کری: در صورت شکست دیپلماسی در سوریه، گزینه‌های دیگری داریم/قطعا پیشنهاد ریاض برای اعزام نیرو را می‌پذیریم/بدترین چیز دخالت واشنگتن در انتخابات مجلس ایران است
+ پ -
کری: در صورت شکست دیپلماسی در سوریه، گزینه‌های دیگری داریم/قطعا پیشنهاد ریاض برای اعزام نیرو را می‌پذیریم/بدترین چیز دخالت واشنگتن در انتخابات مجلس ایران است

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با واشنگتن پست، هشدار داده که واشنگتن در صورت شکست دیپلماسی در سوریه از اهرم‌های دیگری همچون اقدام جدید نظامی بهره می‌گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ با روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» گفت که آمریکا در خصوص موضوع سوریه به یک «زمان سرنوشت‌ساز» نهایی نزدیک می‌شود به این مفهوم که یا پیشرفت‌هایی به سوی آتش‌بس در سوریه حاصل می‌آورد یا اینکه حرکت به سوی «طرح جایگزین» (Plan B) و اقدامات جدید نظامی در این کشور را آغاز می‌کند.

«دیوید ایگناتیوس» طی یادداشتی در روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» با این مقدمه نوشت، کری در ناامیدی آخرین تلاش‌های خود را برای رسیدن به یک پیشرفت دیپلماتیک در خصوص موضوع سوریه، با روسیه و ایران در نشست روز پنجشنبه (فردا) «مونیخ» به کار گرفته است و در عین حال هشدار داده است که آمریکا در صورت شکست دیپلماسی، «اهرم‌های دیگری» در اختیار دارد.

واشنگتن‌پست ادامه داد، برخی از منتقدان استدلال می‌کنند که مشکل کری این است که راهبرد وی دارای عیب و نقص‌هایی است که همین راهبرد موجب شد سه سال دیپلماسی در قبال سوریه به شکست بیانجامد، زیرا روسیه و ایران در خصوص حمایت خود از دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه مصالحه نمی‌کنند و «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا نیز تاکتیک نظامی که واقعا توازن را تغییر دهد، مورد تأیید قرار نمی‌دهد.

این گزارش نوشت، با اینحال کری به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد و از همان ابتدا امیدوار بود که روسیه به این درک برسد که منافع این کشور به بهترین نحو در سایه گذار سیاسی در سوریه حاصل می‌شود.

«جیمز کلاپر» مدیر اطلاعات ملی آمریکا در جلسه‌ روز سه‌شنبه (دیروز) در ارزیابی‌ انگیزه‌های روسیه در سوریه گفت: «افزایش مداخله روسیه به ویژه افزایش حملات هوایی این کشور، احتمالاً به رژیم سوریه کمک می‌کند که نواحی کلیدی در مناطق با اولویت بالا در غرب سوریه همچون حلب را بازپس گیرد».

وزیر خارجه آمریکا تصدیق کرد که «پختگی» در مذاکرات بسیار حائز اهمیت است. اگر یک طرف فکر کند که در حال برد است، تقاضاهایی را مطرح می‌کند که طرف بازنده آن را نمی‌پذیرد و قتل عام و کشتار در سوریه ادامه می‌یابد. وی همچنین گفت که انجام ندادن «آخرین تلاش» برای رسیدن به آتش‌بس در سوریه، یک «قصور دیپلماتیک» خواهد بود.

وی ادامه داد: «ما در حال محک زدن جدیت روسیه و ایران هستیم و اگر آن‌ها جدی نباشند، باید طرح جایگزین (Plan B) مورد بررسی قرار گیرد… شما (ایران و روسیه) فقط نمی‌توانید آنجا حضور داشته باشید».

طبق این گزارش، گرچه کری درباره گزینه‌های نظامی خاص در سوریه حرفی به میان نیاورد، امابه کلیاتی از این طرح اشاره کرد و گفت که هدف «رهبری ائتلافی علیه داعش و حمایت از معارضان علیه اسد است».

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که اوباما از قبل به پنتاگون و جامعه اطلاعاتی آمریکا دستور داده است که «سخت‌تر و سریع‌تر» علیه داعش حرکت کنند به طوریکه این گروه تروریستی «هرچه سریعتر، مهار، سرکوب، تضعیف و دفع شود».

کری در پاسخ به این سوال که آیا اوباما از تاکتیک‌های تهاجمی‌تر نیروهای عملیات ویژه حمایت می‌کند، گفت که اوباما «از قبل تصمیم گرفته تا نیروهای عملیات ویژه را وارد عمل کند و تصمیم گرفته تا چگونگی عملیات این گروه را به محک گذارد».

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه واشنگتن «قطعا» پیشنهادات اخیر عربستان و امارات برای اعزام نیروی زمینی به سوریه را می‌پذیرد، گفت که نیروهای ویژه کشورهای عربی می‌توانند «به طور چشمگیری ظرفیت وارد آوردن ضربه بزرگتر و سریعتر به داعش را تقویت کنند».

کری همچنین به توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد و گفت: «تندروها، زندگی را برای (محمد جواد) ظریف (وزیر خارجه ایران) و (حسن) روحانی (رئیس‌جمهور ایران) بسیار سخت کردند، همانطور که تندروها در آمریکا، که البته من آن‌ها را تندرو نمی‌نامم، بلکه به آن‌ها مخالف می‌گویم، اوضاع را برای مذاکره‌کنندگان ما دشوار کردند».

طبق این گزارش، کری در خصوص هرگونه تلاش ایالات متحده برای حمایت از اردوگاه روحانی در انتخاباتی ماه آینده هشدار داد و گفت: «بدترین چیزی که می‌توانیم انجام دهیم، دخالت است».

کری در پایان این مصاحبه به پیشنهاد رابرت مرداک امپراطور رسانه‌ای غرب که گفته بود وی باید نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود، واکنش نشان داد و گفت قصد ندارد این کار را انجام دهد.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff