تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اقتصادی
کد خبر : 575474
تاریخ انتشار:شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
موج رضایتمندی مردم از همدلی اقتصادی در جنوب کشور؛

کارستان فروشگاه های منصف در هرمزگان؛ از توزیع کالاهای اساسی به نرخ تولید تا حمایت مالی از اقشار ضعیف جامعه

هنوز هم کسب و کارهایی وجود دارند که با درک اوضاع نابسامان اقتصادی جامعه به فکر معیشت مردم هستند و با نازل ترین حاشیه سود؛ ایفای نقش می کنند.

کارستان فروشگاه های منصف در هرمزگان؛ از توزیع کالاهای اساسی به نرخ تولید تا حمایت مالی از اقشار ضعیف جامعه

به گزارش خبرنگار میدانی شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ اقتصاد و معیشت را می توان یکی از مهم ترین ستون های پایداری جامعه عنوان کرد چرا که اگر جامعه ای از وضعیت اقتصادی و معیشتی نامناسبی برخوردار باشد موجی از نارضایتی شهروندان را به همراه خواهد داشت.

اوضاع اقتصادی با تامین سلامت روانی جامعه نیز همسو با همدیگر هستند چرا که اگر دهک‌های اقشاری جامعه با افزایش نرخ تورم و کالاهای اساسی روبرو شوند فکر و ذهن‌شان مشغول به چگونگی تامین معیشت می شود.

علی‌ایحال در کاهش فشارهای اقتصادی نقش تامین‌کنندگان، تولیدکنندگان، شبکه توزیع و حتی فروشندگان کالاهای اساسی نیز مشهود است .

انصاف در فروش بخش اعظمی از اعتماد سازی را می‌تواند جلب نماید چرا که افزایش نرخ کالاها توسط خرده فروشان نیز می‌تواند در افزایش یا کاهش هزینه تاثیر بسزایی داشته باشد.

خون‌گرمی مردمان جنوب و حس سخاوت و همدوستی باعث شده است که در تمام امورات جامعه نقشی پیشرو و انسان دوستانه داشته باشند.

اکنون که وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه بر روند زندگی اقتصادی مردم تاثیر مستقیم گذاشته است افراد و نهادهایی نیز وجود دارند که با اقدامات منحصر به فرد به دنبال آمید آفرینی اقتصادی و حمایت از زنجیره مصرفی در جامعه هستند.

“فروشگاه‌های منصف” یکی از آن دسته مشاغلی به حساب می آیند که در رابطه با کاهش هزینه‌های معیشتی مردم وارد گود بازار کار شده اند که پس از آغاز کوتاهی از عمر کاری‌شان موجی از رضایتمندی مردمی را به خود اختصاص داده اند.

این فروشگاه‌های زنجیره ای عرضه کالاهای اساسی که بیشتر به هایپرمارکت ها می توانیم آن را تشبیه کنیم، پتانسیل های عظیمی را در دل خود جای داده اند که ورود هر شهروندی به آنجا باعث می شود مشتری ثابت شوند.

مهم ترین وجه تمایز فروشگاه های منصف با سایر فروشگاه‌های مطرح در سراسر کشور را می توان بر پایه مردمی بودن آن عنوان کرد چرا که در تاسیس و اداره آن مردم نقش اصلی را ایفا می کنند.

قاعدتا برای تشکیل چنین فروشگاهی باید پشتوانه ای وجود داشته باشد که این تفکر انسان دوستانه و حمایت از معیشت مردم را داشته باشد که در این راستا ارگانی همچون سپاه امام سجاد(ع) و نیروی مردمی بسیج در استان هرمزگان پای کار آمده‌اند.

نکته ای که بسیار قابل اهمیت است، مسجد محوری در شاکله فروشگاه های منصف می باشد چرا که هدف از تاسیس چنین فروشگاهی منتهی به یک یا چند فروشگاه خاص نمی باشد و با رویکرد هر محله یک فروشگاه منصف با حمایت مساجد و پایگاه های مقاومت بسیج در استان هرمزگان این اقدام صورت گرفته است.

فروشگاه های منصف منشا خیر و برکت فراوان است

کاظمی یکی از ساکنین شهرک توحید شهرستان بندرعباس در این رابطه اظهار کرد: در دورانی به سر می بریم که مشکلات اقتصادی گریبان گیر تمامی اقشار جامعه شده است.

این شهروند بندرعباسی با بیان اینکه مهم ترین دغدغه مردم در زمینه اقتصاد و معیشت می باشد، افزود: به همت پایگاه مقاومت بسیج محله شهرک توحید مغازه ای با عنوان فروشگاه منصف در این محله راه اندازی شده که منشا خیر و برکت فراوانی برای اهالی این محله است.

وی گفت: هدف از تاسیس چنین فروشگاهی کمک به اقتصاد ساکنین محله می باشد که ما مردم محلی در عمل نیز شاهد بوده ایم، محصولاتی که در این فروشگاه عرضه می‌شود متناسب با نیاز جامعه سکونتی در همین محله می‌باشد که ارزان بودن نسبت به تمام فروشگاه های سطح شهر بندرعباس از مزیت های آن به شمار می آید.

صرفه جویی یک میلیون تومانی در خریدهای ضروری

علیزاده یکی دیگر از شهروندان بندرعباسی ساکن در محله شهرک توحید در این رابطه اظهار کرد: مجموع خرید ها بابت مایحتاج ضروری خانواده چهار نفری‌ام قریب به ۳ میلیون تومان در ماه می باشد که با تاسیس فروشگاه منصف در این محله و قیمت های فوق العاده پایین اجناس قابل عرضه، قریب به یک میلیون تومان کاهش هزینه در خرید داشته ام.

این شهروند بندرعباسی با بیان اینکه فروشگاه منصف توسط قرارگاه تحول محله و به همت خود مردم محلی راه اندازی و اداره می شود، ابراز کرد:علاوه بر پایین بودن نرخ کالاها، برکاتی دیگری نیز داشته است که حمایت از نیازمندان و حتی پرداخت هزینه عمل چشم یکی از ساکنین همین محله را می توان نام برد.

اقلام ضروری را به نرخ کارخانه می خریم

حیدری یکی دیگر از شهروندان بندرعباسی ساکن در محله سه راه برق بندرعباس نیز از مزایای راه اندازی چنین فروشگاه هایی در محله های شهرستان بندرعباس سخن گفت و اظهار کرد: با راه اندازی فروشگاه منصف در این محله کمک شایانی به بهبود معیشت مردم و افزایش قدرت خرید آنها شده است.

این ساکن محله سه راه برق بندرعباس گفت: قیمت های اجناسی که عرضه می شود به نرخ کارخانه می باشد که تا کنون با استقبال زیاد ساکنین محلی همراه بوده است.

حیدری همچنین از حضور و فعالیت فروشگاه در شرایط بحرانی کشور سخن گفت و تشریح کرد: در ایامی که برخی از کالاهای اساسی در اوج گرانی قرار گرفته بودند فروشگاه های منصف در سطح شهرستان حامی مردم شدند و با نازل ترین قیمت، معیشت ساکنین محلی را تضمین کردند.

فروشگاه های منصف با هدف کمک به قدرت خرید جامعه راه اندازی شدند

یحیی بهاری مسئول ستادی فروشگاه های منصف در گفت و گو با خبرنگار ما، اهداف تاسیس چنین فروشگاه هایی در استان هرمزگان را تشریح و اظهار کرد: با سخت شدن شرایط اقتصادی و معیشتی برای مردم و با تدبیر فرمانده سپاه امام سجاد(ع)، ابلاغیه تاسیس فروشگاه های منصف صادر گردید که مطالعات میدانی تاسیس این فروشگاه ها در استان هرمزگان از اردیبهشت ماه سال گذشته تا مرداد ماه همان سال به طول انجامید.

بهاری افزود: نیاز سنجی اولیه ما را واداشت که با ۵ محله بندرعباس و محوریت قرارگاه های طرح تحول محلات این کار را آغاز کنیم و به لطف خدا تا کنون بیش از ۵۰ فروشگاه منصف در استان هرمزگان راه اندازی شده که  ۳۵ فروشگاه آن در سطح محله های شهرستان بندرعباس  فعال است.

وی گفت: تا کنون در شهرستان های حاجی آباد، بندرلنگه، بندرخمیر و جزیره هرمز چنین فروشگاه هایی راه اندازی شده است.

مسئول ستادی فروشگاه های منصف استان هرمزگان از  نیازسنجی مردمی در رابطه با عرضه کالاهای اساسی سخن گفت و تشریح کرد: در ابتدا لیست محصولات قابل عرضه را از طریق پیام‌رسان‌های فعال مجازی در اختیار مردم ساکن در محدوده فروشگاه‌های منصف قرار می دادیم و با توجه به نیاز جامعه اجناس در فروشگاه عرضه می شد اما اکنون به دنبال تاسیس فروشگاهی مرکزی هستیم که اجناس با دسترسی راحت‌تر در اختیار مردم قرار گیرد.

بهاری عنوان کرد: تا کنون کار به خوبی پیش رفته است که امیدواریم در آینده نیز با فراق بال بیشتر خدمت رسانی به جامعه را گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه هم افزایی و استفاده از ظرفیت محلی در فرآیند راه اندازی این فروشگاه ها تبیین شده است؛ خاطرنشان کرد: محصولات تولیدی ارگانیک خانگی و صنایع دستی قابل فروش با هدف کمک به اقتصاد صنایع کوچک و مشاغل خانگی در این فروشگاه ها نیز عرضه می شود.

مسئول ستادی فروشگاه های منصف استان هرمزگان اظهار کرد: خرید محصولات کشاورزان هرمزگانی با نرخی بالاتر از نرخ پیشنهادی دلالان و همچنین عرضه محصولات به مشتریان به همان نرخ خرید و همچنین حذف واسطه ها را یکی دیگر از اقدامات تاثیرگذار در زمینه حفظ اقتصاد کشاورزان و افزایش قدرت خرید مشتریان برشمرد.

بهاری از سرشکنی قیمت های دلبخواهی برخی از فروشگاه های عرضه مواد غذایی خبر داد و خاطرنشان کرد: برخی از فروشندگان به دور از انصاف مایحتاج ضروری مردم را با حداکثر قیمت به مردم عرضه می کردند که با آغاز به کار فروشگاه های منصف مجبور به کاهش حاشیه سود شدند.

وی با اشاره به اینک حاشیه سود در فروشگاه های منصف زیر یک درصد می باشد، گفت: سود حاصل از فروش، صرف پرداخت الزامات پایداری فروشگاه ها نظیر اجاره، هزینه برق و در برخی از مواقع کمک های عام المنفعه می شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=575474
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی