کلی نگری به عرصه موسیقی مشکل هنرمندان است/ موسیقی هرمزگان با کم کاری هنرمندان در مسیرغلط قرار دارد
+ پ -
کلی نگری به عرصه موسیقی مشکل هنرمندان است/ موسیقی هرمزگان با کم کاری هنرمندان در مسیرغلط قرار دارد

خواننده هرمزگانی مشکل اساسی همه هنرمندان در عرصه موسیقی را نگاه کلی به این شاخه هنری دانست که از نظر دینی مورد غضب واقع شده و حرام گردیده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، سعید قادری خواننده هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده  با بیان اینکه از سنین کم جذب موسیقی شدم ، گفت : به نواختن ساز و حرفه  موسیقی علاقه داشتم و به طور جدی از سال ۸۱ با هدف  برگزاری یک کنسرت فعالیتم را شروع  کردم .

 

وی با اشاره به اینکه هدف در هنر نمی تواند تعریف درستی و یا دقیقا حس رو بیان کند و هیچ آدمی نیست که از کثیفی لذت ببرد، بیان کرد:  انسان ذاتا زیبایی رو دوست دارد و زیبایی است لذا  وارد شدن به دنیای موسیقی به دلیل جذابیت این دنیاست که نیاز به یک علاقه و استعداد فردی هم دارد که قدری تلاش میتواند دریچه ی ورود به این دنیا باشد مثل تلاش برای رسیدن به گل زیبایی که بر بلندای یک تپه برای بوییدن و استشمام عطر خوش آن گل قرار دارد .

 

خواننده هرمزگانی گفت :  هنرمند ذاتا عاشق زیبایی است  و زیبایی شناسی را میداند و خالق بخشی از زیبایی های عالم هستی است و هیچ هنرمندی نمیتواند بدون امنیت فکری اثری هنری خلق کند.

 

شاعر هرمزگانی اظهار کرد :عمده فعالیتم در چندین سال گذشته محدود به موسیقی بود اما به دلیل کار در صداو سیما به سمت برنامه سازی کشیده شدم که به دلیل علاقه و جذابیت این کار  در این زمینه فعالیت کردم و در حال حاضر کارهایی در دست تدوین دارم.

 

وی افزود : نخستین اثر موسیقی ام در سال ۱۳۸۴ با تایید مرکز موسیقی سرود سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی قرار گرفت  و از طرف واحد موسیقی مرکز خلیج فارس دعوت به همکاری شدم که سرآغازی برای شروع جدی فعالیتم در زمینه موسیقی و آشنایی با افراد و هنرمندان مختلف و سرشناس و اساتید گوناگون شد.

 

قادری ادامه داد : در زمینه هنر عمده فعالیت هایم  ترانه سرایی ، آهنگسازی و تنظیم، خوانندگی است و بخشی عظیمی از پیشرفتم در این زمینه مدیون استادم مهدی آرامباش مدیر واحد موسیقی سازمان صدا و سیما هستم.

 

خواننده هرمزگانی به آثار خود در زمینه موسیقی اشاره کرد و بیان کرد: آهنگ اشتباه شعری از دکتر امین امیری و تنظیم و آهنگ مهدی ارامباش ؛ آهنگ همسفر شعر و آهنگ از خودم و تنظیم این اثر از عمران طاهری ؛ آهنگ یاد بندر شعر و آهنگ و تنظیم از خودم ؛آهنگ مولای مردان شعر از خودم و آهنگ این اثر کاری از  وحید قادری و تنظیم از عمران طاهری بود.

 

قادری گفت : هنرمندان هرمزگان در همه شاخه ها  از هنر به نوعی با کمبودها و مشکلات شدید روبرو هستند که موسیقی به واسطه ی دید و نگاه کلی از این مشکلات نه تنها مستثنا نیست بلکه با دشواری های زیادی مواجه است.

 

وی مشکل اساسی همه هنرمندان در عرصه موسیقی نگاه کلی به این شاخه هنری که از نظر دینی مورد غضب واقع شده و حرام گردیده است دانست .

 

ترانه سرای هرمزگانی  تصریح کرد :  یکی از دلایل اصلی که مدیران رده بالای استان و کشور رو از حمایت از هنر موسیقی باز میدارد و یا در صورت علاقه برای حمایت کار را سخت می کند طرز نگاه و نحوه  تفکر  است  که به نوعی ریشه در فرهنگ و رشته ها و کانال هایی از جامعه است.

 

قادری یبا بیان اینکه سطح توقعات هنرمندان استان بدون در نظر گرفتن شاخه فعالیت  و سطح کف انتظارات و امکاناتی که در استانهای دیگر کشور است، افزود : بسیاری از مشکلات اساسی سیاسی ، اجتماعی و مدیریتی جز و کلان این موارد در استان هرمزگان بیشتر و ملموستر هستند.

 
وی با بیان اینکه در فضای فعلی سکوت و بیان نکردن مشکلات اساسی خیانت به هنر و هنرمند است ،خاطرنشان کرد : دوست دارم بیشتر از هنر و زیبایی های هنر صحبت کنم و به آثار و داشته هام ببالم و مخاطب ها رو ثروت خود خطاب کنم .

 

 

قادری ادغان کرد : وقتی صحبت از موسیقی استان میشود از پناسیل های بالای آن و خاص بودن موسیقی تعریف میشود و این در حالی  است که در کشور هنوز موسیقی آبادانی و موسیقی بوشهری را به عنوان موسیقی بندری می شناسند پس نباید تعریف و خودستایی از خود کنیم و البته کسانی که  برای تعالی پیشرفت و و شناساندن موسیقی استان تلاش کرده و میکنند از جمله مرحوم ابراهیم منصفی ،ناصر عبدالهی و گروه داماهی ابراهیم علوی، اسحق احمدی است.

 

 

وی افزود : جای شرمندگی دارد که وقتی با افراد استانهای دیگر برخورد میکنیم درک و برداشت آنها از موسیقی استان هرمزگان فقط در حدرقص و سرکنگی و موسیقی تک و پرک سر هیشی یا ضرب و تمپو و… است که با اشعار بی معنی که در مراسمات مختلف شادی و عروسی خوانده می شود و این نشان از کم کاری و رفتن در مسیرهای غلط ما هنرمندان موسیقی استان است که در بقیه نقاط جز استان خودمان صالح سنگبر و منصفی و دیگر  هنرمندان خوبمون در گمنامی به سر می برند.

 

 

خواننده هرمزگانی اضافه کرد : چند سالی است  که هنرمندان بوشهر با تلاش و همبستگی ساز نی همبون را کار کردند و آن را از حالت محدود و دستگاه خاص خارج کردند که بتوانند با این ساز ارکست نوازی کنندو این در حالی است که ساز جفتی ما قابلیت و توانمندی بالاتری دارد و
برای هنرمندان و نوازنده های استان ما افت داره که بخواهند آن ساز جفتی را آموزش ببینند و این ساز را بنوازنند و یکی از دلایل آن هم  شاید گیتار یا غیره کلاسش بالاتر باشد با این طرز تفکر چطور میتوان انتظار داشت موسیقی استان پیشرفت کند؟

 

 

وی با بیان اینکه حال این روزهای موسیقی استان اصلا خوب نیست، تصریح کرد :ما هنرمندان بندرعباسی چقدر توانستیم ریتم و دستگاه های اولیه  خودمان را بشناسیم و در مقابل در کارهایمان استفاده کنیم و آن را مخاطبانمان بشناسانیم ؟ با کمال تاسف باید بگم موسیقی استان ما در شرایط  خوبی  نیست با این پتانسیلی که موسیقی بندرعباس دارد ولی جایگاهی در کشور نداریم.

 

 

شاعر هرمزگانی خاطر نشان کرد : گروه روشندلان صبا که تو این خفقان در چند جشنواره مقام  کسب کردند جای بسی خوشحالی است و باعث افتخارم بود  که در کنار استاد مهدی ارامباش در چند اثر تولیدی فعالیت داشتم که در ادوار مختلف جشنواره های تولیدات مراکز استان ها مقام های گوناگونی کسب کردیم.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff