کتاب، بهترین و موثرترین عنصر در تربیت کودک و نوجوان است
+ پ -
کتاب، بهترین و موثرترین عنصر در تربیت کودک و نوجوان است

در جهان امروز وسایل الکترونیکی و تصویری برای رساندن مفاهیم فرهنگی به ذهن و دل کودک فراوان می باشد اما در بین همه این عوامل، کتاب از موقعیت و ویژگی خاصی برخوردار است و هنوز برتری خود را نسبت به این وسایل پیشرفته حفظ کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ و به نقل از  فرهنگ کده ،روز جهانی کتاب کودک ۲ آوریل (برابر با ۱۴ فروردین) به افتخار زادروز هانس کریستین اندرسن، نویسنده داستان‌های کودکان نامگذاری شده‌است و روز جهانی کتاب کودک از سال ۱۳۴۹ در ایران به رسمیت شناخته شده‌است و وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۵۰ روز ۱۴ فروردین هر سال را روز جهانی کتاب کودک در ایران اعلام کرد.

مراسم بزرگداشت این روز هر سال در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود و ایران نیز در سال ۱۳۷۱ (۱۹۹۲) برگزارکننده این مراسم بود و کودکان سازندگان نسل آینده هرجامعه ای هستند و از آنجا که جامعه پویا جامعه ای است که با برنامه ریزی و آینده نگری همواره تطور و تحول را در بستر زمان جستجو و نظاره کند ، توجه به آینده سازان هر جامعه ای در اولویت است.

کتاب از نمادها و نشانه های فرهنگ و تعالی فرهنگی هر اجتماعی است ،نام جوامع متمدن و تاریخ تمدن بشر با کتاب و ثروت های کتابخانه ای که عبارت است از علم و آگاهی مکتوب به هم آمیخته است.

koodak-ketab

همچنین کتاب، بهترین و موثرترین عنصر در تربیت کودک و نوجوان است و می توان با استفاده از آن در بهبود وضعیت جامعه و افزایش فرهنگ عمومی بهره جست و در جهان امروز وسایل الکترونیکی و تصویری برای رساندن مفاهیم فرهنگی به ذهن و دل کودک فراوان می باشد اما در بین همه این عوامل، کتاب از موقعیت و ویژگی خاصی برخوردار است و هنوز برتری خود را نسبت به این وسایل پیشرفته حفظ کرده است.

وظیفه والدین و مربیان آشنا نمودن کودکان و نوجوانان با کتابهای مناسب و تشویق به مطالعه آنها است ،انس کودکان با کتاب ، تضمینی بر استحکام تربیت و فرهیختگی نسل آینده یک جامعه می باشد ، در این مسیر توجه به ماندگاری تربیت در کودکان و جاودانگی هر آنچه در کودکی در ذهن انسان نقش می بندد بسیار مهم است.

پس از انقلاب اسلامی بر اساس تعالیم آسمانی اسلام که طلب علم را فریضه ای برای هر مسلمان می داند، توجه به کتاب کودکان و نوجوانان روند مطلوبی به خود گرفت و برنامه ریزان تدوین کتب کودکان و پدید آوردگان آن ، با توجه به نیازهای تربیتی و روانشناسی کودک ،تحولات جهان ، ضرورت های آینده زندگی و نسل های آتی با تالیف و نشر بیشتر و مختلف کتب کودکان و نوجوانان موجبات تشویق و ترغیب کودکان به انس با کتاب را فراهم آورند و حجم آثار مکتوب برای کودکان نسبت به گذشته افزایش چشمگیری یافت.

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff