کلید تدبیر روحانی قفل های هرمزگان را باز نکرد/ وعده های روحانی در هرمزگان تحقق نیافت
+ پ -
کلید تدبیر روحانی قفل های هرمزگان را باز نکرد/ وعده های روحانی در هرمزگان تحقق نیافت

حسن روحانی نیز برای پیروزی در انتخابات یازدهم وعده های زیادی در زمینه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… به مردم هرمزگان داد که درصد بالایی از آن وعده ها فقط در حد شعار های تحقق نیافته باقی ماند که شاید یکی از مهم ترین آنها وعده اشتغال برای افراد تحصیل کرده بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کلید من، کلید تدبیر است و هر قفلی را باز می‌کند و تمام مشکلات قابل حل است و برای آن‌ها برنامه دارم. جمله ای آشنا قبل از انتخابات و سخنرانی هایی که در طی سالیان ریاست جمهوری حسن روحانی صورت گرفت. وعده های آقای روحانی در ایام انتخابات به مردم عملی نشد و گله ‌مندی‌ های مردم  را به همراه داشت.

 

حسن روحانی نیز برای پیروزی در انتخابات یازدهم وعده های زیادی در زمینه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… به مردم هرمزگان داد که شاید یکی از مهمترین آنها وعده اشتغال برای افراد تحصیل کرده بود.

 

نخستین وعده رئیس جمهور به مردم هرمزگان «وعده برای تحقق وعده ها» بود. روحانی گفت که «درست است که امروز شما مشکلاتی در زمینه اشتغال، بهداشت و درمان، آموزش عالی، جاده مخصوصا جاده ساحلی دارید اما این قدم‌ها در همین سال‌ها برداشته می‌شود؛ این دولت به قولی که به مردم می‌دهد در همین دوره به آن عمل می‌کند.»

 

اول سال  ۹۵ است و روزهای  آخر فروردین سپری می شود اما هنوز بسیاری از وعده های اقتصادی حسن روحانی محقق نشده اند. همه وعده های اقتصادی پس از محقق  نشدن  وعده ۱۰۰ روزه به تحریم ها گره خورد اما در هر حال هنوز که هنوز است با اجرایی شدن برجام هم وضعیت اقتصادی ایران و البته وضعیت معیشتی مردم بهبود نیافته است.

 

وعده هایی که در دومین سفر استانی به هرمزگان داده بود بعد از گذشت این سال ها هنوز هیچ یک تحققی نیافته است.

 

هرمزگان از جمله استان هایی هستند که در دوره های زمانی با افزایش نرخ بیکاری همراه بوده اند. کاهش نرخ بیکاری به این معنا نیست که دولت برای کاهش نرخ بیکاری، شغل جدیدی ایجاد کرده باشد.

 

مشکل بیکاری است  که باعث شده است که قدرت خرید مردم کاهش یابد و سبد خانوارها کوچک شود، این مشکل بیکاری است که باعث شده فساد و اعتیاد در جامعه ایرانی افزایش یابد و این مشکل بیکاری است که باعث شده جوانان برای ادامه تحصیل بی انگیزه شود.به همین دلیل است که وعده های حسن روحانی در خصوص بیکاری زیر ذره بین افکار عمومی است. نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز حاکی از آن است که ۲۲٫۴ درصد از جمعیت این رده سنی بیکار بوده اند.

 

در حال حاضر بخش اعظم نیروی کار کشور، به‌جای فعالیت اقتصادی، به دلیل نبود شغل و همچنین مهیا شدن شرایط جهت تحصیلات عالی، در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل‌اند که براساس آمار، از این پس سالانه حدود یک میلیون نفر فارغ- التحصیل دانشگاهی روانه‌ی بازار کار می‌شوند و با توجه به تعریف نرخ بیکاری این مساله در کاهش نرخ بیکاری تاثیرگذار است.

 

توسعه صنعت فولاد، تبدیل شدن بندر جاسک به یک بندر مهم برای صادرات نفت و صنایع انرژی، توسعه راه ها، فعال شدن تمام جزایر هرمزگان، جلوگیری از قاچاق سوخت و همچنین توسعه بازارچه‌های مرزی و حضور بانوان در امور مدیریتی از جمله دستاوردهای مهم سفر رئیس جمهور به هرمزگان بود که رئیس جمهور در پایان سفر خود به استان هرمزگان به آن اشاره کرد.

 

رئیس ‌جمهور با اشاره به اینکه “همه جای دنیا سواحل دریا جزو آبادترین مناطق کشورها به حساب می‌آید”  سواحل شمالی کشور ما از آبادانی نسبی برخوردارند اما سواحل جنوبی کشورمان که حدود دو هزار کیلومتر است، نیازمند برنامه‌ریزی و توسعه است، پس در این سفر تصمیمات عملی برای هرمزگان در جهت توسعه صنعت و بنادر و صنعت فولاد و کشتی‌سازی اتخاذ خواهد شد.

 

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که مردم هرمزگان به آن اشاره می کردند بیکاری جوانان و به خصوص جوانان تحصیل کرده این استان بود. مردم هرمزگان از رئیس جمهور می خواستند که هرچه سریع تر مشکل بیکاری در این استان را برطرف کند و البته رئیس جمهور نیز در واکنش به این درخواست ها تلاش می کرد تا از وعده های غیر ممکن پرهیز کند تا مردم امیدشان به دولت تدبیر و امید را از دست ندهند.

 

 

رئیس جمهور در جمع مردم بندرعباس به پتانسیل استان هرمزگان برای تبدیل شدن به قطب فولاد ایران اشاره کرد و گفت که استان هرمزگان یکی از قطب‌های بسیار مهم فولاد کشور در آینده خواهد شد و ظرف ۴، ۵ سال آینده هم ظرفیت فولاد و هم تولید آن از ۵/۳ میلیون تن به ۱۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت که در این راستا بخش‌های مردمی نیز فعال می‌شوند.

 

هرمزگانی ها از توسعه نیافتن شهرشان، از عدم برنامه مناسب برای استفاده از دریا برای تجارت مناسب و امکانات رفاهی در برخی شهرها انتقاد می کردند.  اما اصلی ترین انتقاد مردم که تا حدودی نیز به ناامیدی آنها منجر شده بود عدم تحقق وعده های مسئولان بود.

 

توسعه بنادر استان هرمزگان، توسعه بزرگراه بندرعباس بندر جاسک، برنامه‌هایی برای لوله گاز، لوله نفت و پتروشیمی، تبدیل هرمزگان به مرکز گردشگری و حل معضل بیکاری از جمله وعده هایی بود که رئیس جمهور به آنها اشاره کرد.

 

و اما یکی از وعده های حسن روحانی خیابان هایی بدون معتاد بود که متاسفانه حتی اقدامی برای بهبود این وضعیت بحرانی در هرمزگان نداشته است.

 

نرخ شیوع اعتیاد در کشور ۲٫۶۷ درصد و در هرمزگان ۱٫۴ درصد است و ۸۰ سازمان مردم نهاد در حوزه‌های اجتماعی استان برای مقابله با این پدیده فعال هستند. اکنون اعتیاد به پشت در منازل رسیده و هیچ مدیر، مسئول، بازاری، کارمند و کارگری تصور نکند اعتیاد با وی و خانواده‌اش کاری ندارد.

 

توجه به این نکته نیز ضروری است که معتادان پرخطری که به استان هرمزگان وارد می‌شوند نه تنها چهره شهرها را نازیبا می‌کنند بلکه خطرات بسیاری برای امنیت جانی و مالی و سلامتی مردم به همراه دارند.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff