کشف بیش از ۶ هزارمیلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای آبی هرمزگان

دهکی از کشف بیش از ۶ هزار میلیارد ریال کالای قاچاق از ابتدای سال جاری تاکنون در سطح مرزهای استان خبر داد و گفت: در این رابطه، ۶۸۳ متهم دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛سردار ” حسین دهکی ” در گفتگویی ویژه بمناسبت هفته ناجا  در تشریح موفقیت‌های مرزبانان استان هرمزگان از ابتدای سال جاری تاکنون ، اظهار کرد: اهمیت اجرای طرح های مبارزه با قاچاق کالا و ارز همواره مورد توجه ویژه دریادلان مجموعه مرزبانی استان هرمزگان بوده و برخورد با قاچاقچیان، از اولویت های جدی مرزبانان در این استان است.

وی در ادامه افزود: در راستای اجرای طرح های عملیاتی و مقابله جدی با قاچاق کالا و ارز در استان هرمزگان و به منظور جلوگیری از هدر رفت سرمایه ملی، از ابتدای سال تاکنون با هدایت و برنامه ریزی های انجام شده به همت مرزبانان غیور در پایگاه‌های دریابانی بندرعباس، قشم، بندرلنگه، میناب، جاسک و بوموسی، ۶ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۹۰۰ لیتر سوخت قاچاق از نوع گازوئیل، بیش از یک تن و ۹۰۰ کیلوگرم انواع موادمخدر، ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار و یکصد نخ سیگار قاچاق، یک هزار و ۲۱۴ رأس احشام قاچاق ، ۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه انواع لوازم خانگی، ۴۱هزار و ۴۱۸ ثوب البسه ، ۳۸ هزار و ۲۱۹ قلم لوازم آرایشی، بیش از ۸۰۰ طاقه تور صیادی غیرمجاز، ۱۰ هزار و ۸۹۸ کیلوگرم انواع فرآورده های شیلاتی و ۸۴۸ عدد قطعات وسایل نقلیه کشف شد.

دهکی با اشاره به انهدام ۱۳ باند قاچاق تصریح کرد: با تلاش شبانه روزی مرزبانان در این مدت ۳۴۲ فروند شناور متخلف توقیف و در این خصوص ۶۸۳ نفر متهم نیز دستگیر و برای رسیدگی به اتهامات به مراجع ذی صلاح تحویل داده شده اند.

فرمانده مرزبانی استان هرمزگان با توجه به ضرر و زیان اقتصادی قاچاق کالا و ارز به خارج از کشور و به منظور جلوگیری از هدر رفت سرمایه عظیم ملی، ضمن قدردانی از مشارکت و همکاری خوب مردم مناطق مرزنشین با مرزبانان در شناسایی و کشف جرایم از عموم مرزنشینان خواست در صورت مشاهده و برخورد با هرگونه قاچاق و نگهداری غیرمجاز توسط افراد سودجو و قانون گریز، در اسرع وقت مراتب را به مراکز پایگاه‌های دریابانی در نوار مرزی استان اطلاع تا در کمترین زمان ممکن نسبت به شناسایی و دستگیری مجرمان و متخلفان اقدام شود.

دهکی با بیان اینکه کارشناسان، ارزش ریالی کالاهای مکشوفه را بیش از ۶ هزار میلیارد ریال برآورد کردند، گفت: امید است مرزبانان به لطف پروردگار متعال در سایه توجهات حضرت بقیهالله‌ الاعظم (عج) و پیروی از فرامین نایب آن رهبر و فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای، همواره در راه خدمت به اسلام، قرآن، ولایت و جمهوری اسلامی ایران موفق باشند و با تلاش مضاعف موجبات توفیق بیشتر در تامین امنیت منطقه را فراهم آورند.
دهکی در ادامه به معضل قاچاق پرداخت و گفت: قاچاق یکی از پدیده های نابهنجار در کشورهای در حال توسعه است که مانع بزرگی بر سر راه توسعه اقتصادی به شمار می آید که افراد سودجو و معارض از این حربه همیشه استفاده کرده و بر پیکره اقتصاد جامعه و دولت ضربه وارد می سازند .

وی با بیان این مطلب که تاکید رهبر معظم انقلاب بر مبارزه همه جانبه با قاچاق یک تکلیف برای همه مرزبانان است، اظهار کرد: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر و تاکید بر اهمیت موضوع “رونق تولید” و “جهش تولید” و “تولید و پشتیبانی ها و مانع زدایی ها” که بعنوان راهبرد اساسی و شعار امسال توسط (معظم له) نامگذاری شده است باید بدنبال موانعی باشیم که “جهش تولید” را با مشکل مواجه کرد که رهبر معظم انقلاب بر عزم همگان برای رفع آن تاکید کردند.

فرمانده مرزبانی هرمزگان در ادامه با اشاره به آغاز برنامه های هفته ناجا از ۱۷ مهرماه گفت: هفته نیروی انتظامی فرصت مغتنمی برای ارائه عملکرد یکساله مجموعه ناجا و مرزبانی ناجا به مردم به منظور معرفی توانمندی های بزرگ نیروی انتظامی برای جلب سرمایه های اجتماعی و مشارکت عمومی در پیشبرد اهداف کلان است.

وی اظهار داشت: به دلیل تقارن هفته ناجا با مراسم های دهه آخر صفر و برابر تدابیر صورت گرفته، هفته ناجا در سال جاری از ۱۷ مهر ماه آغاز و تا ۲۳ مهر ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به روز شمار برنامه های هفته ناجا گفت: اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی با رویکرد مردم محوری از اهم رویکرد های این هفته خواهد بود.

دهکی با اعلام بیش از ۱۵۰ برنامه مختلف فرهنگی اجتماعی و ورزشی، اجرای مراسم صبحگاه مشترک، غبار روبی و عطر افشانی مزار شهداء، نشست با معتمدان محلی، زنجیره انسانی مرزبان و مرزنشین، حضور کارشناسان مرزبانی در مساجد، برگزاری جشن پایان شبکه سازی در نوار مرزی، همایش بزرگ اقوام، همایش تجلیل از خانواده های معظم شهدا، افتتاح یادمان شهدا، رونمایی از میدان مرزبانان، برگزاری جشنواره ورزشی مرزبان و مرزنشین، اجرای طرح مردمیاری، رزمایش فضای مجازی،جشن تجلیل از فرهیختگان مرزبانی و دیدار با علما و ائمه جمعه و جماعات را بخشی از برنامه های این فرماندهی در طول هفته ناجا اعلام کرد.

فرمانده مرزبانی استان هرمزگان تصریح کرد: استفاده از ظرفیت رسانه ها و فضای مجازی و حمایت خوب اصحاب رسانه از اجرای برنامه های هفته ناجا از نقاط قوت این هفته است.
دهکی گفت: مرزبانی به واسطه نگاه سازمانی و ماموریت های محوله در تمامی اهداف و برنامه های خود دارای یک برنامه ریزی منسجم و دقیق است و براساس شعار سال چشم انداز کاری خود را نیز تبیین و تشریح می کند.
سردار دهکی با اشاره به نقش مرزبانی در امنیت جامعه تصریح کرد: مرزبانان غیور نیروی انتظامی در بیش از ۸ هزار و ۷۵۵ کیلومتر مرز مشترک با ۱۵ کشور همسایه از مرزهای ایران اسلامی حفاظت و پاسداری می کنند؛ مرزبانان دژبان های استوار و غیور ایران اسلامی هستند و به عنوان دژ محکمی در برابر هرگونه هجوم و تهدیدات برون مرزی ایستادگی می کنند.
وی تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران جزو امن ترین کشورها است که این امنیت نتیجه ایثارگری، رشادت و شهادت فرزندان این مرز و بوم است.
سردار دهکی با تبیین نقش بی بدیل مرزبانان در امنیت جامعه افزود: نیروهای انتظامی و بویژه مرزبانان سلحشور، حصارهای ملتند، حصارهای معنوی کشورند و وجود نیروهای مسلح مستقل، آگاه،‌ مبتکر، شجاع، فداکار بدون اینکه گلوله ای هم شلیک بکنند، برای یک کشور امنیت آور است و دشمنان انقلاب و نظام را سرجای خودشان می نشاند و این اهمیت نیروهای مسلح را نشان می دهد و باید از آن قدرشناسی کنیم.
دهکی ادامه داد: از حیث جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران در جایی قرار گرفته که در مرزها، تنش های بسیاری وجود دارد؛ این در حالی است که با اشراف، تسلط اطلاعاتی، غیرت مرزبانان و سایر نیروهای مسلح از جمله ارتش و سپاه و همچنین با هدایت های مدبرانه فرمانده معظم کل قوا امام خامنه ای عزیز ” مدظله العالی” ایران اسلامی جزو امن ترین کشورها در جهان است.
سردار دهکی با اشاره به وحدت و همدلی مرزبانان و مرزنشینان غیرتمند در دفاع از مرزها و تمامیت ارضی میهن اسلامی عنوان کرد: هفته ناجا فرصتی است تا یکسال خدمت بی شائبه فرزندان رشید ملت ایران در نیروی انتظامی و فرماندهی مرزبانی ناجا به هموطنان عزیزمان در سراسر کشور نشان داده شود.
وی شعار “مرزبان هوشمند ، امنیت پایدار” را صرفا یک شعار تلقی نکرده و افزود: شعار هفته ناجا ، باور و راهبرد ما است و لازمه تحقق آن؛ دقت زیاد، سرعت بالا، اشراف کامل و هوشیاری در مأموریت ها است و ما هم اکنون در این زمینه به پیشرفت های قابل توجهی رسیده ایم و با ادامه این روند ان شاء الله می توانیم به این مطلوب در تراز انقلاب اسلامی برسیم.
دهکی در ادامه با اشاره به بومی بودن تجهیزات مرزبانی با استفاده از دانش جوانان ایرانی بیان داشت: مجموعه عظیم نیروی انتظامی همچون قطاری به سمت مقصد در حال حرکت می باشد و نیاز به ریل گذاری به سوی هوشمندسازی دارد و فرماندهی مرزبانی هم از هر نوع ایده و طرحی که بتواند با رویکرد هوشمندسازی مرزها ، ما را یاری دهد تا به آرمان مطلوب مورد نظر برسیم، استقبال می کند.
فرمانده مرزبانی استان هرمزگان در پایان گفت: همه مرزبانان سربازان ولایت فقیه هستند و با تمام قوا و در سخت ترین شرایط از سرحدات کشورمان حراست می کنند و امروز سربازان ولایت با روحیه جهادی و اعتقادی از مرزهای شرف و عزت ایران اسلامی صیانت می کنند و آماده هرگونه جانفشانی، ایثار و شهادت هستند.

انتهای پیام/