تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 387003
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

چقدر با فلسقه تاریخ آشنایی داریم ؟

آشنایی با قوانین کلی حاکم بر تاریخ و جامعه ، ” فلسفه تاریخ” است . نخستین کسی که این علم را پایه گذاری کرد ، دانشمند معروف مسلمان عبدالرحمان بن خلدون (متوفای ۸۰۸ هجری قمری ) است.

چقدر با فلسقه تاریخ آشنایی داریم ؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ آشنایی با قوانین کلی حاکم بر تاریخ و جامعه ، ” فلسفه تاریخ” است . نخستین کسی که این علم را پایه گذاری کرد ، دانشمند معروف مسلمان عبدالرحمان بن خلدون (متوفای ۸۰۸ هجری قمری ) است. او تاریخی دارد به نام ” العبر، و دیوان المبتد والخبر” و مقدمه ای بر آن دارد که به نام ” مقدمه ابن خلدون ” معروف می باشد ، مقدمه او بر خلاف تاریخ ، از اشتهار خاصی برخوردار است و به زبان های خارجی نیز ترجمه شده است ، پس از وی این علم از طرف دانشمندان مغرب زمین ، پی گیری شده و به صورت علم خاص درآمده است .

در کنار این علم ، علم دیگری نیز وجود دارد به نام ” جامعه شناسی ” که با یکدیگر قرابت خاصی دارند ، و تفاوت این دو علم بسیار روشن است از آن جا که فلسفه تاریخ پیرامون قوانین کلی بر تاریخ و جامعه بشری سخن می گوید ، ناچار است تمام تاریخ بشری را یک جا و یک دست مطالعه کند ، آنگاه قوانین کلی آن را بدست آورد ، و هرگز نمی تواند اوضاع جامعه ای را بریده از گذشته و یا آینده مورد بررسی قرار داد.

در حالی که جریان در جامعه شناسی ، برخلاف این است که در بالا در زمینه فلسفه تاریخ بیان شد و جامعه شناس حوادث و مشکلات جاری حاکم بر یک جامعه را مورد بررسی قرار می دهد ، نه قوانین کلی حاکم بر مطلق تاریخ بشر را ، مثلا بر روی ترافیک سر در گم و پایان نیافتنی تهران و یا و جود دیپلمه ها ، لیسانسه و به طور کلی فارغ اتحصیلان بیکار و روزافزون در کشوری ، مربوط به جامعه شناسی است . در حالی که بحث از قدرتمندی تاریخ و یا تصادفی بودن رویدادهای آن مربوط به فلسفه تاریخ است.

در هر حال هر گاه ” علم تاریخ ” به شرح وقایع و رویدادهای خاص از گذشته می پردازد و فلسفه تاریخ علل پیدایش نوع وقایع و قوانین حاکم بر جریان های تاریخی را بیان می کند.

از این بیان می توان به علل پیدایش سه علم به نام های : ۱-علم تاریخ  ۲-علم جامعه شناسی  ۳- فلسفه تاریخ  پی برد و ما از میان بحث های مربوط به فلسفه تاریخ فقط در یک اصل سخن می گوییم و دیگر اصول و مسائل را به خود آن علم واگذار می کنیم.

و آن علل تکامل جامعه و عوامل سازنده تاریخ می باشد و باید در این به این نکته نیز اشاره کنم که بحث در علل تکامل جامعه ها به دو دوران مربوط می باشد.

۱-دوره پیش از تاریخ یا دوره انسان ابتدایی و بدوی ۲-دوره تاریخی یا جامعه متمدن و توسعه یافته

در بیان علل سیر تکاملی انسان های ما قبل تاریخ به یک رشته از اساطیر و افسانه ها تکیه شده است.در حالی که در بیان سیر تکاملی جامعه های دوره تاریخی انسان ، یک رشته پژوهش های علم الاجتماعی که در آن مباحث مربوط به جامعه بیا می شود انجام گرفته است . بنابراین بسیار مهم است که تمامی افراد یک دور به مطالعه تاریخ فلسفه بپردازند.

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=387003
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,255 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل