تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اجتماعی
کد خبر : 384044
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

پایبندی به عفاف ؛ عامل سلامت فرد، خانواده و اجتماع

در جامعه رعایت و پایبندی به عفاف یک رفتار بهنجار و پسندیده است که مورد تایید و تحسین انسان های نیک سرشت و پاک ضمیر است و رعایت آن یکی از ضروریات دین و از حقوق مسلم جامعه است، رعایت عفاف دارای آثار مثبت فردی و اجتماعی است.

پایبندی به عفاف ؛ عامل سلامت فرد، خانواده و اجتماع

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛  مقوله عفاف به عنوان جزء جدایی ناپذیر حیات انسانی بوده که دارای کار کردهای مهم اجتماعی است که برخی از آنها عبارتند از: ایجاد آرامش روانی در فرد، استحکام بیشتر کانون خانواده، حفظ و استیفای نیروی کار در جامعه،فایده اقتصادی،حفظ ارزش های انسانی در جامعه مانند: حیا و متانت، کاهش مفاسد اجتماعی، هدایت، کنترل و بهره مندی صحیح و مطلوب از امیال و غرایز انسانی،تامین و تضمین سلامت و پاکی افراد جامعه.

وجود همین کار کردها و فواید است که حضور عفیفانه زنان در جامعه را ضروری می سازد تا متضمن تعالی فردی و اجتماعی زنان و سلامت خانواده و اجتماع باشد. «البته در عرصه فعالیت های اجتماعی، اسلام حدودی را معین کرده است که این حدود، مربوط به زن و اجازه داشتن او برای فعالیت نیست؛ مربوط به اختلاط زن و مرد است که اسلام روی این مساله حساسیت دارد… اگر این حساسیت اسلام نسبت به روابط و نوع اختلاط زن و مرد رعایت شود، همه کارهایی که مردان می توانند در عرصه اجتماعی انجام دهند، زنان هم ـاگر قدرت جسمانی و شوق فرصتش را داشته باشندـ می توانند انجام دهند … برای او ( دختر ) میدان ها باز است. به شرط رعایت عفت و عفاف و عدم اختلاط و امتزاج زن و مرد»
پایبندی به عفاف از یک مساله کلی تر و اساسی تر ریشه می گیرد و آن این است که اسلام می خواهد انواع التذاذهای جنسی، بصری، لمسی، عاطفی و نظایر آن به محیط خانواده و در محدوده قانونی ازدواج منحصر گردد، وفعالیت اجتماع از آسیب مصون بماند، خلاف سیستم غربی عصر حاضر که کار و فعالیت را با لذت جویی جنسی به هم می آمیزد. علی هذا فلسفه عفاف در اسلام عبارتند از: اول ـ آرامش روانی؛ دوم ـ استحکام پیوند خانوادگی؛ سوم ـاستواری اجتماع .
فواید پایبندی به عفاف
در جامعه رعایت و پایبندی به عفاف یک رفتار بهنجار و پسندیده است که مورد تایید و تحسین انسان های نیک سرشت و پاک ضمیر است و رعایت آن یکی از ضروریات دین و از حقوق مسلم جامعه است، رعایت عفاف دارای آثار مثبت فردی و اجتماعی است. بدیهی است که پایبند نبودن به عفاف دارای تبعات و آثار منفی فردی و اجتماعی بی شماری است که در برخی موارد غیر قابل جبران است.

از این رو در این قسمت لازم است به آثار و فواید رعایت عفاف و مضرات ترک آن در ابعاد فردی و اجتماعی اشاره دارد.
آثار مثبت فردی رعایت عفاف عبارتند از: اول ـ حفظ ارزش و کرامت انسانی زن؛ دوم ـ ایجاد امنیت و مصونیت برای زن؛ سوم ـ حفظ عفت و پاکدامنی عمومی؛ چهارم ـ تقویت ایمان و تقوا؛ پنجم ـ رشد و تعالی معنوی زن؛ ششم ـ تقویت گوهر حیا در زنان و عنصر غیرت در مردان؛ هفتم ـ پرهیز از مدگرایی؛ هشتم ـ تقویت علاقه مرد به همسرش؛ نهم ـ محدود شدن التذاذهای جنسی و عاطفی به همسر شرعی و کاهش خیانت همسران به یکدیگر؛ دهم ـ سلامت روحی و جسمی .
آثار منفی فردی عدم پایبندی به عفاف عبارتند از: اول ـ تضعیف و یا تخریب شخصیت و ارزش انسانی زن؛دوم ـ صلب امنیت زنان و دختران؛ سوم ـ سست شدن ایمان و تقوا؛ چهارم ـ تضعیف و یا تخریب گوهر حیا در زنان و عنصر غیرت در مردان؛ پنجم ـ مدگرایی؛ هفتم ـ کشاندن التذاذهای جنسی و عواطف از روابط همسران به اجتماع و افزایش خیانت همسران به یکدیگر؛ هشتم ـ افزایش ابتلا به نواع «پسیکوز»ها، «نوروز»ها،اختلالات منش و بیماری های جسمی و جنسی؛ نهم ـ الگوی منفی شدن برای دیگران.
آثار مثبت اجتماعی رعایت عفاف عبارتند از: اول ـ کاهش چشمگیر جرائم و جنایات جنسی و جرایم مرتبط با امور جنسی و در نتیجه کاهش آمار ازدواج؛دوم ـ شیوع انحرافات جنسی در جامعه و کاهش سطح آرامش عمومی؛ سوم ـ سست شدن بنیان خانواده ها و افزایش آمار طلاق؛ چهارم ـ کاهش امنیت عمومی و سلامت اخلاقی به دلیل شیوع فساد و فحشا؛پنجم ـافزایش آمار فرزندان نامشروع .
اقدامات نظام جمهوری اسلامی ایران در گسترش و نهادینه سازی عفاف
لازمه تداوم وبقای انقلاب اسلامی ایران، که هدف احیای ارزش های اسلامی و رشد و تعالی جامعه شکل گرفته و با رهبری امام خمینی و همراهی تمامی اقشار مردم به پیروزی رسیده بود، اجرایی کردن قوانین و دستورات الهی در سطوح و در ابعاد مختلف فردی،خانوادگی و اجتماعی است. در راستای دست یابی به این اهداف در عرصه اجتماع، کیفیت حضور زنان برای مردم مسلمان و رهبر انقلاب، مهم تر از صرف حضور زنان در اجتماع بود؛به همین جهت به تدریج تغییرات اساسی و زیر بنایی در اسلامی کردن قوانین، ساختارها و سیاست های کلان نظام آغاز شد.در این بین از شروط مطرح و مهم در مشارکت زنان که امام خمینی براساس آموزه های ارزشمند دین اسلام بر آن تاکید داشتند و زنان در حضور اجتماعی باید آن را رعایت کنند،پایبندی به عفاف و کیفیت پوشش متناسب با ارزش های اسلامی بود.

 

که هم حضور زنان در اجتماع را میسر و ضابطه مند می کرد و هم محیط اجتماع را سلامت می بخشید بدین منظور امام خمینی در سخنرانی خود در اسفند ۵۷ فرمودند : زن ها در وزارتخانه ها با حجاب باشند مانعی ندارد بروند کار بکنند ، لکن با حجاب شرعی باشد ( صحیفه امام ، ج ۶ ، ۳۲۹ ) در اسلام زن باید حجاب داشته باشد ولی لازم نیست که چادر باشد . بلکه زن می تواند هر لباسی را که حجابش را به وجود آورد اختیار کند . صحیفه امام ، ج ۵ :۳۹۴

 

 

انتهای پیام /

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=384044
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,252 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی