهنگسازی برای تئاتر ، فیلمنامه نویسی و فیلمسازی و تدوین از جمله فعالیت های هنری ام محسوب می شود.

 

 

اشرافی جاسکی با بیان اینکه در بین همه این کارها نمایشنامه” هابیا ” اثر استاد حیدراحمد که در آن به عنوان بازیگر و آهنگساز ایفای نقش کردم برایم از جذابیت خاصی برخوردار بود؛ تصریح کرد:در حوزه فیلمسازی هم فعالیت دارم که در سال ۹۰ فیلم ”شما وقت زیادی ندارید ” با نویسندگی و کارگردانی خودم در جشنواره منطقه ای سیستان و بلوچستان مقام نخست جشنواره را کسب کرد.
بازیگر تئاتر جاسکی به وضعیت فرهنگی و هنری هرمزگان اشاره و ادغان کرد: انتظارات از حوزه فرهنگ و هنر همیشه بالا بوده است اما امکانات مان برای تحقق این انتظارات کافی نبوده است.
وی ادامه داد: به لحاظ وجود استعداد و توانایی ، استان هرمزگان از استان های غنی فرهنگی چه از نظر سرمایه های انسانی و چه بدلیل داشتن فرهنگ بومی قوی محسوب می شود و استانی که مهاجرپذیری بالایی دارد بایستی بیش از این بتواند در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری نقش بسزایی ایفا کند تا بتواند فرهنگ بومی منطقه را در مرحله نخست حفظ و در گام بعد اشاعه دهد.

photo_2016-08-02_17-47-41

فیلمساز جاسکی اصلی ترین مشکل هنرمندان را نبود زیر ساخت ها و امکانات سرمایه دانست و خاطر نشان کرد: اگر مسئولان استان بتوانند مشکلات زیر ساختی و امکانات را رفع کنند  هنرمندان استان می دانند چگونه نقش فنی و هنری خودشان را ایفا کنند.
اشرافی جاسکی اضافه کرد: شهرستان جاسک با ظرفیت بالای فرهنگی تنها سالنی که برای کارهای فرهنگی دارد تنها سالن مجتمع شهید باهنر می باشد که حداکثر گنجایش به صد نفر هم نمی رسد و در مراسمات و جشنواره ها حتی برای خود شرکت کننده ها هم با کمبود جا مواجه هستیم.
این بازیگر تئاتر با بیان اینکه هنرمندان قشر مظلوم جامعه هستند؛ گفت:  هنرمندان در همه زمان ها و دوران ها در سختی ها و بحران ها نقش آفرینی کردند اما توجه به این قشر بسیار کم و ناکافی بوده است.
وی بیان کرد: همه حمایت ها، حمایت مادی نیست مسئولان دیگر هم باید به این نتیجه برسند که سرمایه‌گذاری در بخش فرهنگ هزینه نیست و انجام امور فرهنگی در شهرستان ها بر عهده ارشاد است که انجام می شود و بنده نقد جدی به ”حوزه ی هنری” دارم که همه فعالیت ها را منحصر به مرکز استان کرده است.

 

 

وی با اشاره به دنیای هنری با سایر شغل ها؛ افزود: وقتی انسان کاری را انجام می دهد که به خلق یک اثر منجر می شود یعنی بخشی از روحیات و احساسات درونی خودش را همراه با آن اثر می گذارد و برایش لذت بخش خواهد بود و لذت بردن از هرکاری منجر به تولید خوب خواهد شد.
اشرافی جاسکی با بیان اینکه در بخش تولیدات هنری بر پایه اقتصاد مقاومتی ظرفیت های بالایی در زمینه های مختلف هنری وجود دارد؛ افزود: باهمت و خلاقیت هنرمندان و همچنین همت مسئولان در اعطای تسهیلات کم بهره با بازپرداخت طولانی می توان ارزش افزوده بالایی ایجاد کرد.
این هنرمند جاسکی اظهار کرد: شهرستان جاسک با اساتید نام آشنایی همچون استاد غلامعلی جمشید زاده شناخته میشود که در دهه ۵۰ شمسی بر فیلم های سینمای ایران نقد می نوشتند و ساخت فیلم «دود »در سال ۱۳۵۲ به کارگردانی این استاد نشان از قدمت هنر فیلمسازی در این منطقه دارد.
فیلمساز هرمزگانی تصریح کرد: در چند سال گذشته فعالیت های بسیار خوبی توسط هنرمندان صورت گرفت و جاسک به عنوان قطب فیلمسازی توانست خودش را مطرح کند و ساخت ۴۸ اثر فیلم کوتاه و شرکت در جشنواره های مختلف و حتی کسب عنوان نوید روزهای بسیار بهتری برای این بخش می داد که متاسفانه به یک باره این فعالیت ها متوقف شد و قریب به یکسال است که خوشبختانه کانون فیلم و عکس جاسک مجددا احیا شده و فعالیت مستمر و قابل قبولی دارد اما به جهت اینکه فعالیت در این بخش به تجهیزات تخصصی نیاز دارد بایستی توجه بیشتری در این خصوص صورت گیرد.

 

 

وی بیان کرد: با توجه به هزینه های بالای این رشته می طلبد حمایت از فیلمسازان استان از مرحله ارایه طرح تا تولید نهایی صورت بگیرد و با دادن تسهیلات و خرید تولیدات به ارتقا این بخش کمک شود .

 

 

فیلمساز جاسکی ادامه داد: بخشی از خواسته های اکثریت هنرمندان شهرستانی شاید این باشد که صدا و سیمای مرکز خلیج فارس انحصار رو بشکند و در را بر روی هنرمندان بخش های مختلف باز کنند تا استعداد های شهرستانی مورد غفلت واقع نشود. 
هنرمند موسیقی جاسکی با اشاره به وضعیت موسیقی استان هرمزگان ؛ افزود:موسیقی به عنوان هنری است که با زندگی مردم جنوب عجین شده است و در بخشی که به استعداد و توانایی های علاقه مندان برمی گردد و هنرمندان علی رغم هزینه های بالای این بخش خوب عمل کردند و اما انتظاراتی که از دستگاه های متولی می رود این است که فرصت های برابری ایجاد کنند که هنرمندان استانی هم بتوانند در بخش تولید و ارائه و کنسرت ها هم بتوانند پیش بروند و خصوصا در بخش موسیقی سنتی و فولکلور.

 

 

اشرافی جاسکی با اشاره به پیشنهاد خود به مدیر کل ارشاد هرمزگان ؛ گفت: به مدیر کل ارشاد پیشنهاد می کنم در بخش شعر و موسیقی با توجه به وجود لهجه ها و گویش ها متنوع و حتی زبان متفاوت و ادبیات شرق استان تمهیداتی بیاندیشند که با کمک ادارات ارشاد شهرستان ها نسبت به جمع آوری آثار بومی محلی که در آستانه  فراموشی هستند اقدام فوری انجام شود که برای آیندگان این دائره المعارف شعر و موسیقی محل رجوع خواهد بود.

 

 

وی با بیان اینکه ریشه تئاتر در شهرستان جاسک به سالهای ۴۲ برمی گردد و اساتیدی چون مرحوم رضانیا و استاد حیدراحمد نقش بسزایی در ایجاد و اشاعه ی این هنر در شهرستان داشتند؛ تصریح کرد: کار تئاتر، کار پایه ای است که در ده سال اخیر به صورت جدی در شهرستان پیگیری شده و خوشبختانه این تلاش ها سال گذشته به بار نشست و جاسک به جشنواره فجر راه یافت اما همیشه تداوم یک موفقیت به مراتب سخت تر از خود آن موفقیت می باشد که حمایت دو چندان مسئولان رو می طلبد.

 

 

فیلمساز هرمزگانی به برنامه آینده خود پرداخت و اظهار کرد: فیلمی در خصوص فرهنگ مردم منطقه شرق استان با تمرکز بر شهرستان جاسک که در صورت وجود اسپانسر مالی آن را شروع خواهم کرد و همچنین سالهاست که نمایشنامه ای رو نوشتم که اگر مجالی پیدا کنم دوباره به صحنه تئاتر باز خواهم گشت.

 

 

این بازیگر تئاتر جاسکی با اشاره به سخن رئیس جمهور که افزودند هرکس در جاسک سرمایه‌گذاری کند در آینده منفعت خواهد برد؛گفت: با توجه به استقرار جمعیت زیادی طی چند سال آینده در این شهرستان ضمن اینکه همه ی مردم منطقه خودشان را برای این تحول بزرگ در منطقه آماده می کنند، ترسی هم وجود دارد که مبادا فرهنگ بومی و اصیل منطقه ی ما در چرخه ی توسعه شهرستان نادیده گرفته و ازبین برود کما اینکه بر این اعتقادم چنانچه زیر ساخت های فرهنگی و اجتماعی ارتقا یابد مسیر توسعه همه جانبه هموارتر و تقابل ها به تعامل های سازنده بدل می شود .
وی اضافه کرد: ظرفیت های فرهنگی و هنری و گردشگری شهرستان جاسک بسیار بالاست و شهری که قرار است به قطب انرژی منطقه تبدیل شود همزمان بایستی به قطب فرهنگی منطقه نیز بدل شود چرا که رشد متوازن این دو مورد موجبات رسیدن به اهداف دولت و مردم را فراهم می آورد.
انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=343945
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,431 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی