کشاورزان هرمزگانی زیر بار بی تدبیری مسئولان کمر خم کردند/هزاران تن محصول پیاز در معرض نابودی

هزاران تن محصول مرغوب پیاز کاران هرمزگانی که سازمان تعاون روستایی با قیمت نازل هر کیلو ۵۹۶ تومان از کشاورزان خریداری نموده به دلیل نبود بازار در معرض نابودی قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛این محصولات که از اسفندماه تاکنون از کشاورزان با قیمت بسیار ناچیز خریداری شده است در فضای باز و گرمای شدید جنوب نگهداری می‌شوند. در حالی که تولید هر محصول مرغوب پیاز برای کشاورزان بیش از ۲,۰۰۰ تومان هزینه دارد خرید محصول توسط سازمان تعاون روستایی به ازای هر کیلو ۵۹۶ تومان به دلیل اینکه هزینه‌های تولید را پوشش نمی‌دهد با اعتراض گستردهکشاورزان همراه بوده است.

سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ برای کشاورزان منطقه هشتبندی هرمزگان به ویژه گوجه کاران، خیار کاران، هندوانه‌کاران و پیازکاران به دلیل افت شدید و بی سابقه قیمت محصولات یکی از بدترین سال‌های تولید بود و بسیاری از کشاورزان را در معرض ورشکستگی کامل قرار داد. در حالی که قیمت نهاده‌های کشاورزی به دلیل افزایش نرخ ارز با رشد بیش از ۵۰۰ درصدی همراه بوده است قیمت محصولات با قیمت ۵ سال پیش محصولات آن هم قابل مقایسه نیست.

 

هزاران تن محصول مرغوب پیاز کاران منطقه هشتبندی استان هرمزگان که سازمان تعاون روستایی با قیمت نازل هر کیلو ۵۹۶ تومان از کشاورزان خریداری نموده به دلیل نبود بازار در معرض نابودی قرار دارد.

 

اقدام عملی بسیج سازندگی سپاه برای نجات کشاورزان

یاسین باوقار مسئول بسیج سازندگی سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان اظهار کرد: جهاد کشاورزی حجم وسیعی از پیاز تولیدی کشاورزان مناطق مختلف هرمزگان را با نرخ تضمینی ۵۹۵ تومان به ازای هر کیلو خریداری کرده اما بدلیل تولید بسیار زیاد این محصول، امکان انبار آن در فضای سربسته میسر نیست.

وی افزود: در همین راستا بسیج سازندگی با همکاری گروه‌های مختلف جهادی و بسیجیان مناطق مختلف استان تاکنون ۱۴۰۰ تن محصول تولیدی خریداری شده تضمینی را به مناطق مختلف کشور حمل کرده است.

مسئول بسیج سازندگی سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان همچنین به کمک‌های انجام شده از سوی گروه‌های جهادی به منظور برداشت این محصول بدلیل نبود کارگر و به صرفه نبودن استفاده از کارگر برای برداشت این محصولات اشاره و عنوان کرد: گروه‌های جهادی از دیگر استان‌های کشور نیز برای این منظور به هرمزگان آمدند و در این کار مشارکت خوبی شکل گرفت.

سرهنگ باوقار ادامه داد: هم اکنون پیاز با نرخ مناسبی در استان و در استان‌های همجوار عرضه می‌شود که حاصل همکاری‌های خوب انجام شده در این زمینه است.

وی ابرازامیدواری کرد بتوان تجربه مشارکت گروه‌های جهادی در این زمینه را به سایر محصولات کشاورزی استان نیز تسری داد.