کشف یک بهله دلیجه و تعدای پرنده، شکارچیان از دام پریدن

مرتضی دهقانی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز اظهار داشت: همزمان با فصل تابستان متاسفانه پدیده شکار بیشتر خودنمایی می‌کند اما مأموران حفاظت محیط زیست با همکاری دیگر نهادها و مردم عرصه را بر فعالیت‌های غیر قانونی تنگ کرده‌اند.

دهقانی این کشف را نتیجه فعالیت مأموران حفاظت محیط زیست پارسیان دانست و افزود: با گشت‌زنی‌های مستمر تحرکات مشکوک در مناطق حفاظت شده رصد می‌شود لذا متخلفان مجال فعالیت غیر قانونی پیدا نمی‌کنند.

وی در خصوص کشفیات اخیر محیط زیست پارسیان گفت: یک بهله دلیجه، سه قطعه یاکریم و بلبل خرما در گشت‌زنی مأموران کشف شد که شکارچی متخلف پس از رؤیت مأموران با رها کردن موتورسیکلت و سه رشته تور از محل متواری شد.

یادآور می‌شود: شهرستان پارسیان با حدود ۹۰ کیلومتر مرز آبی و برخورداری از ارتفاعات هموار و ناهموار به زیستگاه بسیاری از انواع پرندگان تبدیل شده است و بسیاری از پرندگان از مسیر این شهرستان به کشورهای هندوستان و پاکستان مهاجرت می‌کنند.

علاقمندی شیخ نشینان حاشیه خلیج فارس به پرنده‌های شکاری باعث شده سودجویان در مسیر مهاجرت پرندگان دام پهن کنند و با استفاده از پرنده‌های کوچک پرنده‌های شکاری را به دام بیاندازند و به کشورهای حاشیه خلیج فارس قاچاق کنند.

سالانه تعداد زیادی از شکارگاه‌های غیر مجاز توسط مردم و مأموران شناسایی و منهدم می‌شوند اما سود زیاد فروش پرنده‌های شکاری باعث شده شکارچیان با تغییر شکارگاه‌ها به کار خود ادامه بدهند.

انتهای پیام/ش