کاشت 1500 نهال حرا برای نخستین بار در سواحل میناب
+ پ -
کاشت ۱۵۰۰ نهال حرا برای نخستین بار در سواحل میناب
با هدف حفاظت از منابع طبیعی صورت گرفت؛

کاشت ۱۵۰۰ نهال حرا برای نخستین بار در سواحل میناب

به همت جوامع محلی و با هدف حفاظت از منابع طبیعی یک هزار و ۵۰۰ اصله نهال حرا در خور ها و کرانه های ساحلی میناب کاشته شد.

مهدی مجتهدی، کاشناس ارشد محیط زیست از انجمن محیط زیستی دامون در گفت و گو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز، اظهار داشت: این اقدام در راستای تدوین مدیریت جامع زیست بومی تالاب بین المللی رود شور، شیرین و میناب صورت می گیرد.

وی با بیان این که در طرح مدیریت جامع زیست بومی تالاب بین المللی رود شور، شیرین و میناب چند هدف راهبردی و استراتژیک در نظر گرفته شده، افزود:حفظ تنوع زیستی حیات وحش تالاب، معیشت پایدار و بهره گیری از مشارکت مردم از مهمترین اهداف است.

مجتهدی در ادامه گفت: بحث هایی نظیر مدیریت منابع آب هم در کنار این اهداف قرار دارد و به عنوان اهداف کلان مدیریتی است که برای حفظ و مدیریت تالاب باید محقق شود.

مدیر انجمن محیط زیستی دامون با بیان این مطلب که برنامه مدیریت زیست بومی می بایست در شورای برنامه ریزی استان مصوب شود، افزود:پیش از آن باید این طرح عملی شود و تغییر رویکرد مدیریت آن تحقق یابد به گونه ای که مردم نیز شاهد آن باشند.

این کارشناس ارشد محیط زیست ادامه داد:به عنوان برنامه ای تحت عنوان برد سریع در بازه زمانی کوتاه شش ماهه اقداماتی انجام می شود که هم مشارکت مردم را جلب کند، هم به معیشت آنها کمک کند و هم در راستای حفاظت از تالاب باشد.

وی جنگل کاری مشارکتی را فعالیتی ارزشمند دانست و با بیان این که در هرمزگان نمونه های موفقی در قشم و بندرلنگه وجود دارد، گفت: تا کنون در میناب چنین فعالیتی صورت نگرفته بود و همیشه پیمانکاران به تولید و کاشت نهال حرا ورود کرده اند.

مدیر انجمن دامون اظهار داشت:در پیمانکاری بیشترین سود بدون مسوولیت اجتماعی وجود دارد در حالی که مردمی که در اینجا زندگی می کنند خیلی دلسوزانه تر کار می کنند.

مجتهدی با ذکر این مطلب که جنگل های حرا و اکوسیستم های مانگرو در دنیا به عنوان زیستگاه مهم و حمایت کننده تنوع زیستی شناخته شده است، افزود:هر چه حرا وضع خوبی داشته باشد آبزیان آن منطقه نیز اوضاع خوبی خواهند داشت.

وی بیان کرد:در جنگل کاری مشارکتی کاشت، پرورش در منزل و انتقال نهال به عرصه و مراقبت از آن نیز به عهده خود مردم و جوامع محلی است.

این کارشناس ارشد محیط زیست اضافه کرد:امسال با سه هزار نهال به صورت آزمایشی در بنادر تیاب و کرگان این حرکت آغاز شده است.

وی افزود:تشکل های منابع طبیعی، محیط زیست و گردشگردی در این مناطق در حال راه اندازی و ثبت است تا فعالیت هایی نظیر جنگل کاری به شکل فعالیت اقتصادی انجام دهند.

مدیر انجمن دامون پایداری این طرح را مهم و ضروری دانست و گفت:حفظ و پایداری این طرح در گرو فراگیری دانش فنی آن که شامل کاشت و نگهداری است باید بومی شود.

این فعال محیط زیست روند ثبت تشکل های محلی در میناب را امیدوار کننده دانست و گفت:این حرکت ارزشمند می تواند معیشت مردم را تضمین کند.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به طرح دفتر حفاظت از تالاب های کشور، چشم انداز بلند مدت این طرح را حفظ تالاب بین المللی ارزشمند میناب به همت مردم و جوامع محلی عنوان کرد و گفت:بهره برداری پایدار، حفاظت و احیاء تنوع زیستی تالاب، کمک برای حل و دوری جستن از کشمکش در میان ذینفعان تالاب، افزایش درآمد از اکوتوریسم، افزایش درآمد صیادان از دیگر اهداف این طرح است.

وی اظهار داشت:انجمن دامون یا جوانان حافظ زمین، تشکلی مردم نهاد علاقمند و فعال در حوزه محیط زیست است که با رویکرد تعامل مسوولانه، ایجاد هم افزایی و انسجام بخشی فعالیت ها، برای حفظ و ارتقای موثر سرمایه­ های ملی و منابع طبیعی و جلوگیری از تخریب سرزمین، با استفاده های از شیوه های نوین و علمی مدیریت محیط زیست، از طریق جلب مشارکت مردمی و توانمند سازی آنها فعالیت می کند.

مجتهدی اظهار داشت:کاشت نهال حرا در خور تیاب، بندرکرگان و خور شنبه آباد کهنه شهر کرگان با همکاری تشکل مردم نهاد نگاهبانان جلگه میناب، اداره منابع طبیعی و محیط زیست هرمزگان، انجمن دامون و با حضور ۹۵ نفر از جوامع محلی صورت گرفت.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff