تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 298490
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
شتر همچنان قربانی می گیرد؛

کشتی صحرا در سایه غفلت مسئولان همچنان قربانی می گیرد/آیا درد تصادفات مرگبار با شتران رها شده “لاعلاج” است

تراژدی دردناک تصادف وسایل نقلیه با شتر در سایه غفلت مسئولان همچنان قربانی می گیرد و درد تصادفات مرگبارباشتران رها شده در جاسک همچنان “لاعلاج” مانده است.

کشتی صحرا در سایه غفلت مسئولان همچنان قربانی می گیرد/آیا درد تصادفات مرگبار با شتران رها شده “لاعلاج” است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از مکران نیوز؛در محورهای منتهی به جاسک واقع در شرق هرمزگان همواره حیواناتی از جمله شتر در محدوده آن به چشم می خورد که تا کنون مخاطرات بسیاری را به بار آورده و آسیب های جبران ناپذیری به خانواده های مردم منطقه رسانده است.

 

گرچه در طول این مسیر پر خطر، علایمی وجود دارد که امکان تجاوز افراد از سرعت قانونی را نمی دهد اما باید توجه داشت که این علایم مخصوص انسانند و حیوانات بی ساربانی که در حوالی جاده ها مشغول چرایند از این امر آگاهی ندارند.

 

تصادف با شتر1

متاسفانه برخورد شتر با خودرو های عبوری در این مسیر  طی سال گذشته، با رقم زدن حوادثی خطرناک تاکنون جان چندین نفر را گرفته است که آخرین آن شب گذشته روی داد که تصادف خودروی پژو با یک نفر شتر  باعث زخمی شدن ۲ نفر سرنشینان خودرو شده است؛ با این حال ،هنوز پس از گذشت سالیان سال برای آن هیچ اندیشه ای نشده است.

 

محال است برخورد یک خودرو حداقل یک تنی با یک جسم ثابت و حدودا یک تنی مانند شتر بدون تلفات انسانی باشد؛ اغلب کسانی که با شترها تصادف کرده‌اند، می‌گویند به دلیل نوع رنگ شتر به ویژه در زمان قبل از طلوع آفتاب و غروب تشخیص وجود این حیوان در میان جاده از فاصله دور و مطمئنه غیرممکن است از همین رو زمانی این حیوان را رویت می‌کنند که دیگر فرصتی برای کنترل خودرو ندارد، از طرفی به دلیل نوع اندام شتر، در زمان برخورد جلوی خودرو با دست و پاهای این حیوان، بالا تنه آن که دارای وزنی بالاست بر روی سقف و یا شیشه جلو فرود می‌آید که این امر حتی قبل از واژگونی و انحراف خودرو، سبب بروز جراحاتی سنگین و یا حتی مرگ سرنشینان می‌شود.

 

رانندگان:شترها بدون ساربان رها می شوند

یکی از راننده های مسیرجاسک کنارک در گفت و گو با خبرنگار مکران نیوز اظهار کرد: کثرت شترها در جاده ها و عدم مدیریت آنها توسط شتربانان و صاحبان این حیوانات، یکی از معضلات و دغدغه های رانندگان این مسیر است زیرا شتر حیوانی است که مشخص نیست به کدام طرف می خواهد حرکت کند،این حیوان وسط جاده می ایستد و هرگونه بوق زدن تاثیری در حرکت شتر ندارد،این حیوان در حالیکه ایستاده ناگهان به جلو یا عقب،چپ یا راست حرکت می کند.

 

این راننده تصریح کرد: به دلیل همین ویژگی های شتر، سوانح رانندگی زیادی با این حیوان روی می دهد و حتی برخی ها در این تصادفات نقص عضو شدند یا جان خویش را از دست دادند.

 

وی ادامه داد: باید به صاحبان شترها تکلیف شود تا شب هنگام شترهای خویش را از کنار جاده دور کنند و یا بدون ساربان رها نکنند چرا که بسیاری از تصادفات شدید با این حیوان شب هنگام روی می دهد زیرا از یک طرف شترها مکانی راحتتر از آسفالت جاده برای استراحت پیدا نمی کنند و از سوی دیگر راننده تنها در فاصله چند متری متوجه وجود شتر در جاده می شود و زمان کافی برای کنترل خودرو ندارد که برای راننده و مسافرانش و صاحب شتر ضررهای مالی و جانی زیادی به همراه دارد.

 

محمد راننده ای که در محور جاسک میناب در تردد است اظهار داشت: دو سال قبل در اثر برخورد با شتر ، یک نفر از سرنشینان خودروی من کشته و خودرو نیز کاملا نابود شد.

 

وی ادامه داد: اگر فردی به یکی از این شتر های به ظاهر بی صاحب آسیب برساند یا قصد دزدیدن آن را داشته باشد ناگهان ده نفر ساربان برای آن پیدا می شود اما پس از وقوع تصادف و فوت یا مجروح شدن افراد هیچ مالکی برای این حیوانات پیدا نمی شود.

 

بنا بر گزارشات دریافتی،برخی از شترها پلاک کوبی شده اند ودر برخی موارد هم دیده شده علامتی که برروی بدن و گوش شتر وجود دارد و تعلق آن را به شتردار منطقه می رساند، محو شده است تا آثار جرمی دیده نشود.

 

این حکایت توسط بسیاری از راننده ها و مسافران مسیرهای منتهی به جاسک نقل شده است و تاکنون افراد زیادی دچار حادثه برخورد با شتر شده اند.

 

شترداران:نبودایستگاههای نگهداری شتر از عوامل سرگردانی شتر هاست

 

به گفته شترداران نبود ایستگاههای نگهداری شتر از عوامل سرگردانی شتر هاست .

 

محمد یکی از شترداران اهل جاسک می گوید: مکانی برای نگهداری شترها نداریم و آبشخور برای شترها نیز کم است.


لازم به ذکر است :در استان هرمزگان هشت ایستگاه شترداری با ظرفیت هر یک بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ شتر وجود دارد که خدمات سمپاشی، پلاک کوبی، تامین آب آشامیدنی و علوفه در این ایستگاهها صورت می گیرد.


از این تعداد چهار ایستگاه در جاسک، ۲ ایستگاه در سیریک و یک ایستگاه در بندرعباس و میناب وجود دارد که کافی نیست.


بر این اساس طرح جامع شترداری به منظور ساماندهی این وضع اوایل سال ۹۰ تصویب شد و در این زمینه شترداران موظف شدند تا برای گله‌های شتر خود ساربان تعیین و از ورود آنها به جاده‌ها جلوگیری کنند و در مقابل دولت نیز برای تامین علوفه، آب آشامیدن ، سمپاشی و پلاک‌گذاری شترها به شترداران یاری رساند.

 

رئیس اورژانس ۱۱۵جاسک:تصادف با شتر در سال ۹۴ ، ۳۶ کشته و زخمی بر جا گذاشت

 

در همین حال مهراب افغانزهی، رئیس اورژانس ۱۱۵جاسک نیز از برخورد و تصادف شترها با خودروها به عنوان یکی از معضلات و حوادث تلخ منطقه خبر می‌دهد و می‌گوید: درسال۹۴ بر اثر  تصادفات خودرو با شتر ،۲ نفر کشته و۳۴ نفر زخمی شدند و خسارت زیادی هم به خودروها وارد شده است و همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون و در طی ۷ روز ، ۳ تصادف صورت گرفته که منجر به زخمی شدن ۳ نفر از شهروندان شده است.

 

وی با بیان اینکه تردد شتر در جاده‌های شهرستان به ویژه در هنگام شب یکی از عمده مشکلات و عوامل بروز حوادث رانندگی است، گفت:متاسفانه رها کردن شترها در بیابان و حضور این حیوان در جاده‌ها بعضا موجب بروز حوادث ناگوار شده و می‌شود.

 

تجمعات اعتراضی مردم و جلسات و دستورالعملهای مسئولین، ره به جایی نبرد/غولهای بیابانی بی تفاوت از کنار جلسات می گذرند و آدم می کشند

 

چندی پیش در تصادفی که در اثر برخورد با شتر یک جوان از روستای بحل که قبل تر از آن فامیلشان را در حادثه ای مشابه از دست داده بودند، جمع زیادی از مردم شهرستان با در دست داشتن نوشته و پلاکارد در جلوی فرمانداری جاسک تجمع کرده و خواستار پیگیری فرماندار و مسئولین در خصوص حل این معضل شده بودند.

 

فرماندار سابق ابوذر مهدی نخعی در پاسخ به تجمع کنندگان گفتند:در اولین فرصت با همکاری شما و دیگر دستگاه های اجرایی برای حل این معضل اقدام می کنم.

 

تجمع -شتر

تجمع-شتر1

نخعی بیان کرد: در کوتاه مدت شهرهای همجوار جاسک شامل کنارک،چابهارو سیریک با برگزاری نشست و کار کارشناسی شده، باید پیگیر این معضل باشند و این موضوع از طریق فرمانداری نیز دنبال می شود.

پس از آن، علی سالاری بعد از در اختیار قرار گرفتن سکان فرمانداری جاسک  نیز پس از گرفتن جلسات متعدد در خصوص رفع این مشکل،حتی خبر از ذبح شترهاداده و از صاحبان شترها خواستند درمدت یکماه شترها را پلاک کوبی و جمع آوری کنند.

 

بر اساس همین گزارش ،با وجود اعتراضات مردم که بانوشتن طومار و حتی تجمع آنها در مقابل فرمانداری شهرستان همراه بود،هنوز مسئولین وضعیت شترهای رها شده در اطراف جاده های منتهی به جاسک را مشخص و ساماندهی نکرده اند و هر چند وقت یکبار شاهد حوادث ناگوار برخورد شترها با خودروها هستیم.

 

تاکنون غیر از جلسه و ستاد و دستورالعمل راه به جایی نبرده است ومعلوم نیست این ماجرای تاسف بار با چند کشته از فضای جاده ها رخت برخواهد بست.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=298490
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل