تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 542861
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت/

چه کسی برنده شد؟

اگر آنگونه که برخی ناسیونالیست ها و سلطنت طلب ها القا می کنند، می بایست ایرانیان از اسلام متنفر می بودند نه اینکه بیشترین نقش را در تمدن سازی این دین بر عهده بگیرند!

چه کسی برنده شد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ جواد بیژنی کارشناسی مسائل سیاسی هرمزگان در یادداشتی نوشت:هر کسی اندکی تاریخ سرزمین کهن ایران زمین را خوانده باشد می‌داند که ایرانیان در طول تاریخ نوعأ دین مدار، صادق، منصف و حق گرا بوده اند.
در دوره پیش از اسلام بر خلاف بسیاری از اقوام و ملتها، ایرانیان عمدتاً به یکی از آیین‌های آسمانی و غالباً به دین زرتشتی تمسک داشته‌اند.
پس از ظهور اسلام اما مسئله ماهیتاً دگرگون گردید، اسلام به عنوان آخرین نسخه هدایت بشریت از سوی خداوند، از ابتدا داعیه ای جهانی داشت و متعلق به نژاد و سرزمین خاصی نبود اگر چه در میان اعراب آغازید و در مقدس ترین مکان روی زمین، یعنی در جوار کعبه تولد یافت.
از آنجایی که این آخرین ودیعه الهی متعلق به همه ملت های جهان بود، پیغمبر آن که رحمتی برای همه عالمیان خوانده شد، در اولین فرصت پس از هجرت، دعوت جهانی خود را اعلام نمود.
اگرچه پس از رحلت پیامبر، به نوع مواجهه فاتحان مسلمان با ساکنین سرزمین های فتح شده نقدهایی وارد است، و امویان و عباسیان در برخی صحنه ها چهره اسلام را تخریب کردند، اما ملت‌ها با گذشت زمان قدر این گوهر بی همتا را دانستند و میان اصل آیین الهی و رفتار حاکمان و امرا تمایز قائل شدند، بنابراین اندک اندک به آن گرویدند.
در میان ملتهای سرزمین های عرب، ترک، فارس، هندی، مصری و اروپایی که مخاطب اسلام بودند، به شهادت مورخین و تمدن پژوهان، آن ملتی که بیشترین نقش را در برپایی کاخ تمدن باشکوه اسلامی ایفا نمود ایرانیان بودند.
به راستی چرا؟
اگر آنگونه که برخی ناسیونالیست ها و سلطنت طلب ها القا می کنند، می بایست ایرانیان از اسلام متنفر می بودند نه اینکه بیشترین نقش را در تمدن سازی این دین بر عهده بگیرند!
حال آنکه بررسی های تاریخی نشان می دهد این اسلام بود که استعدادهای ذاتی ایرانیان را شکوفا نمود، به طوری که برجسته ترین دانشمندان آن عصر و حتی قرون بعد در رشته های طب، نجوم، ریاضی، علوم فنی و مهندسی، فلسفه و منطق از میان ایرانیان برخواستند.
ایرانیان حتی در علوم اسلامی مثل تفسیر حدیث و ادبیات قرآنی سرآمد ملت‌های مسلمان شدند. مثلاً مؤلف تمامی کتب اربعه شیعه و همه صحاح سته اهل سنت ایرانیان بودند.
استعداد شگرف ایرانیان پدیده نوظهوری نبود، اما آنچه باعث شد پس از اسلام این استعداد ظهور پیدا کند، به این دلیل بود که اسلام نظام طبقاتی و انحصارگرایی را به هم زد و بر اساس تعالیم توحید، همه مردم در همه طبقات و سطوح به یک اندازه حق داشتند که از مواهب طبیعی، الهی و آموزش های علمی بهره ببرند، چیزی که در نظام طاغوتی ساسانی به کلی از آن بی بهره بودند.
پیشنهاد می نمایم مدعیان ناسیونالیسم و باستان گرایی بار دیگر داستان معروف انوشیروان و کفاش را بخوانند. کفاشی که حاضر بود همه دارایی اش را بدهد تا اجازه بدهند پسرش تحصیل کند اما چون وی از طبقه فرودست بود به هیچ وجه انوشیروان عادل! اجازه چنین ساختارشکنی را نداد.
سه قرن پس از حمله مغول و سقوط نظام خلافت، ایرانیان با پذیرش تدریجی مکتب اهل بیت در دوره صفویه، بار دیگر پرچم تمدن اسلامی را بلند کردند.
در عصر حاضر نیز تفکر انقلاب اسلامی با ترویج فرهنگ مقاومت و خودباوری علمی، فرهنگی و اقتصادی تمدن نوین اسلامی را نشانه گرفته است. آرمانی که با توجه به سابقه تاریخی و استعدادهای درونی این ملت سرنوشت قطعی ماست.
سالهاست دستگاه رسانه‌ای غرب در مقاطع مختلف و با ادبیات گوناگون با انگیزه هایی که برای اهل فن پنهان نیست، در پی تقابل اسلام و ایران و القای شکست تاریخی تمدنی ایرانیان در مواجهه با اعراب است.
با این توضیحات و آن تاریخ روشن شما بفرمایید، چه کسی برنده است؟

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=542861
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

11,068 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی