کاهش 7درصدی جرائم در استان هرمزگان/ مواد مخدر نقش مهمی در ارتکاب جرم دارد
+ پ -
کاهش ۷درصدی جرائم در استان هرمزگان/ مواد مخدر نقش مهمی در ارتکاب جرم دارد

رئیس دادگستری استان با بیان اینکه میانگین جرایم در استان رو به کاهش است، گفت:حدود کاهش ۷درصدی انواع سرقت، افزایش قتل عمد، افزایش آدم ربایی در استان را شاهد بودیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس؛ حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق اکبری، رئیس دادگستری کل استان هرمزگان با بیان تبیین عملکرد و جایگاه قوه قضائیه گفت: قوه قضاییه به عنوان یکی از ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تکالیف متعدد و مهمی از جمله رسیدگی به شکایات و برگرداندن حقوق دیگران را بر عهده دارد.

رئیس دادگستری کل استان هرمزگان  پیشگیری از وقوع جرم را از دیگر وظایف خطیر دادگستری دانست و افزود: قوه قضاییه همواره در صدد بوده تا با کمک دیگر دستگاه‌های اجرایی از بروز هرگونه جرم و جنایت در کشور جلوگیری کند و  آمار آسیب های اجتماعی در جامعه را کاهش دهد.

اکبری با اشاره به اینکه سازمانها زندان وظیفه نگهداری، تربیت، اصلاح و بازدارندگی دارد، اظهار کرد: زندانهای موجود در کشور ایران نسبت به کشورهایی که مدعی حقوق بشر بوده و برای انسانها ارزش قائل نیستند ، حقوق بشر را رعایت کرده و از مناسب ترین زندانهایی هستند که امکانات آسایشی و رفاهی  همچنین کارگاههای آموزشی برای زندانیان تدارک دیده شده است.

وی  تصریح کرد: در قانون آیین دادرسی کیفری جدید تغییر نگاه حقوق شهروندی پررنگ تر شده است لذا  قوه قضائیه با اطلاع و یا بدون اطلاع قبلی مرتب بازداشتگاههای خارج از زندان، کلانتری، آگاهی و پاسگاههای موچود در سطح شهر را بازرسی و چگونگی نحوه رسیدگی به پرونده ها و مجرمین همچنین نحوه  دسترسی افراد  به خانواده و گرفتن وکیل که حق قانونی افراد می باشد بررسی می کند.

اکبری افزود: قوه قضائیه علاوه بر اینکه به پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح نظارت دارد به رعایت حفظ حقوق شهروندی نیز توجه کافی دارد لذا در استان هرمزگان تمام تلاش برای تسریع در رسیدگی به امور شهروندان به کار گرفته می شود با این حال طبیعت برخی  پرونده ها باعث کاهش سرعت در رسیدگی به پرونده ها است.

رئیس دادگستری کل استان هرمزگان با تاکید بر اینکه دادگستری استان هرمزگان در وظایف ذاتی و قانونی خود تلاش می کند، بیان کرد: علاقه ای به محبوس و سلب آزادی افراد نداریم اما با توجه به اینکه فرد خود را در معرض جرم قرار داده است و از آن فرد شاکی شده اند لذا برای  رسیدگی به پرونده مدنی بازداشت اما می تواند از امکاناتی چون مرخصی، اشتغال به کار، ارفاق های قانونی و تعلیق استفاده کند اما با این اوصاف افرادی وجود دارند که آزادی آنها موجب عذاب شهروندان و جامعه خواهد بود برای دفاع از حق جامعه امکان استفاده از مزایای مطرح شده برای آنان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه دستگاه قضا پیرامون مسائل داخلی و خارجی است،  افزود: با وجود چند دستگاه نظارتی یکی دیگر از اقدامات قوه قضائیه خودکنترلی است هدف از وجود حفاظت و اطلاعات دادگستری سالم سازی دستگاه قضایی است که کارکنان در دام شیادان و کلاهبردارن نیفتند که با واسطه با قاضی صحبت کرده و مانع از عدالت در رسیدگی به پرونده ها شود.

اکبری با توجه به اینکه میانگین جرایم در استان رو به کاهش است، گفت:امسال در مقایسه به ۹ماهه سال گذشته برخی ازجرایم افزایش و برخی کاهش یافته است حدود  کاهش ۷درصدی انواع سرقت،  افزایش قتل عمد، افزایش آدم ربایی در استان را شاهد بودیم که آدم ربایی بصورت گروگان گیری بوده است که پس از مدتی رها شده و ناشی از موادمخدر بوده چون مواد مخدر نقش مهمی در جرایم دارد.

رئیس دادگستری استان خاطرنشان کرد:  در بندرعباس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی جهت سریع در امور مراجعین راه اندازی شده است که ارباب رجوع بدون مراجعه حضوری به دستگاههای قضایی درخواستهای خود را ثبت کرده و از طریق سامانه الکترونیکی به واحد مربوطه جهت پیگیری ارسال می شود در آینده درصدد هستیم در سایر شهرستانهای استان راه اندازی شود البته سامانه های دیگری هم درحال برنامه ریزی است که به محض ابلاغ اجرا می شود چون این تکنولوژی نقش مهمی در نظارت  ارزیابی امور و کاهش اقدامات یدی است.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff