کابینه امنیتی اسرائیل با تفاهم به دست آمده در لوزان اعلام مخالفت کرد/نتانیاهو: ایران باید حق بقای اسرائیل را در توافق نهایی به رسمیت بشناسد
+ پ -
کابینه امنیتی اسرائیل با تفاهم به دست آمده در لوزان اعلام مخالفت کرد/نتانیاهو: ایران باید حق بقای اسرائیل را در توافق نهایی به رسمیت بشناسد

کابینه امنیتی رژیم‌صهیونیستی امروز برای بررسی تفاهمات به دست آمده میان ایران و گروه ۱+۵ تشکیل جلسه داد و در پایان با صدور بیانیه‌ای با نتیجه مذاکرات اعلام مخالفت کرد.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی که امروز به ریاست بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی برای بررسی تفاهمات به دست آمده میان ایران و ۱+۵ تشکیل جلسه داده بود، با صدور بیانیه‌ای رسمی با نتیجه مذاکرات اعلام مخالفت کرد.

پیش از این هم بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در گفت‌وگو با باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا، بار دیگر گفت با توافق هسته‌ای با ایران «به شدت مخالف است.»

به نوشته روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست، نتانیاهو علاوه بر این، پس از آنکه ایران و ۶ کشور شب گذشته اعلام کردند بر سر مولفه‌های راهکارهای توافق جامع به تفاهم رسیده‌اند، بیانیه‌ای صادر کرده و گفت: «توافقی که بر اساس این چارچوب باشد، موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کند… گزینه جایگزین، این است که محکم ایستاده و فشارها به ایران را افزایش دهیم، تا جایی که یک توافق بهتر حاصل شود.»

بر اساس تفاهمات به دست آمده،‌ شمار سانتریفیوژهای فعال ایران از ۱۰۰۰۰ دستگاه کنونی به ۶۱۰۴ دستگاه کاهش می‌یابد، که از این تعداد هم ۱۰۰۰ دستگاه در سایت فردو فعال بوده و امکان غنی‌سازی اورانیوم نخواهند داشت. همچنین میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده تا سطح کمتر از ۵درصد ایران هم از ۱۰۰۰۰ کیلوگرم کنونی به ۳۰۰ کیلوگرم کاهش خواهد یافت.

در مقابل قرار است پس از آنکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرای توافق جامع از سوی ایران را تائید کرد، تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران کاهش یابند.

با این حال، امروز یک مقام اسرائیلی که خواسته نامش فاش نشود، به رسانه‌های صهیونیستی گفته است: «این تسلیم در برابر خواسته‌های ایران است و ظرفیت هسته‌ای به وجود می‌آورد که نه برای مقاصد صلح‌آمیز، که برای جنگ است. اگر توافق بر اساس این مولفه‌ها صورت گیرد، آنوقت ما داریم در مورد یک اشتباه تاریخی صحبت می‌کنیم که دنیا را به مراتب خطرناک‌تر می‌کند.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم گفت اسرائیل خواستار آن است که در توافقنامه نهایی، ایران به طور صریح و غیرمبهم به حق بقای اسرائیل  متعهد شود.

نتانیاهو پس از توافق موقتی هم که آذر ماه سال ۹۲ در شهر ژنو به دست آمد، توافق را «یک اشتباه تاریخی» توصیف کرده بود. با این وجود وی پس از آن بارها خواستار عدم امضای توافق جامع و ادامه اجرای توافق موقت شد.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff