تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 148555
تاریخ انتشار:دوشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۳ - ۰:۱۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

کری: رابطه دیپلماتیک، توانمان برای اثرگذاری بر تحولات داخلی کوبا را افزایش می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری هرمز و به نقل از فارس، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در یادداشتی مشترک با «جک لو» وزیر خزانه‌داری آمریکا که روز یکشنبه در روزنامه «میامی هرالد» به چاپ رسید، نوشته است که از سر گیری روابط دیپلماتیک با کوبا، می‌تواند توان واشنگتن برای اثرگذاری بر تحولات داخلی این کشور را […]

کری: رابطه دیپلماتیک، توانمان برای اثرگذاری بر تحولات داخلی کوبا را افزایش می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری هرمز و به نقل از فارس، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در یادداشتی مشترک با «جک لو» وزیر خزانه‌داری آمریکا که روز یکشنبه در روزنامه «میامی هرالد» به چاپ رسید، نوشته است که از سر گیری روابط دیپلماتیک با کوبا، می‌تواند توان واشنگتن برای اثرگذاری بر تحولات داخلی این کشور را افزایش دهد.

در بخشی از این گزارش آمده است: «تصمیم باراک اوباما برای عادی‌سازی روابط با کوبا، منافع آمریکا و مردم کوبا را تقویت می‌کند. ۱۱ میلیون نفر از مردم این جزیره مدت‌ها و بیش از نیم قرن انتظار کشیده‌اند تا آرزوهای دموکراتیک خود را محقق کنند و روابط نزدیک‌تری با بقیه جهان در قرن ۲۱ داشته باشند».

وزیر خارجه آمریکا درباره سیاست جدید آمریکا در قبال کوبا گفت: «سیاست جدید آمریکا در قبال کوبا نمایانگر این حقیقت است که سیاست‌های گذشته دیگر با شرایط کنونی سازگار نیست. اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا نمایانگر رویگرداندن از دشمنی‌هایی که در عصر متفاوت به وجود آمده بود و حرکت به سمت یک آینده روشن‌تر و امیدوارکننده‌تر است.»

کری ادامه داد، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در اوایل تشکیل دولت خود گام‌هایی را برای تسهیل محدودیت‌ دیدار و ارسال وجوه بین دو کشور کوبا و آمریکا صورت داد که موجب شد راههای جدیدی برای پیوستن خانواده‌هایی که در دو کشور بودند باز شود و بعد از آن این اقدامات گسترش پیدا کرد و شامل تبادلات دینی، دانشگاهی و فرهنگی برای تمامی آمریکایی‌ها شد.

به اعتقاد وزیر خارجه آمریکا، تصمیم هفته گذشته اوباما برای عادی سازی روابط با کوبا بر پایه همان اقدامات اولیه بوده است و قرار است، ارتباطات، تجارت و سفر بین دو کشور افزایش پیدا کند. وزارت خارجه آمریکا نیز قرار است مذاکرات برای احیای روابط دیپلماتیک با کوبا برای اولین بار از سال ۱۹۶۱ تا امروز را رهبری کند و مجدداً سفارت آمریکا در «هاوانا» بازگشایی شود.

وی تأکید کرد که آمریکا در مذاکرات دوجانبه، به دنبال تقویت همکاری در خصوص موضوعاتی با منافع دوجانبه است که این موضوعات شامل مبارزه با مواد مخدر، مهاجرت، مبارزه با قاچاق انسان، بحران ابولا و دیگر چالش‌های مشترک محیطی می‌شود.

تلاش برای انزوای کوبا، آمریکا را منزوی کرد

کری به مسئله حقوق بشر کوبا اشاره کرد و نوشت: «رئیس‌جمهور آمریکا به وضوح اعلام کرد که تمرکز اصلی تمامی این اقدامات شامل تداوم حمایت قوی از وضعیت حقوق بشر و اصلاحات دموکراتیک در کوبا است. تقویت دموکراسی از طریق تقویت جامعه مدنی و حمایت از آزادی افراد در به کارگیری از آزادی بیان و آزادی برگزاری تجمع موجب تقویت حقوق بشر در جهان می‌شود. به همین دلیل ما از تصمیم کوبا برای آزادی بیش از ۵۰ زندانی سیاسی و گسترش دسترسی اینترنت برای شهروندان کوبا و اجازه نظارت بهتر صلیب سرخ و سازمان ملل بر وضع حقوق بشر این کشور استقبال می‌کنیم. حمایت ما از پیشرفت‌ها در این زمینه‌ها تزلزل ناپذیر است و ما به اجرای برنامه‌هایی برای تقویت تغییرات مثبت در کوبا ادامه می‌دهیم.»

کری سپس با اشاره به جمله‌ای از «آلبرت انیشتین» در توجیه عادی‌سازی روابط دو کشور اینگونه گفت: «همانطور که آلبرت انیشتین، مدتها قبل گفت، عقلانی نیست که همان رویه قبلی را در پیش بگیریم و انتظار رسیدن به نتیجه‌ای متفاوت را داشته باشیم. از زمانیکه روابط بین کوبا و آمریکا متوقف شد، جهان دگرگون شده است؛ جنگ سرد ۲۵ سال پیش به پایان رسیده است. در طول زمان، تلاش‌ آمریکا برای منزوی کردن کوبا به مرور تأثیر عکس گذاشته و ایالات متحده را به ویژه در نیمکره غربی (آمریکا لاتین)، منزوی کرد. بعلاوه رهبران کوبا از مواضع ما بعنوان منبعی تبلیغات منفی استفاده کردند تا سیاست‌هایی را توجیه کنند که هیچ جایگاهی در قرن ۲۱ ندارد. این یک راز آشکار بود که روابط (بین کوبا و آمریکا) به اندازه‌ای ملال‌آور شده بود که هیچ یک از طرفین از آن نفعی نمی‌بردند. زمان آن رسیده است که دیگر به عقب نگاه نکنیم و پیش به سوی منافع مردم کوبا که دوستدار کوبا هستند و آمریکا پیش برویم.»

گلوبال ریسرچ: هدف واشنگتن همچنان تغییر نظام کوبا است/مقاومت، همواره تحریم‌ها را بی‌اثر می‌کند
جوزف نای: ازسرگیری روند دیپلماسی با کوبا به احیای قدرت نرم آمریکا کمک می‌کند

وی در خصوص اقداماتی که رئیس‌جمهور آمریکا با عادی شدن روابط دو کشور قصد دارد انجام دهد گفت: «اوباما به مقامات آمریکایی مجوز داده است تا سفر (به کوبا) را گسترش دهند و ارسال وجوه را افزایش دهند و تجارت دو جانبه با این کشور را تقویت کنند. به منظور تسهیل این اقدامات و حصول اطمینان از نظارت مناسب، وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز بانکداری را آسانتر می‌کند و اجازه استفاده از کارت‌های اعتباری و نقدی آمریکا در کوبا را می‌دهد.»

کری ادامه داد: «بعلاوه، نظارت و شفافیت جریان مالی بین کوبا و آمریکا را از طریق صدور مجوز برای نهادهای مالی برای بازکردن حساب‌های کارگزاری در بانک‌های کوبا تقویت می‌کند. یکی از تأثیرات تمامی این تغییرات، افزایش توانمندی مردم آمریکا برای ارائه آموزش‌های تجاری و دیگر حمایت‌ها از بخش‌ نوپای خصوصی کوبا است که حدود ۵۰۰ هزار کارمند دارد.»

روابط دپیلماتیک، توان ما برای اثرگذاری بر تحولات داخلی کوبا را افزایش می‌دهد

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد دومین اقدامی که رئیس‌جمهور آمریکا قرار است انجام دهد، از بین بردن دیوار دیجیتالی است که کوبا را منزوی کرده است. «ضریب نفوذ اینترنت کوبا، ۵ درصد است و در میان پایین‌ترن ضریب‌های نفوذ اینترنت در جهان است. قیمت‌ها بالا است و سرویس‌های اینترنتی محدود است. طبق سیاست جدید، ما اجازه فروش فناوری را می دهیم که این کشور را از تأثیرات قابل تغییر اینترنت در این جزیره رها کند.»

وی تأکید کرد که رئیس‌جمهور آمریکا در وهله سوم، دستور اصلاحات در کاربرد تحریم‌های آمریکا علیه کوبا در یک کشور سوم را صادر کرده است.

کری ادامه داد: «چهارم آنکه، رئیس‌جمهور از وزارت خارجه خواسته است تا در خصوص تعیین کوبا بعنوان کشور حامی تروریسم تجدید نظر کند تا اطمینان حاصل کند که تعیین کوبا به عنوان چنین کشوری کاملاً بر اساس حقایق و قانون است.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به این موارد نوشت که تمامی این اقدامات بعلاوه آغاز گفت‌وگو با مقامات کوبا با هدف احیای روابط عادی دیپلماتیک صورت می‌گیرد.

طبق گفته وی، ماه آینده، «روبرتا جاکوبسون» دستیار وزارت خارجه آمریکا قرار است ریاست هیأت آمریکا در دور بعدی مذاکرات درباره امور مهاجرت کوبا-آمریکا را برعهده گیرد و وزارت امور بازرگانی آمریکا نیز ریاست یک هیأت تجاری به کوبا را در ماههای آینده برعهده خواهد داشت.

کری تصریح کرد: «در فصل بهار، اوباما برای نشست ۲۰۱۵ قاره آمریکا به پاناما سفر می‌کند؛ محلی که ما خواستار حضور نمایندگانی از جامعه مدنی کوبا در آن هستیم. آمریکا از بازگشت «آلن گراس» را که به اشتباه بیش از پنج سال در کوبا زندانی شد و همچنین از یک مأمور اطلاعاتی آمریکا که برای دو دهه در این کشور زندانی بود، استقبال می‌کند.»

کری در پایان این مقاله اینگونه نوشت: «اظهارات هفته گذشته اوباما حرکت رو به جلو است و تأکیدی بر ارزش روابط افراد با یکدیگر، افزایش تجارت، افزایش ارتباطات و گفت‌وگوی تؤام با احترام می‌باشد. این مسئله توانمندی ما برای داشتن تأثیر مثبت بر حوادث داخل کوبا را تقویت می‌کند و کمک می‌کند که زندگی مردم کوبا بهبود پیدا کند. عادی سازی روابط موجب می‌شود که تجارت آمریکا ارتقا یابد و همچنین جایگاه کشور ما در این نیمه‌کره و سطح جهان نیز تقویت می‌شود.»

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=148555
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,456 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی