تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 505910
تاریخ انتشار:شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۱۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
سواحل رو سیاه از تراژدی قلیان و زغال!

کاسبی با سلامتی شهروندان در سواحل جنوبی/گردشگران، هتل نشینی را به ساحل گردی ترجیح می دهند

قلیان فروشان چنان ساحل بندرعباس را در تسخیر خود در آورده اند که هیچ مکانی را برای تفرج خانواده ها خالی نگذاشته اند و یافتن مکانی بدون دود و دم در ساحل بندرعباس به مثابه یافتن دری گران بها شده است.

کاسبی با سلامتی شهروندان در سواحل جنوبی/گردشگران، هتل نشینی را به ساحل گردی ترجیح می دهند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ استان هرمزگان به واسطه همجواری با دو دریای بزرگ خلیج فارس و عمان دارای سواحل ناب و طولانی بوده که همگان آن را به ساحل و دریای با صفایش می شناسند به طوری که هر ساله گردشگران فراوانی برای گذراندن اقات فراغت خود به این استان سفر می کنند.

بندرعباس به عنوان مرکز استان هرمزگان با برخورداری بیش از ۲۰ تا ۲۵ کیلومتر نوارساحلی یکی از ساحلی ترین شهرها به شمار می رود که در تمام فصول سال میزبان خیل عظیمی از گردشگران و توریست های داخلی و خارجی است.

ساحل دریا همواره برای انسان ها آرامبخش بوده به طوری که بزرگسالان در کنار آن علاوه بر ورزش به گفتگو و دورهمی خانوادگی می پردازند و کودکان در آن محل ها مشغول به بازی و تخلیه هیجانات کودکی می شوند.

هوای آزاد، آب دریا، صدای دلنواز امواج، نور طبیعی خورشید و نسیم دلنواز شرجی سواحل خلیج فارس نیروی جاذبه ای دارد که تنها با یکبار مسافرت به این شهر دریایی هر گردشگری سفر به این منطقه را برنامه های ثابت گذراندن اوقات فراغت خود قرار می دهد.

طبق بررسی کارشناسان قدم زدن بر روی ماسه های ساحل  علاوه بر آرامش روحی و روانی، باعث تقویت عضلات پا برای کودکان نیز می شود و این امر بیش از هر چیزی اهمیت سواحل را برای جوامع روشن می سازد.

خداوند نعمت بزرگ دریا را نصیب استان هرمزگان نموده که مسئولان استانی و کشوری با سرمایه گذاری و توجه به این سواحل می توانند علاوه بر اشتغال بومیان این منطقه تحول عظیمی را در رونق اقتصاد استان های همجوار نیز داشته باشد.

مراکز عرضه قلیان چهره ساحل را مخدوش ساخته است

در حالی که کشور های مختلف از وجود دریا بهره جسته و یا اینکه سواحل مصنوعی برای در آمد زایی به وسیله رونق ورزش های آبی و ایجاد کلوپ های مختلف کسب در آمد می کنند؛ اما سواحل جنوبی کشور به خصوص ساحل بندرعباس به جای تبدیل شدن به تفرجگاه اصلی شهر تبدیل به مکانی برای عرضه قلیان شده به طوری که سراسر ساحل را دود قلیان فرا گرفته است.

شهر بندرعباس که پایتخت اقتصادی کشور به شمار می رود، با همت والای مسئولان استان فاقد شهربازی مناسب بوده و تنها گزینه باقی مانده برای شهروندان بندری دریا و ساحل آن برای گذراندن اوقات فراغت است؛ اما چیزی که در سال های اخیر موج نارضایتی شهروندان را به دنبال داشته وجود مراکز عرضه غیر مجاز قلیان در خط ساحلی این شهر است.

قلیان فروشان چنان ساحل را در تسخیر خود در آورده اند که هیچ مکانی را برای تفرج خانواده ها خالی نگذاشته اند و یافتن مکانی بدون دود و دم در ساحل بندرعباس به مثابه یافتن دری گران بها شده است.

هر چند که در بازه های مختلف زمانی طرح های آبکی در سطح سواحل هرمزگان برای جمع آوری مراکز عرضه قلیان اجرا می شود اما به دلیل قاطع نبودن آنها تنها به چند روز تعطیلی ختم می شود و بعد از آن همچنان ساحل را دود قلیان فرا می گیرد.

بندرعباس با دارا بودن دو بندر مهم رجایی و باهنر، پالایشگاه های بزرگ نفت،گاز و بنزین و شرکت های بزرگ تجاری میزبان مهمان های مختلف داخلی و خارجی است که آنها ساحل خلیج فارس را برای گردش بر می گزینند اما وجود مراکز عرضه قلیان چنان چهره ساحل را مخدوش ساخته که در خور شان این شهر تجاری نیست.

با آمار گیری از استان های ساحلی همجوار نیز مشخص می شود عرضه قلیان در سواحل جنوبی کشور در خلع قانون بر خورد جدی با آن رشد قارچ گونه داشته به طوری که ساحل را برای ورود افراد عادی و خانواده ها مسموم ساخته است.

با توجه به مضرات استفاده از قلیان و رشد مراکز عرضه قلیان در سواحل جنوبی کشور هشدارهای فراوانی توسط مسئولان استانی و کشوری نسبت به این موضوع داده شده؛ اما انگار عزم و ارده ای جدی برای مقابله با آنها وجود ندارد و تنها در محدوده ای از زمان با آن مبارزه کرده و هیچ گونه ساماندهی برای آنها قرار نمی دهند.

کشیدن قلیان دروازه ورودی به اعتیاد

چندی پیش دکتر محمدرضا مسجدی، رئیس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور در سومین کنگره ملی دخانیات و سلامت با محوریت پیشگیری و کنترل دخانیات در بندرعباس با ابراز نگرانی از عرضه قلیان در مکان‌های تفریحی این شهر ازجمله بلوار ساحلی اظهار کرد: یک خانم باردار اگر از این مسیر عبور کند دود از طریق مادر و جفت وارد بدن جنین می‌شود و در نهایت رشد جنین متوقف خواهد شد و در برخی موارد احتمال سقط‌ جنین نیز به همراه دارد.

رئیس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور افزود: اگر نوزاد هم متولد شود احتمال ابتلای نوزاد به آسم وجود دارد و عوارض دود ناشی از دخانیات از زندگی جنینی تا سالمندی ادامه پیدا می‌کند.

مسجدی با اشاره به اینکه سالانه نزدیک به ۶۰ هزار نفر در کشور به دلیل استعمال دخانیات و بیماری‌های ناشی از آن فوت می‌کنند، خاطر نشان کرد: ۸۰ درصد کسانی که به اعتیاد دچار می‌شوند از قلیان و سیگار شروع کرده‌اند.

هر چند که صحبت های رئیس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور چندین ماه می گذرد اما همچنان مسئولان استان در خواب غفلت به سر می برند و حرکت انقلابی و سازنده برای پیشگیری از عرضه قلیان در سواحل این شهر را انجام نداده اند.

ساحل گردی زنان باردار ممنوع!

دکتر فاطمه نوروزیان، مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی در امور بانوان در گفتگو اختصاصی باخبرنگار هرمز با اشاره به عرضه قلیان در سواحل بندرعباس اظهار کرد:  تازمانی که سواحل بندرعباس خالی از قلیان نشود حضور زنان باردار به ساحل ممنوع است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد: دود قلیان و دخانیات به طور کل یکی از عوامل ایجاد سرطان، آسم بوده و مشکلات تنفسی برای زنان باردار و خطر بروز نقایص جنینی می شود همچنین کشیدن قلیان باعث بالا رفتن فشار خون و ایجاد بیماری های قلبی و سکته ها را افزایش می دهد.

نوروزی تاکید کرد: توصیه می کنیم زنان باردار از حضور در مکان های که قلیان مصرف می شود چه در داخل کافی شاپ های که سقف بسته  و چه در ساحل که درهوای باز است خوددارای کنند.

وی با بیان اینکه علاوه بر زنان باردار کودکان هم درخطربروز بیمارهای ناشی از دود قلیان هستند، افزود: عبور از ساحل بندرعباس احتمال سقط جنین را بالا می‌برد دود قلیان و کشیدن دخانیات توسط مادر تاثیری بر روی مغز کودکان در رشد و همچنین مشکلات تنفسی برای آنها به وجود می آورد.

مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در امور بانوان خاطرنشان کرد:مصرف قلیان و دخانیات به این میزان تهدیدی جدی برای سلامتی افراد جامعه است که برای زنان باردار باعث بروز نقایص جنینی ومیزان خونرسانی به جفت راکت می کند.

گردشگران، هتل نشینی را به ساحل گردی ترجیح می دهند

محبی، یکی از گردشگران اصفهانی در کنار ساحل بندرعباس در گفتگو اختصاصی با خبرنگار هرمز اظهار کرد: از شهر خود برای گذراندن اوقاتی خوش در کنار ساحل نیلگون خلیج فارس به این شهر آمده ایم اما چنان دود قلیان این فضا را در برگرفته که هتل نشینی را به ساحل گردی ترجیح می دهیم.

این گردشگر با بیان اینکه سواحل یکی از اصلی ترین تفریح گاه ها، برای مردم و گردشگران در مناطقی که از نعمت دریا بهره می برند به شمار می رود، گفت: وجود مراکز متعدد عرضه قلیان در ساحل بندرعباس محیط را برای خانواده ها مسموم ساخته است.

محبی با بیان اینکه وجود مراکز عرضه قلیان در ساحل بندرعباس برای جوانان و نوجوانان بد آموزی دارد، عنوان کرد: دسترسی آسان به قلیان در ساحل بندرعباس برای نوجوانان و جوانان وسوسه انگیز بوده به طوری که از روی کنجکاوی به سوی آن کشیده می شوند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه کشیدن قلیان و سیگار دروازه ورود به اعتیاد به شمار می رود باید هر چه سریع تر و به طور قاطع جلو عرضه قلیان در ساحل را بگیرند و به جای آن مکان های فرهنگی در ساحل ایجاد کنند.

کاسبی با سلامتی شهروندان در ساحل بندرعباس

بهنام اصغری، یکی از شهروندان بندرعباسی در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به عرضه قلیان در ساحل بندرعباس عنوان کرد: مردم این شهر به جای گذارندن اوقات خود در کنار ساحل و در هوای آزاد، دود بسیار مضر قلیان های میوه ای و محلی را تحمل می کنند.

این شهروند افزود: تعداد این افراد به قدری در کنار ساحل زیاد است که بدون هیچ زحمتی می توان آنها را یافت و در چند متری همدیگر در حال کاسبی سلامتی مردم هستند.

اصغری با بیان اینکه ساحل نیلگون خلیج فارس با بوی شرجی و چشم انداز های بسیار زیبای خود یکی از جاذبه های دیدنی برای گردشگران داخلی و خارجی است، گفت: متاسفانه وجود مراکز عرضه قلیان در ساحل بندرعباس باعث ایجاد چشم انداز نازیبا از ساحل شده است.

وی خاطر نشان کرد: از مسئولان خواستاریم که به جمع آوری قلیان ها درکنار ساحل بندرعباس داشته باشند و جای آن را با وجود مراکز فرهنگی و ورزشی پر نمایند.

علی ای حال از مسئولان انتطار می رود همان گونه که در سایر مشکلات استان با همکاری نهاد مختلف به حل و فصل آن پرداخته اند هر چه سریع تر و با حرکت انقلابی ، مراکز عرضه قلیان در سواحل جنوبی کشور به خصوص ساحل بندرعباس را بگیرند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=505910
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

12,659 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی