کرباسچی مبدع ورود پول کثیف به عرصه انتخابات
+ پ -
کرباسچی مبدع ورود پول کثیف به عرصه انتخابات

لیست اصلاح طلبان برای بدست آوردن کرسی های مجلس در سال ۹۴ دست به دامن کرباسچی که بسیاری او را مبدع ورود پول های کثیف به عرصه انتخابات و بدنه سیاسی کشور است شده اند.

به گزارش پیارم ، این روزهای کرباسچی دایه دلسوزتر از مادر شده و به حمایت از اصلاح طلبان تن داده است که در سالهای نه چندان دوو قباش بوی فساد اقتصادی می داد، شهردار سابق تهران که بسیاری او را مبدع ورود پول های کثیف به بدنه سیاسی کشور می دانند امروز نقش حامی اصلاح طلبان را بازی می کند.
این روزها بسیاری از جریان های سیاسی کشور در حال بستن لیست های انتخاباتی خود برای انتخابات ۷ اسفند هستند اما خبرها همچنان از وجود اختلاف در اردوگاه اصلاح طلبان حکایت دارد، جبهه اصلاحات عارف را سر لیست خود می داند اما کارگزارانی ها با سردمداری کرباسچی به خاطر کینه های دیرینه نسبت به عارف نظر دیگری را دارند.
اختلاف اصلی اصلاح‌طلبان، اختلاف حزب کارگزاران با شخص عارف است برخی از اعضای این حزب اعتقاد دارند عارف به اندازه‌ای کاریزما نیست که بتواند سبد رای سایر افراد لیست اصلاح‌طلبان را پر کند.
از همین رو کرباسچی لیدر اصلاح طلبان و جریان اصلاحات شده است و این روزها باعث برهم زدن وحدت اصلاح طلبان شده است.
با توجه به تغییر و تحولاتی که طی سال‌های گذشته در فضای سیاسی کشور ایجاد شده است کارگزارانی ها در زمره اصلاح طلبان تعریف می‌شوند اما در سینه علاقه مندان به سیاستمداران راست گرا هستند. آنها جریان اعتدالی اصول گرا را کارآمدتر از اصلاح طلبان به ویژه نیروهای نزدیک به رئیس دولت اصلاحات می‌دانند به اعتقاد برخی مخالفت با سرلیستی عارف نیز به همین معناست.
ناگفته هویداست که کرباسچی از مخالفین سرسخت خاتمی است. او حتی در جریان انتخابات سال ۸۸ و در همایش حزب اعتماد ملی در حضور مهدی کروبی به جای انتقاد از سیاست‌های احمدی نژاد، لب به گلایه و شکایت از رفتار خاتمی و دوستانش پرداخت. کرباسچی به دلیل اینکه اعتقاد دارد خاتمی و اصلاح‌طلبان در ماجرای به زندان رفتن او در زمان شهرداری از این جریان سیاسی گلایه مند است.
او حتی در جریان انتخابات سال ۸۸ به طرفداری از مهدی کروبی وارد میدان شد. کروبی در میان اصلاح طلبان آن زمان ایران اصول گرا تر از دیگران بود.
با این تفاسیر کرباسچی که به عنوان بنیانگذار فساد اقتصادی شناخته می شود این روزها به عنوان یکی از اعضای شورای مشورتی اصلاح طلبان در پی تهیه و تأیید لیست اصلاح طلبان برای انتخابات ۷ اسفند است.
کارگزارانی ها که بعد از انتخاب حسن روحانی بعد از چند سال سکوت دوباره جان گرفته اند و خود را آماده تصاحب کرسی ها سبز بهارستان کرده اند به نظر می‌رسد آنها می‌خواهند مسیر خود را از مسیر اصلاح طلبان جدا کنند.
کارگزاران که نزدیک ترین جریان سیاسی به روحانی هستند این روزها تلاش می کنند تا عارف را به زیر بکشند و تحت زعامت کرباسچی لیست مشترک منتشر کنند.
در هر حال کاندیداهای اصلاح طلب قرار است توسط کسی تأیید شوند که پرونده فساد اقتصادی وی همچنان باز بوده و چندین سال به خاطر مشکلات مالی در زندان سپری کرده است.در هر حال عده ای که سودای مجلس پنجم را در سر می پرورانند حاضر هستند برای بازآفرینی مجلس پنجم بسیاری را پله کنند، البته در لابلای اظهار نظرهای برخی حامیان دولت، گزاره‌ای مهم و تعیین‌کننده ای به چشم می‌خورد مبنی بر اینکه وضع مطلوب آنها برای مجلس دهم، مجلسی شبیه به دوره پنجم است.جدای از اختلافات گسترده در اردوگاه کارگزارنی اصلاح طلبی باید دید بالاخره دود سفید از دود کش اردوگاه این جریان برای رسیدن به جمع بندی در ارائه لیست برای انتخابات پیش‌رو بلند می‌شود؟!
تجربه نشان داده است منشأ پول های کثیف در انتخابات نیز فسادهای مالی افراد و اختلاس های آنهاست؛ متأسفانه پول های کثیف در انتخابات های مختلف نقش های زیادی داشته است.
ورود پول‌های کثیف به انتخابات با ورود افرادی به این عرصه رقم می خورد که عملکردهای آنها همواره مورد سوال همگان بوده است؛ این افراد با حمایت های مالی خود در ایام انتخابات یک تنه نقش یک حزب را بازی می‌کنند.
کرباسچی به عنوان کارگزارانی که هدایت جریان اصلاح طلبان را به دست گرفته است سابقه درخشانی در خصوص ورودش به انتخابات ها به عنوان مشاوره نداشته است.
او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از نامزدی مهدی کروبی حمایت کرد و به عنوان معاون اول او در صورت پیروزی معرفی شده بود.
پس از انتخابات در روز ۲۳ خرداد کرباسچی در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفت: تعداد افرادی که در ستادهای کروبی فعالیت داشتند بالای ۳۰۰ هزار نفر بودند و تقلب در این انتخابات امری واضح است؛ این اظهارات وی در حالی بود که برخی منابع از رأی کرباسچی به میرحسین موسوی صحبت می کردند که خود کرباسچی نیز این ادعا را رد نکرد.
در سال ۱۳۷۷ در دومین سال دورهٔ اول ریاست جمهوری خاتمی، کرباسچی که همراه حزب کارگزاران سازندگی از طرفداران کلیدی خاتمی در انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ بود، به همراه عدهٔ دیگری از معاونانش و شهرداران مناطق تهران دستگیر و بازجویی شد.
جلسات محاکمه کرباسچی هر شب به طور مستقیم از تلویزیون پخش می شد و این همزمان با برگزاری مسابقات جام جهانی ۱۹۹۸ در تلویزیون کشور بود.
رسیدگی به اتهامات غلامحسین کرباسچی به عنوان شهردار تهران و حدود ۱۰۴ متهم دیگر پرونده اختلاس در شهرداری که همگی مدیران بالادستی و میانی شهرداری و پیمانکاران را تشکیل می دادند، در هشت جلسه به طول انجامید.
در جریان برگزاری این جلسات گمانه زنی ها و تحلیل های متعددی در باب اتهامات غلامحسین کرباسچی مطرح می شد.
کرباسچی از سوی قاضی غلامحسین محسنی اژه‌ای به اتهام جرایم مالی محاکمه و به ۳ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از مشاغل دولتی و جزای نقدی محکوم شد؛ وی از جمله متهم به استفاده از امکانات شهرداری تهران در جهت حمایت از کاندیدای خاص در انتخابات هفتم ریاست جمهوری بود که پیش از محاکمه به اتهام اختلاس مدتی را در بازداشت گذراند. کرباسچی سرانجام پس از طی نزدیک دو سال حبس، از زندان آزاد و به فعالیت‌های غیر دولتی مشغول شد و در اسفند سال ۱۳۸۵ دادگاه مطبوعات، روزنامه هم‌میهن را که کرباسچی مدیر مسئول آن بود، از اتهاماتی که در سال ۱۳۷۹ مبنای توقیف آن شده بود تبرئه کرد.
این روزنامه از اواخر اردیبهشت ۱۳۸۶ به سردبیری محمد قوچانی دوباره منتشر شد که پس از انتشار ۴۳ شماره از آن به دلیل نقض دادرسی دوباره توقیف شد هرچند که گروه دست‌اندرکاران هم میهن پس از توقیف روزنامه و ناامیدی از انتشار روزنامه‌ای تازه، هفته نامه محلی شهروند امروز را در سطح کشور فعال کردند.
شاید ورود پول به عرصه انتخابات بحث جدیدی نباشد، اما ورود افرادی که مشکلات اقتصادی فراوان در پرونده خود داشتند، امروزه شائبه ورود پول های کثیف در انتخابات را بیشتر و پر رنگ تر می کند؛ چرا باید کسانی که در هنوز پرونده های اقتصادی آنها باز است مادر خرج لیست های کاندیداها در انتخابات شوند؟

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff